۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

روند بیت کوین صعودی شد

نمودار قیمت بیت کوین توانست تا از یک مجموعه مقاومتی کلیدی عبور کند. ولی ساختار بازار و تحلیل‌های تکنیکال نشان دهنده این است که جهش اخیر ممکن است دام دیگری باشد. با ما باشید تا در این گزارش به بررسی دلایل آن  بپردازیم.

قیمت بیت کوین در تاریخ ۲۸ ژوئیه (۶ مرداد) پس از افزایش حدودی ۱۰.۵ درصدی به مرز ۲۴,۲۰۰ دلار رسید. این افزایش قیمت زمانی رخ داد که جروم پاول، رئیس بانک مرکزی ایالات متحده، اعلام کرد که قصد دارد از شتاب سیاست‌های انقباضی این سازمان بکاهد. این اتفاق برای برخی از تحلیل‌گران به منظور سیگنالی مثبت در کوتاه‌مدت تلقی شد. تا آن‌جا که کریپتوهمستر (CryptoHamster)، تحلیل‌گری با نام مستعار، قیمت ۲۶,۰۰۰ دلاری را برای بیت کوین پیش‌بینی کرد.

کریپتوهمستر در توییت خود اینگونه نوشت:

اینگونه به نظر می‌رسد که پیش‌بینی شکست روند افزایش قیمت اشتباه بود. سیگنال صعودی تأیید شده است. بیایید بررسی کنیم که بیت کوین با چه سرعتی می‌تواند به این اهداف صعودی برسد.

۳ دلیل اصلی وجود دارد که براساس آن‌ها می‌توان نتیجه گرفت که روند بیت کوین هنوز صعودی نشده است. در ادامه به تشریح هرکدام از این دلایل پرداختیم.

گاوهای بیت کوین پیش از این نیز فریب خورده‌اند

بیت کوین رکورد بالاترین قیمت خود را در ماه نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰)‌ و در بازه ۶۹,۰۰۰ دلاری ثبت کرد. از آن تاریخ تا به حال هر چند اندک روندهای صعودی نیز مشاهده می‌شد. ولی درمجموع  قیمت بیت کوین بیش از ۶۰ درصد کاهش یافته است.

اگر به نمای روزانه نمودار قیمت بیت کوین نگاه کنیم خواهیم دید که از نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) تا به حال حداقل ۵ بار، قیمت بیت کوین روند نزولی خود را معکوس کرده است. هر زمان نیز سودی بین ۲۳ تا ۴۰ درصد را به ارمغان آورده است. با این تفاسیر، هر دفعه و پس از تشکیل سطح قیمتی حول میانگین متحرک نمایی (EMA) با سقوطی به پایین‌ترین محدوده سالانه‌اش، روند اصلاح قیمت خود را ادامه داده است.

نمودار قیمت جفت ارز بیت کوین/ دلار در نمای روزانه و روندهای صعودی گمراه کننده

اکنون نیز وضعیت متفاوت نیست. بنابراین نخواهیم توانست انتظار متفاوتی داشته باشیم. به دلیل اینکه بیت کوین در ماه ژوئن (خرداد ماه) با رد صعودی (bullish rejection) مواجه شد. ولی قیمت بیت کوین در ماه بعد ۱۷ درصد بهبود یافت. شایان ذکر است که قیمت بیت کوین با مقاومت موقتی در خط متحرک نمایی ۵۰ روزه (نمودار قرمز) در حدود ۲۳,۱۵۰ دلار مواجه شده است. بیت کوین تنها در صورت عبور از این مقاومت راه خود را برای رسیدن به خط متحرک نمایی ۱۰۰ روزه (نمودار سیاه) در ۲۷,۰۰۰ دلاری هموار خواهد کرد.

در سطح ۲۷,۰۰۰ دلاری قیمت بیت کوین، همچنان در مقایسه با نقاط صعودی مجاورش سقف پایین‌تری تشکیل می‌دهد. به همین دلیل از نظر تکنیکال احتمال ادامه یافتن حرکت نزولی قیمت پررنگ است.

حجم فروش بالا و خرید پایین

اصلاحات مداوم در قیمت بیت کوین این را نشان داد که رفتار حجم خرید و فروش‌ها نشان دهنده این است که علاقه بیشتر به فروش ارزهای دیجیتال در نقاط اوج محلی وجود دارد.

نمودار زیر رفتار حجم خرید و فروش‌ها را در طول روندهای نزولی و صعودی که قیمت بیت کوین از نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) با آن روبه‌رو شده است، منعکس می‌کند. به عنوان نمونه در زمانی که دو سقوط قیمتی که در ماه‌های مه (اردیبهشت) و ژوئن (خرداد) رخ داده بودند، حجم فروش به‌شدت زیاد شد.

نمودار قیمت جفت ارز بیت کوین/ دلار در نمای روزانه همراه با سطوح خرید و فروش

برای درک بهتری از این موضوع باید توجه کرد که هنگام بازگشت دوباره قیمت‌ها حجم معاملات کمتر و پایین‌تر بود. اینگونه به نظر می‌رسد که رفتار حجم خرید و فروش‌ها اینگونه باشد. به این صورت که در طول روند نزولی حجم فروش به اوج خود رسیده و با بهبود قیمت از آن کاسته شود.

روند بیت کوین صعودی شد امّا این اتفاق می‌تواند نشان دهنده تضعیف حرکت صعودی قیمت تلقی شود. پس اصلاح قیمت دیگری را در پی خواهیم داشت.

هم‌بستگی بیشتر بیت کوین با بازار سهام آمریکا

در اوایل ماه ژوییه (تیر ماه) رفتار قیمت بیت کوین تا حدودی هم‌بستگی خود را با بازار سهام ایالات متحده از دست داد. ولی اینگونه به نظر می‌رسد که بار دیگر این هم‌بستگی در حال ایجادشدن است.

به عنوان نمونه در ۲۸ ژوییه (۶ مرداد)‌ ضریب هم‌بستگی روزانه بین بیت کوین و شاخص نزدک مبتنی بر سهام‌های فناوری، در حدود ۰.۶۶ بود. هر دوی این بازارها پس از سقوط میزان تولید ناخالص داخلی (GDP) ایالات متحده، برای دومین فصل متوالی عملکرد نزولی را به ثبت رساندند.

نمودار همبستگی قیمت بیت کوین و بازار سهام ایالات متحده

این امر ممکن است نشان دهنده این باشد که ایالات متحده وارد رکودی تکنیکال شده باشد. این رکود می‌تواند بر بازار سهام این کشور اثری منفی بگذارد. به همین دلیل در صورت ادامه هم‌بستگی مثبت بین بیت کوین و بازار سهام آمریکا، احتمال افت قیمت بیت کوین افزایش پیدا می‌کند.

منبع:”cointelegraph