۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

گلاسنود (Glassnode) در آمار تازه‌ای که منتشر گرده است با اشاره به انتقال ۲۷۰,۰۰۰ واحد بیت کوین به کیف پول‌های شخصی در مدت ۳۰ روز گذشته، عنوان کرده است که سرمایه‌گذاران رویکردی بلندمدت در ارتباط با بازار اتخاذ کرده‌اند.

باوجود افزایش قیمت بیت کوین، سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال با انتقال ارزهای دیجیتال خود به کیف پول‌های شخصی، به‌دنبال سرمایه‌گذاری بلندمدت در این زمینه هستند. انتقال ۲۷۰,۰۰۰ بیت کوین به این کیف پول‌ها در ۳۰ روز گذشته گواهی بر این ادعا است.

گلاسنود با اشاره به این حجم از تعداد واحدهای بیت کوین‌، اشاره می‌کند که در ابتدای ماه جاری میلادی، این عدد ۱۷۵,۰۰۰ واحد بیت کوین بوده است.

در بخش دیگری از گزارش گلاسنود اینگونه آمده است که نقدینگی بازار بیت کوین، به‌صورت مداوم در ۹ ماه گذشته در حال کاهش بوده است. نقدینگی بازار به مجموعی از دارایی‌هایی گفته می‌شود که برای خرید و فروش (عمدتاً در صرافی‌ها) وجود دارد. این نقدینگی در دسترس در حال حاضر ۲۱.۳ درصد است و نشانی از تغییر در آن هم دیده نمی‌شود.

کاهش نقدینگی در بازار بیت کوین را می‌توان نشانه‌ای صعودی دانست. از سویی دیگر، سرمایه‌گذاران خرد و دانه‌درشت جدید، خواهان کاهش عرضه بیت کوین هستند؛ به دلیل آنکه با کاهش عرضه و با فرض ثابت ماندن تقاضا، انتظار می‌رود شاهد افزایش قیمت آن دارایی باشیم. اینگونه که گلاسنود برآورد می‌کند چیزی در حدود ۸۰ درصد از ۱۸.۶ میلیون واحد بیت کوین در گردش، در کیف پول‌های صرافی‌ها ذخیره شده اند و به همین دلیل به آنها نقدینگی در بازار گفته می‌شود.

بنا بر تعریف گلاسنود، اگر بیشتر از ۲۵ درصد از مبلغ ورودی به یک کیف پول خرج شود، موجودی کیف پول در دسته‌بندی نقدینگی در بازار قرار می‌گیرد. به‌عبارت دیگر، اگر خرج‌کرد یک کیف پول، بیش از ۲۵ درصد مبلغ ورودی آن باشد، در این دسته‌بندی قرار خواهد گرفت.

از ۳.۹ میلیون بیت کوینی که گلاسنود آنها را نقدینگی در دسترس بازار به حساب می‌آورد، چیزی در حدود ۶۱ درصد، معادل با ۲.۳۸ میلیون واحد متلعق به صرافی‌های متمرکز است. داده‌های کریپتوکوانت (CryptoQuant) نشان دهنده این است که موجودی صرافی‌ها از ماه ژوییه تا به حال ۱۳.۸ درصد کاهش یافته است.

افزایش سرمایه‌گذاران نهادی و بلعیدن بیت کوین‌های موجود در بازار توسط آنها، از جمله عوامل اصلی کاهش میزان این بیت کوین‌هاست. بر طبق برآوردهای بیت کوین ترژریز (Bitcoin Treasuries)، در حال حاضر ۳۳ نهاد سرمایه‌گذاری، بیش از ۱.۲ میلیون واحد بیت کوین، معادل ۶.۵ درصد از عرضه بیت کوین را در اختیار دارند.

در طی روزهای گذشته، ذخیره بیت کوین گری اسکیل، به‌صورت متوسط ۲۵,۰۰۰ واحد افزایش یافته است. موجودی صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین گری اسکیل (Grayscale)، دیروز ۶۴۱,۵۲۳.۷ واحد عنوان شده بود. برای مقایسه بهتر باید اینگونه  بیان کرد که در هر روز حدود ۹۰۰ واحد بیت کوین استخراج می‌شود. گلاسنود گزارش می‌کند که به‌صورت میانگین، از ژوییه سال گذشته تا به امروز، در حدود یک‌سوم از این تعداد به صرافی‌ها وارد می‌شود.

داده‌های شرکت سرمایه‌گذاری سوئیس‌بورگ (SwissBorg) نیز نشان دهنده این است که در نیمه دوم سال ۲۰۲۰، سرمایه‌گذاران نهادی ۲۳۰ درصد بیشتر از بیت کوین‌هایی که تازه استخراج می‌شوند، بیت کوین خریده‌اند. با اضافه‌کردن تقاضای شرکت‌هایی مانند پی پل و اسکوئر (Square) و با حساب کردن بیت کوین‌هایی که هر روز دسترسی به آنها برای همیشه از دست می‌رود، تقاضا ۵۰۰ درصد بیشتر از بیت کوین‌هایی است که تازه استخراج می‌شوند.

بلک راک (BlackRock)، بزرگترین شرکت سرمایه‌گذاری در دنیا، چندی پیش در نامه‌ای به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) اعلام کرده بود که ممکن است ابزارهای مشتقه سرمایه‌گذاری بیت کوین را به خدمات سرمایه‌گذاری خود در آینده اضافه کند. دارایی‌های تحت مدیریت این شرکت در ابتدای سال ۲۰۲۱ چیزی در حدود ۷.۸۱ تریلیون دلار اعلام شده است که معادل با ۷ برابر ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال است.