۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

قیمت بیت کوین

در روز گذشته قیمت بیت کوین در نزدیکی سطح ۳۶٬۰۰۰ دلار ثابت ماند. بازار جهانی نیز در مقایسه با روزهای گذشته نوسان زیادی نداشت. این در حالیست که بیت کوین روز پنجشنبه با فشار فروش قابل توجهی مواجه شده بود.

روز گذشته، وضعیت در بازار آلت کوین‌ها نیز تقریباً یکسان بود و از طرفی توکن گالا (Gala) با افزایش ۹ درصدی توانست عملکرد متفاوتی نسبت به سایر ارزهای مطرح بازار به نمایش بگذارد. ضمن اینکه الگورند (Algorand) هم در این بازه زمانی افزایشی ۱۲ درصدی را تجربه نمود.

حرکات بدون جهت قیمت در طول هفته اخیر تا به اینجای کار ادامه پیدا کرده است. همین موضوع نشان از بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران به وضعیت فعلی بازار است. مخصوصاً با توجه به اینکه از نظر اقتصادی و در ابعاد کلان، همچنان خطراتی بازارهای مالی را تهدید می‌کنند.

بانک مرکزی انگلستان در روز پنجشنبه نرخ بهره بانکی را به بالاترین سطح در ۱۳ سال گذشته افزایش داد. این بانک همزمان با افزایش نرخ بهره بانکی در رابطه با رشد رکود اقتصادی نیز هشدار داد. در پی این اقدام بانک مرکزی انگلستان، باعث شد تا ترس سرمایه گذاران از مواجه با رکود تورمی (وجود همزمان تورم و رکود در اقتصاد) یا به عبارتی افزایش تورم و کاهش سرعت رشد اقتصادی، بیشتر شود. بدبینی بانک مرکزی انگلیس نسبت به آینده اقتصاد، دقیقاً نقطه مقابل دیدگاه بانک مرکزی آمریکاست که در هفته اخیر با خوش‌بینی تلاش می‌کرد تا به سرمایه‌گذاران اطمینان دهد اقتصاد آمریکا تحمل نرخ‌های بهره بالاتر را دارد.

در کل باید گفت، تغییر سیاست پولی کشورها از مدل انبساطی به انقباضی، به کاهش تمایل سرمایه‌گذاران به معاملات سودجویانه و کوتاه‌مدت منجر شده است. موضوعی که می‌‌تواند به ضرر بازار سهام و ارزهای دیجیتال تمام شود.

نمودار زیر نسبت حجم سفارش‌های خرید به فروش در بازار قراردادهای آتی دائمی (Perpetual) بیت کوین را نشان می‌دهد وضعیت کنونی آن تأییدی بر نزولی‌بودن احساسات معامله‌گران است؛ درست مانند اتفاقی که در جریان ریزش‌های قبلی قیمت رخ داده بود.

همینطور که در تصویر زیر مشخص شده است، نوسان محدود بیت کوین بین ۳۵٬۰۰۰ تا ۴۰٬۰۰۰ دلار در چند ماه اخیر با سقوط مداوم نسبت حجم سفارش‌های خرید به فروش همراه بوده است. این یعنی بخشی از خریداران در جریان تثبیت قیمت، از ورود به بازار جلوگیری کرده‌اند.

بیت کوین

نمودار نسبت حجم سفارش‌های خرید به فروش در بازار قراردادهای آتی دائمی بیت کوین.

افزایش ارزش اتریوم در برابر BTC

اتریوم در طول هفت روز اخیر نزدیک به ۶ درصد از ارزش خود را از دست داده است. این در حالیست که بیت کوین در بازه زمانی مشابه سقوطی ۷.۵ درصدی را تجربه کرده است.

در جریان بازارهای نزولی معمولاً اتریوم عملکردی بهتر از بیت کوین دارد. این بار اما حرکات بدون جهت و ادامه‌دار، قیمت را در بازار «اتریوم/ بیت کوین» در یک بازه نوسانی تنگ گرفتار کرده است. شکسته‌شدن حمایت یا مقاومت این بازه می‌تواند افزایش یا کاهش میزان ریسک‌پذیری در بازار را مشخص کند.

بیت کوین

نمودار قیمت اتریوم در برابر بیت کوین؛ نمای ۱ هفته‌ای بازار اتریوم/ بیت کوین

نرخ تسلط بیت کوین یا نسبت ارزش بازار بیت کوین به ارزش بازار دیگر ارزهای دیجیتال، در طول چند روز گذشته اندکی کاهش یافته است. این یعنی آلت کوین‌ها در این مدت با فشار فروش کمتری نسبت به بیت کوین مواجه شده‌اند و می‌توان از آن این‌طور برداشت کرد که سرمایه‌گذاران تا حدی ریسک‌پذیری خود را حفظ کرده‌اند.

در جریان بازارهای صعودی، زیرش مقطعی قیمت برای آلت کوین‌ها معمولاً کمتر از بیت کوین است و دلیل آن می‌تواند این باشد که سرمایه‌گذاران این ارزهای دیجیتال تمایل و تحمل بیشتری برای پذیرش ریسک دارند. مانند وضعیت قیمت در بازار اتریوم/ بیت کوین، شکسته‌شدن حمایت یا مقاومت بازه نوسانی نرخ تسلط بیت کوین، می‌تواند تأیید برای شروع یک دوره جدید در بازار ارزهای دیجیتال باشد.

بیت کوین

نمودار نرخ تسلط بیا کوین بر بازار ارزهای دیجیتال.