Rate this post

در طول شبانه روز گذشته و همزمان با سقوط بی‌سابقه قیمت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، بیش از یک میلیارد دلار موقعیت معاملاتی در صرافی‌های ارز دیجیتال لیکویید شده‌اند. این امر، بزرگترین موج لیکوییدشدن موقعیت‌های معاملاتی از ابتدای سال ۲۰۲۲ به حساب می‌آید.

در طول مدت زمان ۲۴ ساعت گذشته و هم‌زمان با شکسته‌شدن بسیاری از خط حمایت‌های کلیدی برروی نمودارها و تشدید احساس ترس میان معامله‌گران، بیش از ۱ میلیارد دلار موقعیت معاملاتی در بازارهای آتی لیکویید شده است.

لیکوییدشدن زمانی اتفاق خواهد افتاد که صرافی برای پیشگیری از از بین رفتن مبلغ اولیه‌ای که به معامله‌گر قرض داده است، موقعیت معاملاتی اهرم دار آن کاربر را به‌طور کامل ببندد. در حقیقت پلتفرم‌های معاملاتی با این کار اجازه نمی‌دهند که موجودی حساب یک معامله‌گر به مقداری کمتر از بدهی‌اش به صرافی رسد. این اتفاق در وحله اول در بازارهای آتی رخ می‌دهد.

بیت کوین در طول مدت ۲۴ ساعتی که گذشت بیش از ۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است و اتریوم، بایننس کوین و ریپل نیز شرایط مشابهی را داشتند. لونا بین تمام ارزهای دیجیتال اسف‌بارترین وضعیت را داشته است و سقوطی معادل با۵۰ درصد را تجربه کرده است که عمدتاً به‌دلیل ریزش غیرعادی ارزش استیبل کوین دلاری شبکه تِرا (Terra)، یعنی «UST» است. در این بین دوج کوین با سقوط ۶ درصدی در مقایسه با بسیاری دیگر از آلت کوین‌ها عملکرد بهتری را به ثبت رساند.

بیت کوین در ساعاتی به زیر محدوده ۳۰۰۰۰ دلاری نیز سقوط کرد. این سقوط که قیمت بیت کوین را به پایین‌ترین سطح در ۲۹۰ روز گذشته رسانده بود، تا حدی تحت‌تأثیر ریزش ۴.۲۹ درصدی شاخص بورسی نزدک (Nasdaq) است. شایان ذکر است که بازارهای سهام آسیایی نیز معاملات امروز را با ۱ درصد کاهش در شاخص‌های اصلی آغاز کرده‌اند.

با سقوط قیمت ارزهای دیجیتال یک میلیارد دلار موقعیت معاملاتی لیکویید شد

این سقوط تاریخی، به شکل‌گیری بزرگترین موج لیکوییدشدن موقعیت‌های معاملاتی بازار ارزهای دیجیتال از ابتدای سال ۲۰۲۲ رسیده است. آن‌گونه که از آخرین آمارها می‌توان نتیجه گرفت، در این ۲۴ ساعت معامله‌گران بیت کوین ۳۴۶ میلیون دلار، معامله‌گران اتریوم ۳۲۱ میلیون دلار و فعالان بازار لونا نیز مقدار ۸۷ میلیون دلار از سرمایه خود را به دلیل لیکوییدشدن موقعیت‌های معاملاتی خود در صرافی‌ها از دست داده‌اند که رقمی غیرعادی تلقی می‌شود.

بیش از ۷۹۳ میلیون دلار از موقعیت‌های معاملاتی لیکوییدشده مربوط به معامله‌گران لانگ (خریداران) بود که برابر با ۷۳ درصد از کل مبالغ از دست رفته است. معادل ۲۵۷ میلیون دلار از این یک میلیارد دلار موقعیت معاملاتی، در صرافی «OKX» لیکویید شده است. بایننس و «FTX» نیز به ترتیب سهم ۱۸۱ و ۱۰۲ میلیون دلاری از این جریان لیکویید را دارند.

تعداد موقعیت معاملاتی باز موجود در بازارهای مشتقه (Open Interest) در این بازه زمانی به اندازه ۵.۶ درصد کاهش یافته است. این امر نشان دهنده این است که بخشی از معامله‌گران انتظار دارند قیمت‌ها در ادامه سقوط بیشتری را تجربه کنند. به همین دلیل است که موقعیت‌های معاملاتی خود را بسته‌اند. ضمن اینکه ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال نیز در طول ۲۴ ساعت گذشته چیزی حدود ۸ درصد سقوط کرده است.

با این حال در لحظه نگارش این گزارش، به نظر می‌رسد که قیمت‌ها به‌تدریج در حال بازیابی هستند. بیت کوین اکنون در محدوده بالای ۳۱٬۹۰۰ دلار درحال معامله است. اتریوم نیز خود را به نزدیکی مرز ۲٬۴۰۰ دلاری رسانده است. ادامه دار بودن روند بازیابی قیمت‌ها تا حد زیادی به وضعیت بازار سهام در روزهای پیش رو بستگی دارد.

منبع:”coindesk