۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

وبسایت Blockware این هفته بخش بررسی وضعیت بنیادی اقتصاد و سهم‌های مرتبط با کریپتو نداشته و مستقیماً به تحلیل آنچین بیت کوین و بعد از آن وضعیت صنعت ماینرها در جهان می‌پردازد.

تحلیل بلاک‌ویر از بازارهای مالی

خبر مهم و ویژه این هفته، ثبت یک رکورد تاریخی جدید در تعداد تراکنش‌های بیت کوین بود که طی آن، تقاضا برای توافقات آنچین از سقفهای روندهای صعودی قبلی در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱ هم پیشی گرفت.

یکی از خصلت‌های رایج «فاز ریکاوری» که طی آن روند نزولی به روند صعودی تغییر می‌یابد، افزایش شدید تعداد تراکنش‌های آنچین می باشد. با افزایش تقاضا برای استفاده از شبکه بیت کوین،  بدیهی است که تقاضا برای خود دارایی (بیت کوین) هم بیشتر می‌شود.

تعداد تراکنش‌ها میانگین یک هفته

حالا باید به واکنش عرضه بازار به این افزایش چشمگیر تقاضا نگاهی بکنیم. لازم به ذکر است که ۶۷.۵ درصد از کل موجودی شبکه بیت کوین در سال اخیر هنوز جا به جا نشده است. با اینکه نرخ رشد این شاخص کمتر شده ولی هنوز شاهد توقف رشد و بعد ریزش آن نبوده‌ایم.

با نزدیک شدن به رویداد تسلیم ژوئن سال ۲۰۲۲ که منجر به ریزش تا قیمت ۲۰,۰۰۰ دلار شد، باید توجه ویژه‌ای به امواج هودل داشته باشیم. اینکه چه درصدی از موجودی در این دوره انباشت شده و از آن زمان تاکنون هم هودل شده‌اند، جالب توجه خواهند بود.

امواج هودل

نوسان محقق شده یک ماهه از فوریه امسال و قبل از شروع بحران اخیر بانکداری، به پایین‌ترین حد خود رسید. معمولاً سطوح کم نوسان تحقق یافته در کوتاه مدت، علامتی برای افزایش جنب و جوش در بازار است. از آنجایی که وضعیت کلی آنچین تغییر چشمگیری نداشته است (عرضه اندک، تقاضا زیاد و میزان اهرم بازار هم در سیر نزولی است)، این احتمال بیشتر است که حرکت بعدی نمودار افزاینده و صعودی باشد.

نوسان محقق شده یک ماهه

در طول روندهای صعودی، SOPR هولدر کوتاه مدت (نسبت سود خروجی عرضه شده) معمولاً در حوالی سطح 1.0 که با کف نمودار همخوانی دارد، با پشتیبانی روبرو می‌شود.

رسیدن SOPR به سطح ۱.۰ یعنی کوین‌هایی که در آنچین جا به جا می‌شوند، با قیمتی یکسان با قیمت خرید قبلی دست به دست شده‌اند. SOPR هولدرهای کوتاه مدت هم فقط کوین‌هایی که در ۱۵۵  روز قبل خریداری شده‌اند را به حساب می آورد. از آنجایی که قیمت نقدی بیت‌کوین در تلاطم بازار معین می‌شود، بررسی این شاخص نیز می‌تواند علائم خوبی از حرکات بعدی نمودار را به ما بدهد.

به جز سیگنال‌های کوتاه مدت، بیت کوین به طور کلی یک دارایی با پتانسیل بزرگ برای حرکات صعودی است. اقدام به معاملات کوتاه مدت با نوسانات بیت کوین، به احتمال زیاد منجر به انباشت کمتر کوین، نسبت به خرید و هولد یا استخراج بیت کوین می‌شود.

شاخص STH SOPR میانگین یک هفته

همچنین، یک شاخص جدید وبسایت Glassnode، نوسان نزولی بیت‌کوین را حتی در یک روند صعودی به نمایش می‌گذارد. با اینکه تقریباً تمام شاخص‌های آنچین نشان می‌دهند که بیت کوین در نوامبر ۲۰۲۲ کف روند نزولی خود را ایجاد کرده است، ولی این به معنای پایان دوره اصلاح و نزول قیمت نیست. در ضمن، دیدن اصلاحاتی بیشتر از ۵۰ درصد حتی در اواسط یک روند صعودی هم دور از ذهن و غیر معمول نمی باشد.

بررسی دراودان روندهای صعودی

همبستگی رفتار قیمت امسال بیت کوین با SPX درحال حاضر به عدد ۰.۱۶ رسیده است. همبستگی بین این دو در ابتدای سال به شدت بالا بوده است، حتی در طول جهش قیمت از کف روند نزولی تا بالای قیمت ۲۰,۰۰۰ دلار هم این همبستگی در سطوح بالایی در نمودار قرار داشت. اگرچه، از زمانی که سیستم بانکداری آمریکا در ماه‌های گذشته با مشکلاتی روبرو شد، بیت کوین حداقل در کوتاه مدت، شروع به جدایی از دارایی‌های پرریسک کرده است.

نمودار SPX و همبستگی آن با بیت‌کوین

این هفته در بازار مشتقات، اتفاق هیجان‌انگیزی را ندیدیم. حجم معاملات باز در بازار آتی (هم اسمی و هم تعدیل شده با مارکت کپ) در این هفته حرکتی خنثی و افقی داشتند. حجم معاملات باز در مقایسه با ماه آپریل که معامله گرها با گذر نمودار از سطح ۳۰,۰۰۰ دلار شروع به افزایش اهرم کردند، در سطوح پایینی در نمودار قرار گرفته است.

میزان حجم معاملات باز بازار آتی

بررسی ماینینگ بیت‌کوین

کارمزد تراکنش‌های بیت کوین جدیدا به سطوحی رسیده که آخرین بار در سال ۲۰۲۱ شاهد آن بودیم. در طول این هفته، کاربران بیت کوین برای اطمینان از ثبت تراکنش خود در بلاک بعدی، مجبور به پرداخت مبالغی بیشتر از ۱۰۰ sat/vByte شدند. برای یک تراکنش عادی بیت کوین، این مقدار تقریباً با ۵ دلار برابری میکند.

همچنین دراینجا بخوانید؛ تغییر مقررات برق ماینینگ توسط وزارت نیرو؛ برق ماینر ها گران‌تر می‌شود؟

مسئولیت ثبت تراکنش‌های بیت کوین در یک بلاک شبکه، بر عهده ماینرهای بیت کوین است، البته تا زمانی که تراکنش‌ها طبق قوانین وضع شده توسط گره ها (nodes) بوده و فضای خالی بلاک هم از محدودیت اعمال شده توسط نودها فراتر نرفته باشد. در ضمن، ماینرها هم معمولاً تراکنش‌هایی با بالاترین کارمزد را در اولویت قرار می‌دهند تا سود خود را به حداکثر برسانند.

نمودار کارمزد تراکنش‌های ماینرها

با نگاهی به زمانهای بلند مدت‌تر، می‌بینیم که کارمزد تراکنش‌ها از اواسط سال ۲۰۲۱ تا ماه می سال ۲۰۲۳ نسبتاً پایین بوده‌اند. این دوره چالش‌برانگیزی برای ماینرها بود زیرا درآمد آن‌ها کم، قیمت بیت کوین در حال کاهش و سختی شبکه هم در حال افزایش بود.

درصد درآمد ماینرها از کارمزد تراکنش‌های ثبت شده

ورود شرکت Intel به دنیای سخت‌افزار ماینینگ در سال ۲۰۲۲ شروع شد. متأسفانه زمان‌بندی آن‌ها به این بازار بسیار بد بود، زیرا بیت‌کوین در میانه یک سقوط بزرگ بود و این اتفاق هم تقاضا برای ASIC های تخصصی را کمتر کرده بود.

ورود شرکت Intel به بازار ماینرهای بیت کوین، تلاشی برای جذب سهم این بازار تخصصی و چرخه‌ای بود. اگرچه با ریزش ارزش بیت کوین، تقاضا برای تجهیزات ماینینگ نیز کم شد و این موضوع باعث کمبود مشتری و خریدار برای محصولات این شرکت شد. چیپست‌های این شرکت هم بهره‌ وری کمتری نسبت به شرکت Bitmain داشتند و همه این شرایط باعث خروج شرکت Intel از این بازار شد.

تولید‌کنندگان دستگاه های ASIC فعال

نمودار زیر هم بر اساس اطلاعات گزارش گرانش انرژی بیت کوین به نمایش در آمده است. این شاخص ارتباط میان قیمت بیت‌کوین و هزینه تولید آن را مدل سازی می کند. این مدل تصویر سازی کف سازی و بیش خرید بودن بیت کوین را به خوبی گزارش میکند.

نمودار گرانش انرژی بیت کوین

منبع : Blockware Intelligence