۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

داده‌های تازه نشان دهنده این است که شبکه بیت کوین در طی هفته‌ای که گذشت برای جابه‌جایی هر ۹۵,۱۴۲ دلار، یک دلار کارمزد دریافت کرده است. در حالی که شبکه اتریوم در ازای پرداخت یک دلار کارمزد، می‌تواند ۱۳۹ دلار توکن را جابه‌جا کند.

در پی گزارش های بدست آمده، آن‌طور که داده‌های جدید نشان داده، به تازگی کارایی شبکه بیت کوین در پردازش تراکنش‌ها افزایش یافته است و ارزشی بیشتر با کارمزدی کمتر نسبت به گذشته جابه‌جا می‌شود.

در طی هفته‌ای که گذشت، در شبکه بیت کوین به‌ طور میانگین هر ۹۵,۱۴۲ دلار به‌ ازای تنها یک دلار کارمزد منتقل شده است.

با توجه به این که در جریان روند صعودی قیمت این ارز دیجیتال مقدار بیشتری در شبکه جابه‌جا شده، کارایی نقل‌وانتقالاتی درون زنجیره‌ای از ماه مه (اردیبهشت) به‌تدریج بیشتر شده است.

یک تحلیل‌گر داده‌های درون‌ زنجیره‌ای به نام دیلان لی‌کلیر (Dylan LeClair)، با استفاده از آمارهای وبسایت گلاسنود (Glassnode) به این نتایج مهم رسیده است. قابل ذکر است برای محاسبه این نرخ، حجم تمام تراکنش‌ها بر کارمزد پرداختی کاربران تقسیم شده است.

همچنین این تحلیل‌گر عنوان کرده که:

در هفت روزی که گذشت شبکه بیت کوین به‌طور میانگین هر ۹۵,۱۴۲ دلار را با یک دلار کارمزد جابه‌جا کرده است و با در نظر گرفتن حد متوسط ارزش تراکنش‌ها، هر ۷۴۱ دلار، یک دلار کارمزد داشته است. کارآمدترین شبکه انتقال پول بیت کوین است که جهان تا به‌ حال به خود دیده است.

در طی این مدت ۴۵۱.۳ میلیارد دلار در شبکه بیت کوین جابه‌جایی داشته است که کارمزد انتقال آنها، تنها برابر با ۰.۰۰۱۰۵ درصد از این مبلغ بوده است.

طبق داده‌های کریپتوفیز (CryptoFees)، اگر بر اساس کارمزد تراکنش‌های روزانه شبکه‌های موجود را مرتب کنیم، بیت کوین در رتبه هفتم قرار خواهد گرفت. همچنین متوسط کارمزد هفتگی شبکه بیت‌ کوین حدود ۶۷۸,۰۰۰ دلار است. اتریوم، یونی سواپ، بایننس اسمارت چین، سوشی سواپ ، آوی (Aave) و کامپاند (Compound) نیز، به‌ ترتیب در رده های اول تا ششم هستند.

رده‌بندی پلتفرم‌ها و شبکه‌های مختلف بر اساس کارمزد روزانه “cryptofees
داده‌های کریپتوفیز نشان دهنده این است که شبکه اتریوم به طور روزانه ۵۳ میلیون دلار کارمزد از کاربران خود دریافت می‌کند. این مقدار به طور معمول ۹۸.۷ درصد بیشتر از کارمزد روزانه شبکه بیت کوین است. البته که نباید ارزش تراکنش‌ها و کارمزدهای شبکه بیت کوین و اتریوم را با هم مقایسه کرد، چراکه آنها دو مجموعه کاملاً متفاوت هستند. اتریوم بستری برای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز است و بیت کوین اکوسیستمی برای ذخیره ارزش دارایی است.

با این حال اگر متوسط حجم تراکنش اتریوم را بر تعداد کارمزدهای آن تقسیم کنیم، به این نتیجه خواهیم رسید که این شبکه برای انتقال هر ۱۳۹ دلار، یک دلار کارمزد دریافت می‌کند.

کارایی شبکه اتریوم در پردازش تراکنش‌ها کم شده است، به دلیل اینکه با رونق‌گرفتن امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیرمثلی (NFT) در ۱۸ ماه گذشته، ارزش بیشتری در این شبکه به وجود آمده و تقاضا برای استفاده از آن هم بسیار افزایش داشته است.

داده‌های نموداری بیت‌ اینفو چارتس (BitInfoCharts) نشان دهنده این است که میانگین کارمزد تراکنش‌های شبکه بیت کوین در حال حاضر حدود ۲.۳۱ دلار است. در حالی که میانگین کارمزد شبکه اتریوم ۴۲.۵۸ دلار ارزیابی شده است. گفتنی است کارمزد تراکنش‌های بیت کوین در سال جاری بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

اختلاف بین رقم میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت کوین و اتریوم هم از اواخر ماه ژوییه (تیر) افزایش یافته است.
مقایسه میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت کوین (خط آبی) و اتریوم (خط قرمز) در شش ماه گذشته

به کمک شبکه‌های لایه دومی طی چند ماه گذشته حجم استفاده از آنها افزایشه یافته و سرمایه ۶.۷۸ میلیارد دلاری که در این پروتکل‌ها بسته شده است، می‌توان مشکلات مربوط به کارمزدهای بالای شبکه اتریوم را به نوعی دور زد.