۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس بانک مرکزی آمریکا، در اظهارنظر تاره خود با تأکید بر ضرورت عرضه ارز دیجیتال ملی آمریکا اعلام کرده است که عرضه چنین ارزی می‌تواند به‌عنوان راهکاری برای مقابله با تکثیر یک‌شبه استیبل کوین‌ها عمل کند.

پاول با اشاره به این موضوع که ممکن است در عرض یک شب، استیبل کوین‌ها به‌صورت از پیش برنامه‌ریزی‌شده‌ای اهمیت پیدا کنند وجود دارد، اعلام کرده است که همین مسئله دلیلی است تا فدرال رزرو ارز دیجیتال ملی خودش را راه‌اندازی کند.

در حقیقت ارزهای دیجیتال ملی را می‌توان پاسخ بانک‌های مرکزی به استیبل کوین‌ها دانست. ارزهای دیجیتال ملی به صورت معمول در بستری بلاک چینی فعالیت می‌کنند، ولی برخی ویژگی‌های آنها در تضاد با ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز است. یکی از این تفاوت‌ها، امکان نظارت بانک‌های مرکزی برروی آنهاست. از طرف دیگر، ارزهای دیجیتال در چارچوبی قانون‌گذاری‌شده فعالیت می‌کنند و تابع قوانین حوزه‌های قضایی مختلف‌اند.

پاول در مصاحبه با بخش اقتصادی یاهو، ضمن بیان این موضوع که پیشرفت فناوری سبب شده است تا نهادهای خصوصی بتوانند پول خودشان را ایجاد کنند، گفته است که تاریخ نشان می‌دهد که باید جلوی این مسئله را گرفت. او در ادامه اضافه کرد:

فناوری این امکان را به بخش خصوصی داده است که به‌راحتی نمونه‌ای دیجیتالی از پول را ایجاد کنند. در گذشته مواردی از این پول‌های خصوصی را داشتیم، عموم مردم در برهه‌ای از زمان تصور کرده‌اند که این پول‌های خصوصی [واقعا] پول هستند و زمانی رسید که فهمیدند آنها پول نیستند. [پول‌های خصوصی] موضوع بدی است که باید از آن دوری کرد.

رئیس فدرال رزرو در ادامه سناریویی را تشریح کرد که در آن ممکن است استیبل کوین‌ها یک‌شبه تعداد افراد بسیار زیادی از مردم را جذب کنند. به‌گفته وی، در این حالت این ارزها یک‌شبه «اهمیتی کلان» پیدا خواهند کرد. وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفته است که فدرال رزرو نمی‌داند چه پاسخی به این اتفاق خواهد داد. پاول با اذعان به اینکه حتی فدرال رزرو به فهم درستی از خطرات این اتفاق نزدیک هم نشده است، اضافه کرد:

استیبل کوین‌ها ممکن است یک‌شبه اهمیت کلانی پیدا کنند و ما برای برخورد با خطرات احتمالی و مدیریت این خطرات آمادگی لازم را نداریم. این در حالی است که عموم مردم انتظار دارند ما آمادگی داشته باشیم و البته این انتظار حق آنهاست. اولویت این کار بسیار بالاست.

این احتمال وجود دارد که آمریکا به‌دنبال عرضه یک ارز دیجیتال ملی باشد ولی به طور قطع در تله «اولین بودن» در عرضه چنین ارزی نخواهد افتاد. روسیه، چین، سوئد، استرالیا و بانک مرکزی اروپا از جمله کشورها و بانک‌های دیگری هستند که قدم‌های بزرگی را برای عرضه یک ارز دیجیتال ملی برداشته‌اند. این در حالی است که پاول معتقد است ایالات متحده همیشه از موقعیت «اولین بودن» بهره‌مند است، به دلیل آنکه دلار ارز ذخیره‌ای دنیاست. وی در این باره بیان کرد:

از آنجا که دلار ارز ذخیره‌ای جهان است، نیازی یا فشاری را برای اولین‌بودن نمی‌بینیم. درواقع ما همین حالا هم از مزیت پیشرو بودن بهره‌مند هستیم، به دلیل اینکه دلار را داریم که ارز ذخیره‌ای جهان است.

رویکرد ساده‌انگارانه پاول نسبت به دورنمای «شکاف ارزهای دیجیتال ملی» که بین ابرقدرت‌های جهان سربرآورده است، در هیچ‌یک از سردمداران دیگر دیده نمی‌شود. در ماه اکتبر (مهر) امسال، وزیر اقتصاد ژاپن این هشدار را داد که اگر یوان دیجیتال از مزایای اولین‌بودن بهره‌مند شود، ممکن است ارزهای رایج کشورهای دیگر را به حاشیه براند.

از طرف دیگر، رئیس انجمن اقتصاد چین با رد این ایده، بیان کرد که یوان دیجیتال مثل لیبرا نیست و قصد ندارد به‌عنوان جایگزینی برای ارزهای رایج دنیا عمل کند.

پاول در بخشی از صحبت‌هایش عنوان می‌کند که سال‌ها با «ارز دیجیتال فدرال» یا «فدکوین» (Fedcoin) فاصله داریم. بنا بر ‌گفته‌های وی، عرضه چنین ارزی باید بیش از آنکه سریع باشد، «درست» باشد، حتی اگر تا عرضه آن، کار را به بخش خصوصی واگذار کنند.

تصمیم گرفتیم که این کار را بیش از آنکه سریع‌تر انجام بدهیم، درست انجام بدهیم. این کار زمان‌بر است. به جای چند ماه، چندین سال زمان لازم دارد.

منبع: “cointelegraph