۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

حساب پم یک سرویس جدید برای سرمایه‌گذاری است که به سرمایه‌گذاران این اجازه را می‌دهد که بی آنکه معاملاتی را مستقلا انجام بدهند، درآمد کسب کنند. این کار مزایا و معایبی دارد. بازار رمزارزها این روزها بسیار داغ و محبوب هستند. اما همانند تمامی شغل‌ها، ورود به این بازار نیز، نیازمند تخصص و مهارت کافی است. اما تمامی افراد متخصص نیستند و زمان کافی برای آموزش در این زمینه را ندارند. اما بازارهای مالی مانند بازار فارکس و رمزارزها به کاربران مبتدی نیز اجازه حضور میدهد. اما روش حضور آن ها به چه شکل ممکن است؟

در این مقاله در مورد چرایی و چیستی کپی تریدینگ و حسابهای PAMM، چگونگی استفاده از آن، مزایا و معایب این روش و … صحبت خواهیم کرد.

کپی تریدینگ چیست؟

در یک کلام کپی تریدینگ به معنی کپی کردن دقیق خرید و فروش‌ها و رفتارهای یک تریدر حرفه‌ای است. همانطور که گفته شد، تمامی افراد در زمینه ترید، حرفه‌ای نیستند؛ پس تا زمانی که حرفه‌ای شوند باید کارهای یک فرد حرفه‌ای را کپی کنند. برای این منظور شما ابتدا یک تریدر حرفه ای را انتخاب میکنید و تمامی رفتار های ایشان در بازار را کپی می نمائید. به عنوان مثال تریدر انتخابی شما بیست دوج کوین خریداری میکند و به طبق آن شما نیز همین مقدار از این کوین را خریداری میکنید.

حساب پم چیست؟

حساب پم یک سرویس جدید برای سرمایه‌گذاری است که به سرمایه‌گذاران این اجازه را می‌دهد که بی آنکه معاملاتی را مستقلا انجام بدهند، درآمد کسب کنند. با استفاده از این امکان که کارگزاریها و صرافیها فراهم نموده اند، افراد در حساب یک معامله‌گر سرمایه‌گذاری و در آن وجه واریز می‌کنند. معامله‌گر هم این وجوه مالی را مدیریت می‌کند و کارمزدی بابت آن می‌گیرد که از درآمد سرمایه‌گذار کم می‌شود. البته اصطلاحی به نام سبد پم (PAMM) هم وجود دارد. در سبد پم این امکان هست که با استفاده از چند حساب پم (PAMM) بازدهی و ریسک‌های متفاوتی پوشش داده شود. به این ترتیب سرمایه‌گذاری متنوع‌سازی شده و ریسک آن به حد معقولی می‌رسد.

انتخاب تریدر برای اجرای فرآیند کپی تریدینگ

انتخاب تریدر مناسب برای اجرای فرآیند کپی ترید نیازمند بررسی چندین نکته است. شما در هنگام انتخاب فرد مناسب باید بر اساس خلقیات خود در زمینه سرمایه گذاری فردی را انتخاب کنید که همسو با شما باشد. اگر شما فردی ریسک پذیر هستید انتخاب شما نیز باید تریدری ریسک پذیر باشد. سابقه فعالیت مناسبی داشته باشد و همچنین با راه پر پیچ و خم دنیای ترید به صورت کامل آشنا باشد.

ویژگی های کپی تریدینگ چیست؟

در حساب پم معمولا روال کار به این صورت است که یک نفر حساب را افتتاح کرده و وجهی را تحت عنوان مدیر واریز می‌نماید. البته این وجه قابل برداشت نخواهد بود. پس از آن، یک طرح پیشنهادی تشکیل شده و شرایطی که وی با سرمایه‌گذاران کار خواهد کرد، مشخص می‌شود. به عنوان مثال درصدی که وی به عنوان کارمزد مدیریت برمی‌دارد نیز مشخص می‌گردد. سرمایه‌گذار می‌تواند در یکی از حساب‌های پم سرمایه‌گذاری نماید. اگر در معاملات سود حاصل شود، سرمایه‌گذار به درآمدی دست پیدا می‌کند البته قسمتی از آن در صورت موفق بودن معاملات به مدیر تعلق می‌گیرد. این کارمزد می‌تواند بسیار زیاد یا کم باشد. همانند دیگر پلتفرم‌ها، استفاده از این سیستم‌ها نیز مزایا و معایب خود را دارد که در ادامه به معرفی و برسی مزایای آن‌ها می پردازیم.

آموزش رایگان در کپی تریدینگ

هنگامی که شما میتوانید دقیق و مو به مو ببینید که افراد حرفه‌ای در این زمینه چه تکنیک‌هایی را به کار می‌برند، به مرور زمان خواهید آموخت که در هر زمانی چه روشی را باید به کار بگیرید. در حین کار آموزش دیدن این مزیت را دارد که دیگر نیازی به پرداخت هزینه و گذراندن دوره‌های آموزشی ندارید و از طریق کپی تریدینگ میتوانید هم درآمد کسب کنید هم آموزش ببینید.

حفظ سرمایه با معاملات کپی تریدینگ

قطعا هنگام شروع کار، شما زمان تغییر شرایط بازار را نمی‌دانید و کپی کردن به شما کمک می‌کند تا هنگام انجام معاملات ریسک کمتری را متحمل شوید و شانس بیشتری برای حفظ سرمایه خود داشته باشید. به همانطور میتوانید با مدیریت ریسک و سرمایه تریدرهای حرفه ای نیز آشنا بشید.

به دست آوردن سود مناسب

با کپی کردن از روی افراد حرفه‌ای نه تنها زیانی به شما نمی‌رسد بلکه سود هم می‌کنید. زیرا آن فرد مدت زمان بسیاری را به آموزش و تحقیق در این مورد پرداخته و قطعا بهترین روش با کمترین دردسر و بیشترین میزان سوددهی را انتخاب می‌کند.

عدم وجود محدودیت در انتخاب تریدر ها

یکی از مزیت‌های این روش این است که شما هیچ محدودیتی برای انتخاب افراد ندارید و می‌توانید در مورد آن‌ها تحقیق کرده و فردی که به ایده آل شما نزدیک است را انتخاب کنید.

استفاده از روش کپی ترید چه معایبی دارد؟

استفاده از هر سیستم، استراتژی و روشی؛ علاوه بر نکات مثبت نکات منفی  و معایبی نیز دارد. اما باید دید از دیدگاه شما موارد مثبت‌ بیشتر است یا موارد منفی. در ادامه در خصوص معایب استفاده از روش کپی تریدینگ مواردی را ذکر میکنیم:

امکان اشتباه در انجام معاملات

همانطور که گفته شد در روش کپی تریدینگ شما از فردی حرفه ای در این زمینه معاملات را کپی می کنید و روش های این فرد را در معاملات خود عینا اجرا می کنید. در این صورت ممکن است حرفه ای ترین معامله گر نیز در معاملات خود دچار خطا و اشتباه شده و این خطا را به شما نیز منتقل کند. و حتی ممکن است شما متوجه این اشتباه قبل از ضرر شوید ولی به دلیل کپی شدن معامله شما نتوانید جلوی ضرر را بگیرید. که البته با تحقیق میتوانید تریدر حرفه ای انتخاب کنید و از ایجاد این مشکل تاحدودی جلوگیری کنید.

متکی شدن به فرد معامله گر اصلی

یکی از معایب این روش متکی شدن بیش از حد به تریدر اصلی است. اما باید توجه داشته باشید که در کنار استفاده از روش کپی تریدینگ شما نیز به آموزش مشغول باشید و سطح خود را به مرحله مناسبی برسانید. با آموزش مستمر میتوانید تاحدی این مشکل را برطرف کنید.

 

همچنین دراینجا بخوانید؛ ۶ نکته مهم ترید ارزهای دیجیتال و ۵ اشتباه رایج در آن

انواع روش های کپی تریدینگ

کپی تریدینگ در دو حالت اتوماتیک و دستی انجام می‌شود.

  • اتوماتیک: همانطور که از نام این حالت مشخص است، شما در هیچ قسمتی دخالتی ندارید و فقط کافیست که حساب کاربری خود را به تریدر مورد نظر وصل کنید و پس از آن، سیستم کپی تریدینگ تمامی فعالیت‌ها را به صورت اتوماتیک انجام خواهد داد.
  • دستی: در حالت دستی، تقریبا خود شما در همه چیز دخالت دارید و کدها را وارد می‌کنید. این روش به شما شانس این را می‌دهد که اگر پشیمان شدید، در هر مرحله‌ای از کار بتوانید معامله را متوقف کرده و دیگر ادامه ندهید.

روش استفاده از سیستم کپی تریدینگ

ابتدا باید یک حساب کاربری در صرافی برگزیده خود ایجاد کرده و وارد آن شوید. در مرحله بعد شما نیاز به یک API برای اتصال به بات تریدر دارید و آن را  می سازید. حال نوبت به آن رسیده که تریدر مورد نظر خود را انتخاب کنید و در نهایت تنها کافیست که او را دنبال کنید. همین. می‌توانید با خیال راحت باقی پروسه را به دست نرم افزارها بسپارید. برای انتخاب بهترین حساب پم رعایت چند نکته می‌تواند آموزنده باشد. اولین نکته این است که حساب‌های قدیمی‌تر به نحوی نشان دهنده میزان طولانی‌تر فعالیت مدیر آن در بازار است. به این ترتیب تجربه و دانش او می‌تواند احتمالا به مقدار مناسبی باشد و اعتماد افراد را بیشتر کند. علاوه بر این، میزان نقدینگی و تعداد افراد سرمایه‌گذار در یک حساب نیز مهم هستند. هر چه میزان نقدینگی و تعداد افراد بیشتر باشد، آن حساب پم احتمالا بهتر و معتبرتر است. میزان افت سرمایه حساب پم (PAMM) نیز یکی دیگر از شاخص‌هایی است که می‌تواند در انتخاب بهترین حساب پم به شما کمک نماید. در واقع این معیار نشان می‌دهد که مدیر حساب چقدر معاملات ناموفق داشته است. هر چه میزان افت سرمایه بیشتر باشد، نشان می‌دهد مدیر حساب سرمایه بیشتری را در ضررها از دست داده است. بنابراین خوب به این موضوع دقت کنید.

Copy trading روشی امن برای ترید

در خصوص این مهم نمیتوان دقیق اظهار نظر کرد اما اگر با تحقیق پلتفرم مورد نظر خود را انتخاب کنید، می‌توانید با خیال راحت سرمایه‌گذاری کنید. اما موضوع فقط پلتفرم‌ها نیستند. چیزی که باعث می‌شود سرمایه شما به خطر بیوفتد، تریدرها هستند. همانطور که گفته شد ممکن است حرفه‌ای‌ترین آن‌ها نیز در خرید و فروش خود، اشتباهی مرتکب شود که علاوه بر سرمایه خود، امنیت سرمایه شما را نیز زیر سوال ببرد. پس با آگاهی از تمامی این مسائل وارد این فضا شوید و برای کاهش ریسک، به شما پیشنهاد می‌کنیم که پیش از انتخاب یک معامله گر، حتما در مورد او تحقیقات کافی را به عمل آورید.

جمع بندی

در این مقاله تقریبا تمامی اطلاعات در حوزه کپی تریدینگ را در اختیار شما قرار دادیم، امیدواریم که توانسته باشیم به سوالات موجود در ذهن شما پاسخ دهیم و همچنین پیش زمینه‌ای از کپی تریدینگ در ذهن شما ایجاد کنیم و در صورتی که در خصوص این روش از سرمایه گذاری در مبحث ارز دیجیتال سوال دارید میتوانید در بخش کامنت ها ما را در جریان پرسش های سازنده خود قرار دهید.