۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

به تازگی نتایج تحقیقاتی جدیدی نشان می‌دهد که سهم استخراج بیت کوین و میزان انتشار کربن دی اکسید، در مقایسه با دیگر صنایع، سازمان ها و مصرف کلی جهان آنقدر پایین است که می‌توان به طور کامل از محاسبه آن صرف نظر نمود.

داده‌های دریافتی از پلتفرم تحلیلی کوین شیرز (CoinShares) نشان دهنده این است. که استخراج بیت کوین تنها کمتر از ۰.۰۸ درصد از کل میزان انتشار دی اکسید کربن (CO2) دنیا را به خود اختصاص داده است. بر اساس این داده‌های دریافتی، بیت کوین در مقایسه با خدماتِ مختلفی که با استفاده از ارزهای دیجیتال انجام می‌شوند، تنها مالک بخش کوچکی از کل میزان انتشار دی اکسید کربن جهان است.

استخراج بیت کوین چه مقدار دی اکسید کربن تولید کرده است؟

استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۶ میلیون تُن و در سال ۲۰۲۱ حدود ۴۱ میلیون تُن دی اکسید کربن تولید نموده است. این مطالعه پیش بینی کرده است که با توجه به تلاش ماینرها برای کم کردن استفاده از سوخت‌های فسیلی. معادل ۲.۱ میلیون تُن از میزان انتشار کربن این صنعت کاسته شده است. این موضوع باعث می‌شود مجموع کل انتشار کربن حاصل از استخراج بیت کوین به رقم حدودی ۳۹ میلیون تُن در سال کاهش یابد.

تغییرات میزان انتشار کربن شبکه بیت کوین در طول دو سال گذشته

با این وجود، حتی در این مرحله هم شبکه بیت کوین سهم خیلی کمی از کل انتشار کربن دنیا را دارد که طبق گفته‌های کوین شیرز، این میزان حتی کمتر از ۰.۰۸ درصد است.

در بخشی از این گزارش آمده است:

با استناد به داده‌های دریافتی، کشورهایی که دارای مراکز صنعتی بزرگ (مانند آمریکا و چین) هستند. به ترتیب معادل ۵٬۸۳۰ و ۱۱٬۵۸۰ میلیون تُن کربن‌دی‌اکسید در سال ۲۰۱۶ منتشر نموده‌اند.

علاوه بر این، آمارهای کوین شیرز نشان می‌دهند، میزان انتشار کربن حاصل از استخراج بیت کوین با درجه سختی می‌تواند با تعدادی از صنایع سنتی که مسئول انتشار میزان قابل توجهی کربن در سطح جهان هستند، برابری کند.

کوین شیرز در تحقیقات خود عنوان کرد:

تخمین میزان انتشار کربن ناشی از چاپ پول حدود ۸ میلیون تُن در طول سال است. که تخمین زده می‌شود که صنعت طلا نیز سالانه بین ۱۰۰ تا ۱۴۵ میلیون تُن دی‌اکسیدکربن منتشر می‌نماید.

همچنین کوین شیرز گفته است استخراج بیت کوین با مصرف انرژی سالانه ۸۹ تراوات در ساعت، حدود .۰۵ درصد از کل انرژی مصرف شده در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است.

استفاده از انرژی‌های مختلف در شبکه بیت کوین

در این گزارش گفته شده که استفاده از انرژی‌های مختلف در شبکه بیت کوین، در متعادل ترین سطح خود در تاریخ است. بر اساس تخمین این شرکت، تا دسامبر (آذر ۱۴۰۰) ۲۰۲۱، گاز، زغال‌سنگ، انرژی آبی، انرژی هسته‌ای و انرژی بادی به ترتیب ۲۴، ۳۵، ۲۱، ۱۱ و ۴ درصد در تولید انرژی مصرفی استخراج نقش داشته اند. ۵ درصد باقی مانده از انواع انرژی نیز شامل مقدار بسیار کمی نفت، انرژی خورشیدی و انرژی های تجدید پذیر دیگری مانند انرژی زمین گرمایی است.

سهم استخراج بیت کوین
سهم بیت کوین از کل مصرف انرژی جهان

در این گزارش آمده است که تا بیست سال آینده بیش از ۹۹ درصد از کل عرضه بیت کوین استخراج می‌شود. در آن زمان بیشترین میزان مصرف انرژی، به‌خاطر نیاز برای انجام تراکنش‌های درون‌ شبکه‌ای بیت کوین خواهد بود. و هزینه انرژی این تراکنش‌ها از طریق کارمزدهای پرداخت‌شده کاربران به ماینرها تأمین می‌شود.

استفاده ۱۰۰ درصدی از منابع تجدید پذیر

در صورت استفاده ۱۰۰ درصدی از منابع تجدید پذیر برای این شبکه باید این موضوع را در نظر گرفت. که استخراج بیت کوین نیز صنعتی ۱۰۰ درصد تجدید پذیر خواهد بود. می‌توان گفت که باید به جای سرکوب کردن توسعه این فناوری مالی، روی زیرساخت‌های تولید انرژی‌های تجدید پذیر تمرکز کرد.

در ادامه کوین شیرز گفته است هزینه آسیب‌های ناشی از انتشار کربن که به وسیله بیت کوین است. باید در زمان طولانی و در مقیاسی مناسب مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد. زیرا در این صورت ناچیز بودن هزینه‌های ناشی از انتشار کربن در مقایسه با مزایای آن به طور کلی مشخص خواهد شد.

کوین شیرز افزود:

با تنها ۰.۰۸ درصد سهم از کل میزان انتشار دی‌اکسیدکربن جهان، حذف کامل صنعت استخراج، مقابله با تقاضای جهانی. در نتیجه محروم‌کردن صدها میلیون نفر از تنها امیدشان برای داشتن شکلی منصفانه و در دسترس از پول، چیزی جز یک اشتباه عمدی نخواهد بود.

در این گزارش کوین شیرز ادعا می‌کند که بیت کوین یک شبکه پولی بین‌المللی رایگان و مقاوم است. که در برابر سانسور و ضدتورمی برای کل جهان است. و به حفظ حقوق بشر در سراسر دنیا نیز کمک می‌کند.

کوین شیرز در ادامه نوشته است:

هزینه‌های انرژی

با وجود این حرف‌ها باور داریم که اضافه شدن درصدی بسیار کم به کل میزان انتشار کربن در جهان، کاملاً ارزش این هزینه‌ها را دارد. به وضوح می‌توان مشاهده نمود که هزاران میلیون کاربر جهانی بیت کوین، همگی بصورت داوطلبانه هزینه‌های انرژی را پرداخت می‌کنند. این در حالیست که استفاده از انرژی‌های جایگزین را نیز در نظر دارند.

یافته‌ها در این مطالعه با صحبت های اخیر مایکل سیلور مدیرعامل مایکرواستراتژی، تطابق دارد. سیلور در بیانیه اخیر خود ادعا کرده بود که میزان کل انرژی موردنیاز برای استخراج بیت کوین رقم بی‌اهمیتی است. سیلور در یکی از جلسات توجیهی شورای استخراج بیت کوین، افزود که میزان انرژی مصرفی این ارز دیجیتال نسبت به سایر صنایع، بسیار کم است. که در مقایسه با کل میزان مصرف انرژی در جهان، اصلاً به حساب نمی‌آید.

بر اساس داده‌های دریافت شده شورای استخراج بیت کوین در ماه قبل که در دست است. استخراج جهانی بیت کوین تنها به اندازه ۳.۲ درصد از کل انرژی ای که سالانه در شبکه برق آمریکا هدر می‌شود برق مصرف می‌کند. همچنین این سازمان ادعا می‌کند که سهم استخراج بیت کوین از کل مصرف انرژی جهان ۰.۱۴۲ درصد است. این در حالی است که نزدیک به ۵۹ درصد از کل ماینرهای بیت کوین، در حال حاضر از انرژی تجدیدپذیر استفاده می‌کنند.

منبع:”cryptonews