۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

گزارش‌های اخیر نشان دهنده این است که مقامات بانک مرکزی آمریکا درصدد آن هستند تا نرخ بهره بانکی را در این کشور ۰.۷۵ درصد افزایش دهند. تصمیم نهایی بانکی مرکزی آمریکا پایان ساعت کاری امروز اعلام خواهد شد؛ ولی اگر قرار باشد که نرخ بهره بانکی در این کشور افزایشی برابر با ۰.۷۵ درصدی داشته باشد، بازار ارزهای دیجیتال چه واکنشی از خودش نشان خواهد داد؟

سقوط بیت کوین

بیت کوین در مدت دو روز گذشته یکی از بزرگترین ریزش‌های چندین سال اخیر خودش را تجربه کرده است. سقوطی که بیشتر به دلیل آشفتگی شرایط کسب و کارهای بزرگ فعال این حوزه و همینطور ترس سرمایه‌گذاران از تصمیم بانک مرکزی آمریکا برای افزایش سریع‌تر و بیش از حد انتظار نرخ بهره بانکی است.

حال، بیت کوین نهمین روز نزولی متوالی خود را پشت سر می‌گذارد. البته پس از سقوط به کف قیمتی در ۳۰ ماه گذشته خودش (۲۰,۸۳۴ دلار)، اکنون تا حدی موقعیت خودش را بازیابی کرده است. ولی همچنان میزان تغییرات ۲۴ ساعت گذشته‌اش منفی ۸ درصد است.

سقوط ۱۵ درصدی روز گذشته بیت کوین، بزرگترین ریزش یک‌روزه بازار از زمان همه‌گیری ویروس کرونا در ۱۲ مارس ۲۰۲۰ (۲۲ اسفند ۹۸) به ثبت رسید.

مؤسسه تحقیقاتی آرکین ریسرچ (Arcane Research) در گزارش روز گذشته خودش به این نکته اشاره کرد که در این مدت، نه‌تنها بیت کوین، بلکه تمامی ارزهای دیجیتال با حجم بازارهای متفاوت از فشار فروش گسترده معامله‌گران در روزهای اخیر آسیب دیده و به‌نوعی دنباله‌رو ریزش قیمت‌ها در بازار جهانی سهام بودند.

سین فارل (Sean Farrell)، استراتژیست ارشد مؤسسه سرمایه‌گذاری فانداستارت (Fundstrat)، در ارتباط با وضعیت کنونی بازار ارزهای دیجیتال گفت:

اکنون در حال پایان‌دادن به یک دهه استفاده از محرک‌های پولی و افزایش سریع عرضه پول هستیم و فعلان بازار برای اولین بار در این چند سال در حال از دست دادن این موهبت هستند. فکر می‌کنم پیش از ابراز اطمینان از بازیابی قیمت‌ها و شروع یک روند صعودی، باید همچنان شاهد رشد تورم باشیم.

افزایش نرخ بهره

نشریه وال‌استریت جورنال (The Wall Street Journal) نیز در روز دوشنبه و طی گزارشی اعلام کرد که ظاهراً بانک مرکزی آمریکا درصدد آن است که پس از پایان جلسه امروز خود، نرخ بهره بانکی را در این کشور ۰.۷۵ درصد افزایش دهد که رشد قابل‌توجهی به حساب می‌آید.

رافائل باستیک (Raphael Bostic)، رئیس دفتر بانک مرکزی آمریکا در شهر آتلانتا، اعلام کرد. این تصمیم باعث خواهد شد تا معامله‌گران در طول سال ۲۰۲۲ بدون وقفه از انقباضی‌ترشدن سیاست‌های پولی این کشور هراس داشته باشند. تحلیلگران بانک گلدمن ساکس (Goldman Sachs) هم‌اکنون افزایش ۰.۷۵ درصدی نرخ بهره بانکی را برای ماه‌های ژوئن و ژوییه (خرداد و تیر) پیش‌بینی می‌کنند. آنها انتظار دارند که پس از آن نرخ بهره در این کشور در ماه شهریور ۰.۵۰ درصد و در ماه‌های نوامبر و دسامبر (آبان و آذر) ۰.۲۵ درصد افزایش یابد.

محققان مؤسسه آرکین ریسرچ در این باره بیان کردند:

سرمایه‌گذاران باید حداقل برای چند روزِ پیش رو، خود را برای نوسان قیمت‌ها و همبستگی بازار [با تغییرات نرخ بهره بانکی] آماده کنند.

ترس شدید

در نتیجه تمامی این نگرانی‌ها، شاخص ترس و طمع بیت کوین به سطح ۷ درصد یا همان «ترس شدید» رسید. این شاخص که در طول ۵۶ روز گذشته در ناحیه ترس شدید درحال نوسان بود، هم‌اکنون به پایین‌ترین سطح خودش از ماه مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸)، زمان همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان رسیده است.