۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

قیمت بیت کوین با سقوط حدودی ۱۰,۰۰۰ دلاری تا محدوده مرز ۳۰,۲۲۹ دلاری پایین آمده بود. با سقوط قیمت بیت کوین و به تبعیت آن آلت کوین‌های بازار، ارزش بازار ارزهای دیجیتال با بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار سقوط همراه بود، این در حالی است که کارشناسان عنوان می‌کنند کاهش قیمت بیت کوین به محدوده ۳۰,۰۰۰ دلار طبیعی و سالم بود.

هیجانات حاکم بر بازار، دیروز و با سقوط بسیاری از ارزها تا مقدار بسیار زیادی سرکوب شد. سقوط دیروز با یک کاهش ۱۵ درصدی در قیمت بیت کوین همراه بوده و پس از آن قیمت بسیاری از آلت کوین‌ها نیز تا بیش از ۲۰ درصد کاهش را به دنبال داشت.

روند کاهشی قیمت بیت کوین بعد از شکسته‌شدن حمایت ۴۰,۰۰۰ دلاری رخ داد. تنها یک روز بعد از شکسته‌شدن این حمایت بود که شاهد افزایش فشار فروش در بازار بودیم و همین موضوع باعث شد تا قیمت بیت کوین به کف ۳۰,۲۲۹ دلاری برسد.

در نتیجه این سقوط، حدود ۲.۷ میلیارد دلار قرارداد آتی لیکویید شدند. با نگاهی به نمودار می‌توان کندل بلندی را مشاهده کرد که نشان دهنده لیکوییدشدن سریع موقعیت‌ها و سقوط قیمت از ۴۱,۰۰۰ دلار به ۳۲,۲۲۹ دلار است.

مارک کوبان (Mark Cuban)، مالک باشگاه بسکتبال دالاس ماوریکس (Dallas Mavericks)، بلافاصله از این فرصت استفاده کرد و بیان کرد که بازار ارزهای دیجیتال درست مثل بازار سهام در دهه ۹۰ میلادی و زمان شکل‌گیری حباب داتکام است. وی در این باره گفت:

[وقتی] معاملات ارزهای دیجیتال را می‌بینم، دقیقا شبیه به همان حباب بازار سهام [شرکت‌های] اینترنت است.

او در ادامه اینگونه اضافه کرد که بیت کوین، اتر و تعداد کمی از ارزهای دیگر راه آمازون و ای‌بی (eBay) را در پیش خواهند گرفت و ارزششان بیشتر می‌شود.

برخی دیگر نظیر الکس ماشینسکی (Alex Mashinsky) که رابطه نزدیک‌تری با بازار ارزهای دیجیتالی دارند، اصلاح اخیر قیمت‌ها را سالم ارزیابی کرده‌اند. ماشینسکی می‌گوید احتمال دارد قیمت تا ۱۶,۰۰۰ دلار نیز پایین بیاید و بعد از آن برای بار دیگری صعود خود را از سر بگیرد.

فشار در بازارهای سنتی

در روز دوشنبه بازارهای سنتی نیز تحت فشار بودند. وضعیت سیاسی در آمریکا همچنان بر بلاتکلیفی و اضطراب‌ها در ارتباط با آینده اقتصادی این کشور اضافه می‌کند.

شاخص S&P500، داوجونز (Dow Jones) و نزدک (NASDAQ) دیروز را در وضعیت قرمز پشت سر گذاشتند و به‌ترتیب با ۰.۶۶، ۰.۲۹ و ۱.۵۵ درصد سقوط همراه بودند. کاهش سهام نماد FAANG و رسیدن به کمترین قیمت از ماه نوامبر (آذر) تا به حال نیز عامل اصلی سقوط شاخص‌ها عنوان شده است.

کارشناسان: اصلاحی سالم

تقریباً هر دفعه که بیت کوین اصلاح چند هزاری دلاری را تجربه می‌کند، خرس‌های بازار، افرادی که به این حوزه اعتقادی ندارند و کسانی که سرانجام همه کارها را نابودی می‌دانند، صحبت از مرگ بیت کوین را پیش می‌کشند.

دیوید لیفشیتز (David Lifchitz)، مدیر ارشد بخش اطلاعات اگزوآلفا (ExoAlpha)، با اشاره به صعود قیمت بیت کوین از ۱۷,۵۸۶ دلار به ۴۱۹,۵۰ دلار، از اصلاح اخیر به عنوان یک اصلاح سالم نام برد. او با بیان اینکه سرمایه‌گذاران نهادیِ باهوش که باعث افزایش قیمت بیت کوین از ۲۰,۰۰۰ دلار به ۳۰,۰۰۰ دلار، عامل این اتفاق بودند اضافه کرد:

نشانه نگران‌کننده، افزایش قیمت بیت کوین نبود، بلکه سرعت این حرکت افزایشی بود. از اواسط دسامبر تا اواخر دسامبر ۲۰۲۰، میانگین دامنه نوسان بیت کوین با افزایشی دو برابری به ۸.۱ درصد رسیده بود و از اول ژانویه تا ۱۰ ژانویه ۲۰۲۱، بار دیگر حدود دو برابر افزایش داشت و به ۱۵.۳ درصد رسید. هر چه این دامنه نوسان بیشتر باشد، بدان معناست که تراکنش‌های بیشتری بین فروشندگان و خریداران در حال انجام است. این اصلاح کاملاً سالم بود تا رشد بیش‌ازاندازه ۱۰ روز گذشته را پاک‌سازی کند. این اصلاح بود که به بیت کوین اجازه داد تا جای پای خود را برای رسیدن به ۵۰,۰۰۰ دلار و بالاتر از آن محکم‌تر کند.

با نگاهی به الگوهای شبکه‌های اجتماعی و تحلیل آنها می‌توان نیروی پشت این اصلاح و نشانه‌های آن را مشاهده کرد.

احساسات و قیمت بیت کوین

جاشوا فرانک (Joshua Frank)، ‌مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت تحلیل تای (TheTie)، بر این باور است که جای خالی اشاره‌ها به بیت کوین در توییتر در دسامبر ۲۰۲۰ بیانگر این مسئله است که تعداد کمی از سرمایه‌گذاران دانه‌درشت کنترل افزایش قیمت بیت کوین را در دست داشتند. او در مصاحبه‌ای عنوان کرد:

۳ ژانویه (۱۴ دی) حجم توییت‌ها در مورد بیت کوین و ارزهای دیجیتال به بیشترین مقدار تاریخ خود رسیده بود. توجهات سرمایه‌گذاران خرد به بیت کوین در هفته دوم ماه ژانویه بیشتر شد و میانگین ماهیانه صحبت‌های توییتری در مورد بیت کوین نیز به بیشترین میزان خود در ژانویه رسید. جای تعجبی نیست که افزایش فعالیت‌ها در توییتر و ثبت سقف بیت کوین در ماه جاری به یکدیگر مرتبط باشد.

نمودار قیمت بیت کوین

قیمت اتریوم نیز با کاهش همراه بوده و تا حمایت ۹۱۴ دلاری هم پایین رفت. قیمت اتریوم در ۲۴ ساعت گذشته ۵ درصد افزایش یافت و در محدوده ۱,۱۳۰ دلاری معامله می‌شود. این در حالی است که دیروز تقریباً تمام ۵۰ ارز بزرگ بازار با کاهش قیمت همراه بودند. در این میان قیمت نئو (NEO) با صعود چند درصدی، برنده بازار لقب گرفت.

در حال حاضر ارزش بازار ارزهای دیجیتال ۹۸۷ میلیارد دلار و سلطه بیت کوین در بازار ۶۷ درصد است.

منبع: “cointelegraph