۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

پیش‌بینی‌های جدید حاکی از این است که نرخ پذیرش بیت کوین تا حدود  ۸ سال دیگر به ۱۰ درصد خواهد رسید. بیت کوین نیز همانند اینترنت و رسانه‌های اجتماعی دیگر، از اثر شبکه‌ای بهره می‌برد. اثر شبکه‌ای در بیت کوین به معنی آن است که هر چه پذیرش بیت کوین بیشتر شود،‌ ارزش و انگیزه افراد جدید برای استفاده از آن نیز بیشتر خواهد شد.

فناوری بیت کوین می‌تواند سریع‌تر از فناوری‌های تحول‌آفرین گذشته‌ای مانند خودروها و انرژی الکتریکی، جهان را شامل شده و مورد پذیرش عموم مردم قرار بگیرد.

در گزارشی که بلاک‌ور اینتلیجنس (Blockware Intelligence) اخیراً منتشر کرده است، ۹ فناوری‌ تحول‌آفرین از جمله خودرو، برق، تلفن هوشمند، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و نمودارهای پذیرش آنان از سال ۲۰۰۹ تا به حال مورد بررسی قرار گرفته است.

پذیرش تمام فناوری‌های تحول‌آفرین از یک الگوی منحنی «S» مانند نمایی پیروی می‌کنند. ولی فناوری‌های جدید مبتنی بر شبکه بسیار سریع‌تر از انتظار بازار، مورد پذیرش عموم مردم قرار گرفته‌اند.

براساس معیاری با نام جمع تجمعی رشد خالص (Cumulative Sum of Net Entities Growth) و پیش‌بینی نرخ رشد ترکیبی سالیانه بیت کوین (CAGR) که ۶۰ درصد فرض شده است، اینگونه پیش‌بینی می‌شود که پذیرش جهانی بیت‌کوین در سال ۲۰۳۰ میلادی از ۱۰ درصد نیز بیشتر خواهد شد.

شایان ذکر است که فارغ از نحوه محاسبه، شرکت منتشرکننده این گزارش یک شرکت استخراج بیت کوین و ایجاد زیرساخت‌های بلاک چینی است. به همین دلیل ممکن است این نتیجه‌گیری نسبت به پذیرش بیت کوین خوش‌بین باشد.

پیشرفت بیت کوین بسیار سریع تر است!

براساس اطلاعات این گزارش، پذیرش بیت کوین سریع‌تر از بسیاری از فناوری‌های تحول‌آفرین دیگر به اشباع خواهد رسید. از جمله دلایل این اتفاق این است که کاربران برای پذیرش این فناوری انگیزه‌های مالی داشته و همین‌طور محیط کلان نیز آماده این پذیرش است. می‌توان وجود اینترنت را نیز از دیگر عوامل پذیرش سریع‌تر BTC دانست.

در این گزارش اینگونه آمده است که:

از دیدگاه مصرف‌کننده، فناوری‌های گذشته راحتی یا بازدهی بهتری را به ارمغان آورده‌اند. استفاده از اتومبیل سرعتی بیشتر از اسب و کالسکه را برایشان فراهم می‌آورد. استفاده از تلفن همراه نیز شما را برای برقراری تماس از تلفن ثابت بی‌نیاز می‌کند.

با این تفاسیر استفاده از بیت کوین، از آن‌جایی که منافع مالی را نیز تأمین می‌کند، براساس نظریه بازی‌ها، بهترین پاسخ برای تمامی اقشار جامعه خواهد بود.

بیت کوین و اثر شبکه ای

مانند اینترنت، تلفن‌های هوشمند و رسانه‌های اجتماعی، بیت کوین نیز از اثر شبکه‌ای بهره می‌برد. برای درک بهتر اثر شبکه‌ای فکر کنید که اگر شما تنها کاربر توییتر بودید، آیا هم‌چنان از آن استفاده می‌کردید؟ مسلم است که رشد تعداد کاربران، استفاده از این فناوری‌ها را ارزشمند‌تر و پذیرش آنان را تسریع می‌بخشد.

با وجود این تفاسیر، در این گزارش بر روی این امر تأکید شده است که مدل مورد استفاده برای پیش‌بینی نرخ پذیرش بیت کوین، در این مرحله همچنان مفهومی است و از این مدل نباید جهت مشاوره سرمایه‌گذاری یا به‌عنوان ابزاری برای معامله‌گری استفاده کرد.

با این وجود در گزارش به این عبارت درباره پیش‌بینی قیمت BTC نیز اشاره شده است:

روند کلی واضح است. به‌احتمال زیاد پذیرش جهانی بیت کوین در آینده به‌طور قابل‌توجهی رشد کرده و بنابراین، قیمت این ارز دیجیتال نیز افزایش خواهد یافت.

نرخ پذیرش ارزهای دیجیتال در این چند سال اخیر رشد قابل توجهی را داشته است. بر اساس آمار تریپل‌ای (TripleA)، درگاه پرداخت جهانی ارزهای دیجیتال، در سال میلادی‌ای که گذشت، نرخ پذیرش ارزهای دیجیتال با ۳۰۰ میلیون کاربر در سراسر جهان به طور متوسط به ۳.۹ درصد رسید.

نتایج داده های پلتفرم Chainanalysis

همچنین بنا به داده‌های پلتفرم داده‌های بلاک چینی چین‌آنالیسیس (Chainanalysis) از تاریخ ژوئیه ۲۰۲۰ (تیر ماه ۱۳۹۹) تا ژوئن ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰) نرخ پذیرش جهانی BTC ۸۸۱ درصد افزایش یافته است. از بین ۱۵۴ کشور مورد بررسی، ویتنام بالاترین نرخ پذیرش ارزهای دیجیتال را داراست و پس از این کشور، هند و پاکستان قرار گرفته‌اند.

نتایج صرافی Gemini

نظرسنجی صرافی ارزهای دیجیتال جمنای (Gemini) در تاریخ ماه آوریل (مصادف با فروردین ماه) نشان می‌داد که پذیرش ارزهای دیجیتال در سال میلادی گذشته در کشورهایی مانند هند، برزیل و هنگ کنگ به‌شدت افزایش یافته است. دلیل این امر نیز آن بود که بیش از نیمی از پاسخ‌دهندگان در این کشورها اعلام کرده بودند که درطی همان سال به جرگه سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال پیوسته‌اند.

منبع:”cointelegraph