۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

گزارشات اخیر نشانگر این است که کارگروه ویژه اقدام‌مالی (FATF)، دستورالعمل‌های جدید خود را در هفته جاری منتشر خواهد کرد. اینگونه گفته می‌شود که این دستورالعمل، حاوی مفادی بخصوص در پلتفرم‌های همتا به همتا، استیبل کوین‌ها، توکن‌های غیرمثلی (NFT) و حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) خواهند بود.

همین‌طور این کارگروه خواستار ارائه شواهد و مدارکی است و با استناد به آنها می‌توان گفت کشورهای عضو نسبت به اجرای قوانین انتقال اطلاعات (Travel Rule) اقدامات لازمه را انجام داده‌اند. تراول رول یا قانون انتقال اطلاعات یکی از اقداماتی کلیدی FATF در ارتباط با جرایم حوزه پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم است. این کارگروه ویژه اقدام مالی پیش‌تر خواسته بود که کشورهای مختلف نظرات و پیشنهادهایشان را در ارتباط با دستورالعمل سال ۲۰۱۹ (1398) این کارگروه بیان کنند. این دستورالعمل تمرکز ویژه‌ای روی بحث رمز ارزهای مجازی نظیر بیت کوین و ارائه‌دهندگان خدمات ارزهای مجازی مثل صرافی‌ها و کیف پول‌ها داشت. FATF‌ چندی پیش گفته بود که دستورالعمل‌های موجود جامعیت لازم را ندارد. طی بیانیه نشست ماه اکتبر این کارگروه، از صنعت رمز ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک فناوری «پویا» و با رشد «سریع» یاد شده بود. در بخشی از این بیانیه آمده است:

این یعنی پایش مداوم و تعامل بین حوزه خصوصی و عمومی ضروری است.

طبق اعلام کارگروه ویژه اقدام مالی، دستورالعمل جدید ۲۸ اکتبر مصادف با 6 آبان ماه منتشر خواهد شد. این کارگروه درباره دستورالعمل جدید نوشته است:

این دستورات به‌طور خاص و با شفافیت بیشت در مورد تعریف دارایی‌های مجازی و ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های مجازی را به همراه دارد و از گزارش FATF در مجمع گروه ۲۰ در ارتباط با چگونگی استانداردهای اعمال‌شده روی استیبل کوین‌ها استفاده می‌کند.

این کارگروه با اشاره به ضرورت رفع خطراتی مانند تراکنش‌های همتا به همتا، عنوان کرده که چنین اقداماتی باعث ارائه ابزارهایی خواهد شد که با استفاده از آنها می‌توان خطرات این چنینی را کاهش داد.

با این تفاسیر به احتمال زیاد، امور مالی غیرمتمرکز و توکن‌های غیرمثلی نیز زیر ذره‌بین FATF بروند. اما اینطور به نظر نمی‌رسد که به این زود‌ی‌ها شاهد قانون‌گذاری سخت‌گیرانه‌ای مرتبط با این حوزه‌ها باشیم. FATF در این باره اینگونه می‌نویسد:

این نهاد هوشیار است و از نزدیک حوزه دارایی‌های مجازی و ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های مجازی را زیر نظر دارد تا در صورت وقوع هر تغییر مهمی که نیازمند بررسی بیشتر و شفافیت بیشتر در بحث استانداردها FATF باشد، آن را عملی کند.

اینطور به نظر می‌رسد که برخی قانون‌گذاران عضو گروه ۲۰، قبل از این انتظار دستورالعمل‌های شفاف‌تری در مورد NFTها و امور مالی غیرمتمرکز را داشتند. در اوایل ماه جاری میلادی (اکتبر)، کیم جونگ گاک (Kim Jeong-gak) که رئیس واحد اطلاعات مالی کره جنوبی است اعلام کرده است که کشورش در انتظار پیشنهادهای FATF درباره بحث NFTها و امور مالی غیرمتمرکز است. وی در آینده بر اساس این پیشنهادها واکنش نشان خواهد داد.

هم‌زمان با این اتفاقات، صرافی‌های مختلف ارزهای دیجیتال نیز خود را برای پذیرش قانون‌گذاری‌هایی تازه آماده می‌کنند.

طبق اعلام FATF، دستورالعمل‌های جدید مشمول بحث اعطای مجوز و ثبت ارائه‌دهندگان خدمات ارزهای مجازی نیز می‌شود. پذیرش قانون انتقال اطلاعات، از جمله ملزومات FATF خواهد بود.

FATF عنوان کرده است که به بخش خصوصی در پذیرش و اجرای دستورالعمل‌ها و استانداردها کمک شایانی خواهد کرد. FATF با بیان این موضوع که انتظار دارد دولت‌ها در راستا با قوانین این نهاد عمل کنند، می‌گوید هر گونه تخطی عواقب خود را به‌دنبال خواهد داشت. FATF با تأکید بر دستورالعمل‌های تازه بیان می‌کند:

کارگروه ویژه اقدام مالی انتظار دارد کشورها و بخش خصوصی در سریع‌ترین زمان ممکن استانداردهای این نهاد را در ارتباط با دارایی‌های مجازی و ارائه‌دهندگان خدمات چنین دارایی‌هایی بپذیرند.

منبع:”cryptonews