۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
5/5 - (1 امتیاز)

بازار ارزهای دیجیتال روند رو به صعودی خود را آغاز نموده است. در همین حال ارزش کل وجوه قفل شده در پروتکل‌های امور مالی غیرمتمرکز (DEFI) و افزایش درآمد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApp) نیز نوید احیای مجدد حوزه دیفای را می‌دهد.

ماه قبل را از نظر وضعیت بازار ارزهای دیجیتال باید به دو نیمه جدا از هم تقسیم نمود. در حالی که از ابتدای سال ۲۰۲۲ قیمت ارزهای دیجیتال وضعیتی نزولی داشت، در نیمه دوم این ماه این روند کاهشی قیمت‌ها کم رنگ شد. عبور مقتدرانه بیت کوین از سطح ۴۰,۰۰۰ دلاری توانست امید را به بازارها برگرداند. توکن‌های پروژه‌های دیفای نیز همین روند صعودی را در پی گرفتند.

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال

اطلاعات دریافتی از شرکت تحلیل گر اطلاعات بازارهای ارزهای دیجیتال؛ که مساری (Messari) نام دارد. حاکی از آن است که توکن‌های اکثر دارایی های برتر دیفای در ماه گذشته، سودهایی دو رقمی ثبت کرده‌اند. در راس آن‌ها ثورچین (THORChain) قرار دارد که توکن این پروژه رون (RUNE) نسبت به ماه گذشته ۱۹۹.۸۱ درصد افزایش قیمت داشته است. همچنین قیمت آوه (Aave) نیز طی مدت زمان مشابه ۵۳.۹۵ درصد رشد داشته است.

در ادامه به طور کوتاه وضعیت پرو‌ژه‌های دیفای و روند صعودی اخیر آنان را مرور می‌نماییم.

وضعیت ۱۲ دارایی برتر دیفای

ارزش وجوه قفل شده در پروژه‌های DeFi افزایشی است

بهترین شاهد بازگشت و استقبال مجدد سرمایه گذاران از پروژه‌های دیفای را می‌توان با بررسی شاخص ارزش کل وجوه قفل شده (TVL) در حوزه‌های مختلف دیفای یافت. طبق داده‌های دیفای لاما (DeFi Llama) در حال حاضر مقدار شاخص TVL برابر با ۲۲۸.۰۵ میلیارد دلار است.

کل ارزش وجوه قفل شده در دارایی‌های دیفای

هرچند بسیاری از بهای توکن‌های پروژه‌های دیفای از بالاترین قیمت تاریخی خود کمتر است. TVL پروژه‌های دیفای تنها ۲۸ میلیارد دلار کمتر از رکورد خود یعنی ۲۵۶.۶۲ میلیارد دلار است. این امر نشان می‌دهد که اکوسیستم دیفای با راه اندازی پروتکل ها و شبکه‌های بلاک چینی جدید در چند ماه گذشته به گسترش و جذب وجوه سرمایه گذاران پرداخته است.

داده‌های دریافتی دیون آنالیتیکس (Dune Analytics) نشان می‌دهد که تعداد کل کاربران دیفای به طور پیوسته در طول سال میلادی جدید افزایش یافته است. که هم اکنون به رکورد ۴,۵۶۲,۳۱۸ آدرس کیف پول منحصر به‌ فرد رسیده است.

نمودار تعداد کل کاربران دیفای در طول زمان

بازارهای NFT از صرافی‌های غیرمتمرکز سبقت می‌گیرند

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) یکی از زیربخش‌های بازار دیفای است که هنوز تغییری در روند نزولی فعالیت در آن وجود نداشته است. روند فعالیت در صرافی‌های غیرمتمرکز در حال حاضر در پایین‌ترین سطح خود از جولای ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) تاکنون قرار دارد.

دیفای

حجم هفتگی صرافی‌های غیرمتمرکز

در حالی که شواهد این‌طور نشان می‌دهد که معامله‌گران چندان مشتاق حضور در این بخش نیستند. داده‌های توکن ترمینال (Token Terminal) حاکی از آن است که سایر حوزه‌های دیفای وضعیت متفاوتی دارند. درآمد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز برتر نسبت به زمان افت بازار در فوریه (بهمن ماه) تاکنون روندی صعودی داشته است.

دیفای

برترین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز از نظر میزان درآمد روزانه

بازارهای خرید و فروش توکن‌های غیرمثلی (NFTs) مثل اوپن‌سی و  لوکس‌ریر (LooksRare) از نظر درآمد در چند ماه اخیر نیز بهترین عملکرد را در میان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز داشته‌اند. پس از آن‌ها کانوکس فایننس (Convex Finance)، یونی سواپ ( Uniswap) و پنکیک سواپ (PancakeSwap) بیشترین درآمد را کسب نموده‌اند.

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر به ۲.۱۵۱ تریلیون دلار رسیده و نرخ تسلط بیت کوین نیز ۴۱.۷ درصد است.

منبع:”coindesk