۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

هر فناوری جدیدی که در بازار پیدا می‌شود، طولی نمی‌کشد که فرصت‌های شغلی جدید و متعددی را با خود به ارمغان می‌آورد. حوزه ارز دیجیتال و فناوری بلاک چین یکی از آینده دارترین و پرتقاضاترین عرصه ها در بخش توسعه نرم افزار به شمار می‌روند که از این قاعده مستثنا نیستند. از این رو یکی از فرصت‌های شغلی مهم در این زمینه، توسعه و برنامه‌نویسی بلاک چین است. موضوعی که این روزها به ترندی داغ و جذاب میان کاربران تبدیل شده است. دلیل این رویداد، پذیرش گسترده این فناوری استثنایی میان کاربران و صنایع است. در حال حاضر کاربردهای فناوری بلاک چین صرفاً محدود به ارزهای دیجیتال و پرداخت های دیجیتال نمی‌شود.

اگر به داده‌ها و آمار بازارهای کار در کشورهای مختلف نگاه کنید، مشاهده می‌کنید که برنامه نویس های بلاک چین حقوق‌های بالا دریافت می‌نمای و از مزایای شغلی مناسبی برخوردار هستند.

این مقاله که در وب‌سایت مدیوم انتشار یافته است، حاصل تجربیات احسان یزدان پرست، توسعه‌دهنده نرم‌افزار است. فردی که علاقه زیادی به فناوری و برنامه نویسی دارد. به گفتهٔ احسان از سال ۲۰۰۹ مسیر شغلی‌اش را تغییر داده تا به یک برنامه نویس بلاک چین تمام وقت تبدیل شود. در این مطلب ابتدا درباره ۵ دلیل اصلی که چرا باید برنامه نویس بلاک چین شویم صحبت خواهیم کرد.

۱. رقابت کمتر در بازار کار

بلاک چین حوزه‌ای جدید و در حال‌ تکامل است. اگر درباره پیشینه این واژه تحقیق کنید، مقالاتی درباره رمزنگاری، هش و مطالب مشابه پیدا می‌کنید که همگی مربوط به دهه‌ها پیش هستند. با این حال، پذیرش اصلی بلاک چین از سال ۲۰۰۹ آغاز شد. زمانی که خالق ناشناس بیت کوین ساتوشی ناکاموتو، این ارز دیجیتال را به‌عنوان یک سیستم پرداخت همتا به همتا به جهان معرفی کرد. پس از آن، در سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ مفاهیمی مانند پول قابل برنامه ریزی و قرارداد هوشمند به همراه بلاک چین اتریوم روی کار آمدند. اما موضوع اصلی که باید به آن بپردازیم رقابت کمتر در بازار کار مربوط به این حوزه برنامه نویسی است. در واقع نسبت به سایر بازار کارهای برنامه نویسی، برنامه نویسی بلاک چین افرادی به نسبت کمتر را دارد ولی این را هم نباید فراموش کرد که این حوزه هر روز بیشتر از دیروز پیشرفت می‌کند.

۲. حقوق بیشتر

مشاغل مربوط به توسعه نرم افزار و حقوق آنها، مانند بسیاری از حوزه های دیگر کسب و کار، با عرضه و تقاضا در بازار کنترل و تنظیم می‌شوند.

به زبان ساده، اگر در یک بخش خاص از توسعه نرم‌افزار، تقاضای زیادی وجود داشته باشد، عرضه هم باید مطابق با آن افزایش یابد. اگرچه متأسفانه در واقعیت چنین چیزی نیست.

در فضای ارزهای دیجیتال هزاران پروژه فعال وجود دارند. علاوه بر آن، هرچه روبه جلو حرکت کنیم، نهادهایی مانند بانک‌ها، دولت‌ها و بخش‌های فین‌تک (Fintech)، بیشتر به بلاک چین‌ها و ارز دیجیتال علاقه‌مند می‌شوند.

۳. درک بهتر بازار ارزهای دیجیتال

بلاک چین و ارزهای دیجیتال مفاهیم ساده ای نیستند و جزئیات فنی زیادی دارند. برخی از این مفاهیم عبارت اند از:

 • رمزنگاری یا کریپتوگرافی
 • مدل‌های اجماع
 • مقیاس پذیری
 • تمرکز‌زدایی
 • امنیت
 • قراردادهای هوشمند

البته ناگفته نماند، در این میان هزاران پروژه و کوین/ توکن‌های فهرست شده در بازار هم وجود دارند. اگر نمی‌خواهید توسعه بلاک چین را به‌عنوان هدف و مسیر شغلی‌تان انتخاب کنید، ایرادی ندارد، هنوز هم مزایایی متعددی در یادگیری این مباحث وجود دارد.

می‌توانید کدهای پروژه‌ها را بخوانید و سعی کنید از آنها سر درآورید، ساز و کار‌های مختلف پروژه ها از جمله اجماع، امنیت، مقیاس پذیری و تمرکززدایی را ارزیابی کنید و حتی آسیب‌پذیری‌های احتمالی کد‌ها را بررسی کنید.

۴. اجرای پروژه‌های بلاک چین شخصی

زمانی که درباره بلاک چین صحبت می‌کنیم منظورمان فرصت‌ها و راه‌حل‌های بی پایانی است که این فناوری بلاک چین آن را برای ما فراهم کرده است. برخی از این کاربردها را می‌توان به این ترتیب دسته‌بندی کرد.

 • ذخیره ارزش
 • پرداخت‌ها
 • بیمه‌ها
 • قراردادهای هوشمند
 • رأی‌دهی
 • شرط‌بندی
 • خودکارسازی وظایف
 • توکنی‌کردن دارایی‌ها
 • امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

این فهرست تنها به این موارد ختم نشده و ادامه دار است. ما در این مقاله به فناوری مدرنی اشاره می‌کنیم که قرار است جنبه‌‌های مختلفی از زندگی ما را متحول کند. تصور کنید وقتی دانش فنی برای پیاده سازی برخی از این راه حل ها را در اختیار داشته باشید چه روی خواهد داد.

۵. مزیت اولین بودن

مانند سایر حوزه‌ها و فناوری‌ها، در فضای بلاک چین هم اگر سریع تر حرکتی را انجام دهید، می‌توانید از مزایای پیشگام بودن برخوردار شوید.

به همین دلیل است که بلاک چین‌های بیت کوین و اتریوم بزرگ ترین بازیگران بازار در چند سال گذشته بوده‌اند. بنیان‌گذاران این بلاک چین‌ها یک مشکل واقعی که همان تمرکزگرایی را شناسایی کردند و راه‌حلی با محوریت تمرکززدایی پیاده‌سازی کردند. اقدامی که به این مشکل رسیدگی می‌کرد و در نوع خود اولین محسوب می‌شد.

اگر جزئیات فنی بلاک چین‌های بیت کوین و اتریوم را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که بهینه و کامل نیستند. با آنکه پروژه‌های دیگری با فناوری‌های به‌مراتب بهتر و نوآورانه‌تری در این فضا پدید آمده‌اند اما بیت کوین و اتریوم به‌دلیل مزیت پیشگامی و اثر شبکه‌ای در این فضا، همچنان پیشتاز هستند.

منبع:”medium