۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
1/5 - (1 امتیاز)

دلار آمریکا در اوایل زمان معاملاتی اروپا در روز دوشنبه در آغاز هفته مهمی که شامل چند جلسه تنظیم سیاست بانک مرکزی از جمله جلسه‌ی فدرال رزرو ایالات متحده امریکا است، بالاتر رفت. در ساعت ۰۴:۱۰ وقت شرقی (۰۸:۱۰ به وقت گرینویچ)، شاخص دلار، که ارزش دلار در برابر سبدی از شش ارز دیگر را نشان می‌دهد، با ۰.۳درصد افزایش در حدود سطح ۱۱۰.۹۷۵ معامله شد و از پایین‌ترین سطح یک ماهه هفته گذشته یعنی ۱۰۹.۵۳، فاصله گرفته است.

افزایش ارزش دلار (USD)

انتظار می‌رود که بانک فدرال رزرو پس از پایان جلسه FOMC در روز چهارشنبه، نرخ بهره را ۷۵ واحد دیگر افزایش دهد.

دلار در این هفته گذشته با افزایش انتظارات مبنی بر آنکه نشانه‌هایی از ضعف اقتصادی منجر به اقدام فدرال رزرو مبنی بر کمتر کردن سرعت اجرای سیاست انقباض پولی می‌شود، افزایش یافت.

همچنین، شاخص تورم مورد نظر بانک فدرال رزرو، یعنی شاخص اصلی PCE، در ماه گذشته یعنی در سپتامبر شتاب گرفت و نشان داد که بانک مرکزی ایالات متحده هنوز باید قبل از اینکه بتواند ادعا کند که تورم رام شده است، کاری را انجام دهد.

تحلیلگران ING در یادداشتی دراینباره می‌گویند:

با توجه به اینکه تورم نتوانست باب میل فدرال رزرو رفتار کند، بانک مرکزی تا زمانی که شواهدی مبنی بر تعدیل فشار قیمت‌ها به دست نیاید، تمایلی به کاهش سرعت سیاست انقباضی نخواهد داشت.

ارزش یورو و سایر ارز‌ها

EUR/USD با ۰.۴درصد کاهش به ۰.۹۹۲۳ رسید و پس از اینکه بانک مرکزی اروپا در هفته گذشته نرخ ها را ۷۵ واحد افزایش داد،با این وجود بخشی از رشدهای اخیر آن از بین رفت. این کاهش علیرغم افزایش ۰.۹درصدی شاخص خرده فروشی آلمان در ماه، بسیار بالاتر از پیش‌بینی‌ها برای افت ۰.۳درصدی است، زیرا بزرگترین اقتصاد اروپا در پایان سه ماهه سوم بهبود شگفت انگیزی را ثبت کرده است.

GBP/USD نیز ۰.۴درصد کاهش یافت و به ۱.۱۵۶۴ رسید، اما همچنان در انتظار رشد نزدیک به ۴ درصدی در این ماه است زیرا معامله گران از انتصاب ریشی سوناک به عنوان نخست وزیر جدید بریتانیا استقبال کردند و برخی از عدم اطمینان سیاسی و اقتصادی که نخست وزیر پیشین بریتانیا ایجاد کرده بود کاهش یافته است.

بانک مرکزی انگلیس روز پنجشنبه تشکیل جلسه خواهد داد و انتظار می‌رود به دلیل تلاش برای مبارزه با تورم دو رقمی، یک بار دیگر نرخ بهره را افزایش دهد.

ین ژاپن

USD/JPY نیز ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۱۴۸.۰۲ رسید، در همین حال معامله ین در نزدیک به ضعیف‌ترین سطح خود در ۳۲ سال گذشته ادامه یافت، زیرا داده ها نشان داد تولید صنعتی این کشور در سپتامبر بسیار کاهشی بوده است.

بانک مرکزی ژاپن برخلاف سیاست اقتصادی انقباض تهاجمی که فدرال رزرو در سال جاری متحمل شد، موضع سیاست بسیار سازگارانه خود را در روز جمعه بدون تغییر گذاشت.

دلار استرالیا، دلار نیوزیلند و یوان

AUD/USD با ۰.۱ درصد کاهش به ۰.۶۴۰۵ رسید و انتظار می‌رود بانک مرکزی استرالیا در نشست روز سه شنبه خود نرخ بهره را تا ۲۵ واحد افزایش دهد. NZD/USD به میزان ۰.۱ درصد افزایش یافت و به ۰.۵۸۱۵ رسید. همچنین USD/CNY با ۰.۶ درصد افزایش به ۷.۲۹۴۲ رسید. داده‌ها نشان داد که بخش تولید چین در ماه اکتبر به‌طور غیرمنتظره‌ای کوچک شده و اقدامات سختگیرانه قرنطینه کووید بر فعالیت‌های اقتصادی تأثیر گذاشته است.