۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
5/5 - (3 امتیاز)

اگر جزء علاقه‌مندان یا معامله‌گران دنیای بلاک چین بوده باشید، بدون شک تا این لحظه رشد 6000 درصدی ارز دیجیتال Helium توجه شما را نیز به خودش جلب کرده است. ولی متأسفانه بسیاری از افراد هنوز نمی‌دانند که ماینر هلیوم و شبکه و ارز دیجیتال Helium چیست؟ اصلاً علت این رشد عظیم آن چه بوده است؟ به‌صورت خلاصه می‌توان اینگونه عنوان کرد که این پروژه پلی ارتباطی بین دو فناوری جذاب دنیا یعنی اینترنت اشیاء و بلاک‌چین می‌باشد. به عبارت دیگر این پروژه توانسته است مزایای این دو را باهم تلفیق نموده و شبکه‌ای پایدار، غیرمتمرکز، ایمن و البته سریع را برای عاشقان این دو حوزه بسازد. همین موضوع سبب شده است تا در طول سال‌های گذشته به محبوبیت چشم‌گیری نیز برسد.

ما در ادامه این مطلب قصد داریم تا این پروژه و دستگاه ماینر هلیوم را با دقت زیر ذره‌بین نقد و بررسی قرار دهیم. لذا بهتر است با ما تا انتها همراه باشید.

معرفی ارز دیجیتال Helium

بدون شک تا این لحظه تعریف فناوری اینترنت اشیاء یا IOT را باید شنیده باشید. در حقیقت بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که فناوری اینترنت اشیاء به عنوان آینده دنیای بشر در نظر گرفته می‌شود. دقیقاً همین پیش‌بینی‌ها نیز در رابطه با بلاک چین صورت می‌گیرد. شبکه و ارز دیجیتال هلیوم یک فناوری است که هدف آن ترکیب این دو دانش بسیار منحصر به فرد است. شبکه هلیوم بستر بسیار مناسبی برای اتصال دستگاه‌های اینترنت اشیاء می‌باشد. این شبکه دارای نودهای مختص به خود است که می‌توانند تراکنش‌ها و داده‌ها را با شیوه‌ای غیرمتمرکز مبادله کنند. همین موضوع نیز سبب می‌شود تا امینت خارق‌العاده‌ای را در پی داشته باشد. این فاکتور برای خانه‌های هوشمند آینده، امری بسیار ایده‌آل به شمار می‌رود.

ارز هلیوم

شبکه هلیوم بستری غیرمتمرکز است که راهکاری برای اتصال دستگاه‌های موجود بر بستر اینترنت اشیاء را فراهم کرده است. این امر باعث شده است تا این دستگاه‌ها بتوانند در محیطی کاملاً امن و بدون نگرانی بابت تداخل یا خرابکاری، اطلاعات خودشان را مبادله کنند. بنابراین امنیت بیشتری برای دنیای اینترنت اشیاء فراهم خواهد شد.

برای شروع کار با این شبکه، باید در ابتدا دستگاهی را به‌عنوان هات اسپات (دستگاه ماینر هلیوم) خریداری نمود. درحقیقت همین دستگاه‌ها ترکیبی از ورودی‌های وایرلس و ماینر هستند. این دستگاه‌ها هستند که به‌عنوان نودهای شبکه هلیوم شناخته می‌شوند. افراد فعال در این شبکه می‌توانند خودشان هم آن را ایجاد نمایند. این شبکه اجازه اتصال دستگاه‌های متصل به اینترنت یا توان ضعیف به بلاک‌چین را می‌دهد. اطلاعات دستگاه‌ها از طریق نودهای شبکه به صورت امن پردازش و توزیع می‌شوند.

در ازای این کار، اجراکنندگان هر نود به‌عنوان پاداش خود ارز دیجیتال Helium یا HNT را دریافت می‌کند. بلاک‌چین هلیوم با استفاده از پروتکل ویژه خود که آن را اجماع فضا نام نهاده است، می‌تواند با سرعت بالا و البته امنیت منحصربه‌فردش، جان تازه‌ای به دنیای اینترنت اشیاء بخشد. جدای از این موضوع، هلیوم می‌تواند در توسعه اینترنت اشیاء و غیرمتمرکزسازی آن نیز نقش بسیار زیادی داشته باشد. این موضوع برای فعالان در حوزه IOT بسیار حائز اهمیت است.

بنیان‌گذاران و تاریخچه ارز Helium

پروژه هلیوم را می‌توان یکی از پروژه‌هایی دانست که مدت زمان زیادی بر روی آن کار شده است. این پروژه توسط سه بنیان‌گذار آن و در سال 2013 شکل گرفت.

ارز هلیوم

نخستین بنیان‌گذار این تیم امیر حلیم (Amir Haleem) است. او پیش از این پروژه به‌عنوان یکی از توسعه دهندگان حرفه‌ای بازی فعالیت داشت. آقای حلیم در حال حاضر در سمت مدیرعامل شرکت هلیوم مشغول فعالیت است. دومین بنیان‌گذار این تیم سین کری (Sean Carey) نام دارد. او قبل از پروژه هلیوم، در شرکت Where که زیر مجموعه‌ای از شرکت Paypal بود فعالیت داشت. تخصص وی به عنوان یکی از برنامه‌نویسان مطرح به شمار می‌رود. سومین بنیان‌گذار شبکه هلیوم، مهندسی به نام شان فانینگ (Shawn Fanning) می‌باشد. آقای فانینگ جزء با سابقه‌ترین برنامه‌نویسان این تیم است. او در سال 1999 یک پلتفرم همتابه‌همتای موسیقی به نام Napster را توسعه داده بود.

پلتفرم napster برای اشتراک‌گذاری موسیقی بود که در آن زمان و در نوع خود جزء اولین‌ها به‌حساب می‌آمد. این تیم سه نفره در سال 2013 شرکت خودشان را تأسیس کردند. آن زمان اینترنت اشیاء تازه مسیر رشد را پیش روی خود داشت. از طرف دیگر بلاک چین نیز شرایطی مشابه با آن داشت. تمامی تحلیل گران نیز اعتقاد داشتند که این دو فناوری در آینده سهم بزرگی در پیشرفت بشر خواهند داشت. همین امر بود که سبب شد تا آنها به دنبال راهکاری برای اتصال این دو باهم باشند. به همین دلیل، در سال 2018 پلتفرم خود را به صورت کامل ارائه داده و ارز دیجیتال آن نیز با نماد HNT عرضه شد.

این شبکه برخلاف سایر پروژه‌های مشابهش، به هیچ‌وجه عرضه اولیه‌ای نداشت و تمامی توکن‌ها بایستی توسط نودهای آن استخراج شوند. به همین دلیل در ابتدا حجم این توکن در بازار بسیار اندک بود. ولی به صورت متوسط هر ماه 5 میلیون توکن عرضه می‌شود.

این فاکتور باعث شد تا کم کم عرضه و تقاضای مناسبی شکل گرفته و این ارز دیجیتال بتواند رشد قیمت مناسبی را تجربه نماید. به‌صورتی که در یک سال گذشته حدوداً 6000 درصد رشد داشته است.

عملکرد شبکه هلیوم

عملکرد شبکه هلیوم جزء مواردی بود که فعّالان و طرفداران در این حوزه را دچار سردرگمی کرده است. به این دلیل که آن‌ها نمی‌دانند ارتباط دقیق بین بلاک چین و اینترنت اشیاء چگونه توسط شبکه هلیوم برقرار می‌شود. قبل از اینکه بخواهیم در رابطه با نحوه ارتباط این دو در شبکه هلیوم صحبت کنیم، بهتر است در ابتدا مرور کوتاهی برروی هر یک از این موارد داشته باشیم.

اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء نخستین چیزی است که اکثر افراد درک درستی را از آن ندارند. در حقیقت اینترنت اشیاء به مجموعه‌ای از محصولات و دستگاه‌های معمولی اطلاق می‌شود که تمامی آن‌ها به یک شبکه واحد متصل باشند. این شبکه اطلاعات دریافتی از آن‌ها را دریافت و پردازش کرده و بر این اساس وظیفه یا عملکرد هرکدام را تعیین می‌کند.

به عنوان مثال، در این روزها خانه‌های مبتنی بر اینترنت اشیاء به شدت رشد کرده‌اند. در این خانه‌ها تمامی وسایل از جمله تلویزیون، درب‌ها، نور چراغ‌ها و… به سیستمی واحد متصل هستند. این سیستم یک فضای پردازش و ذخیره‌سازی آنلاین است که اطلاعات ورودی از هر دستگاه را دریافت کرده و پس از پردازش دستور نهایی عملکرد هرکدام را صادر می‌کند.

ارز هلیوم

این موضوع سبب می‌شود تا تمامی بخش‌های خانه متناسب با درخواست شما تنظیم شود. چنین ساختاری این روزها در کارخانه‌جات و شرکت‌های مختلفی نیز دیده می‌شود. نکته قابل توجه در این مورد این است که فضای اصلی پردازش این اطلاعات امنیت چنان بالایی نداشته و امکان درز اطلاعات یا نفوذ بسیاری وجود دارد.

بلاک چین

دومین موضوعی که می‌بایست با آن آشنا شوید، بلاک چین است. هدف اصلی خلقت بلاک چین تمرکززدایی است. به عبارتی ساده‌تر تمامی سامانه‌ها و شبکه‌هایی که برروی بستر بلاک چین ایجاد می‌شوند، توسط خود اعضای آن کنترل شده و هیچ عامل خارجی حق دسترسی به آن را ندارد. از طرف دیگر، این شبکه اطلاعات را به شیوه‌ای دقیق دسته بندی کرده و مانع از دست کاری یا تحریف آن‌ها می‌شود. این امر به نوبه خود باعث می‌شود تا تمامی سیستم‌های مبتنی بر این روش، امنیت بسیار بالایی را داشته باشند. به همین جهت هم بوده که در مواردی مانند پرداخت‌های مالی، شبکه‌های توزیع محتوا و… برروی بستر بلاک چین تولید شده‌اند.

هلیوم

اکنون که با این دو مفاهیم کمی آشنا شدید، ساده‌تر می‌توان عملکرد هلیوم را درک کرد. پروژه هلیوم تلاش کرده تا تنها فضای پردازش اصلی یا هسته اصلی اطلاعات اینترنت اشیاء را به یک بستر بلاک چینی تبدیل کند. بر همین اساس است که امنیت آن به طرز چشمگیری افزایش یافته و احتمال خطا نیز کاهش پیدا می‌کند.

عملکرد این پروژه اینگونه است که افرادی باید در ابتدا دستگاه‌هایی به نام هات اسپات را به عنوان دستگاه ماینر هلیوم خریداری نمایند. این دستگاه‌ها می‌توانند امواج رادیویی با موج ضعیف را دریافت نمایند.

ارز هلیوم

از همین رو برای دریافت داده‌ها، ضعیف‌ترین دستگاه‌های شبکه اینترنت اشیاء نیز مناسب هستند. این دستگاه‌هاِی ماینر هلیوم، نودهای شبکه هلیوم هستند. به نوعی هم دروازه اینترنت و هم ماینر هلیوم می‌باشند.

بعد از اتصال دستگاه‌های شبکه اینترنت اشیاء به این نودها، داده‌ها درون هسته آن رمزنگاری می‌شوند. شبکه هلیوم برای رمزنگاری و تأیید بلاک‌های بلاک چین خود از یک تکنولوژی به نام اجماع اثبات فضا BTF استفاده می‌کند. در این نوع فناوری حتی زمانی که سرعت اینترنت تمام اجزای شبکه متغیر یا ضعیف باشد، نودها به توافق می‌رسند.

همین‌طور این شبکه علاوه بر این موارد امنیت بسیار بالایی نیز دارد. همین امنیت بالا سبب می‌شود تا داده‌های اینترنت اشیاء شما درون فضای غیرمتمرکزی قرار بگیرد که هیچ شخصی بدان دسترسی ندارد و امکان تغییر یا سوءاستفاده از آن نیز ممکن نیست. این فاکتور امنیتی، سرعت را بسیار بالا برده است.

ممکن است این مطلب هم برای شما جذاب باشد: ماینر چیست؟

ویژگی‌های ارز دیجیتال هلیوم

شبکه و ارز دیجیتال Helium به نسبت با ایده منحصر به فرد خود، دارای ویژگی‌های خاص و ایده‌آلی نیز می‌باشد. این ویژگی‌ها باعث شده تا این ارز در طول مدت یک سال گذشته به رشد 6000 درصدی برسد. این رشد یکساله در نوع خود فاکتوری است که باعث می‌شود تا کاربران بیشتری جذب شوند. در ادامه با بررسی چند مورد از این ویژگی‌ها در خدمت شما عزیزان هستیم.

امنیت بالا

امنیت بالای شبکه هلیوم را می‌توان یکی از مهم‌ترین و همین‌طور از حیاتی‌ترین فاکتورهایی در نظر گرفت که باعث محبوبیت ارز دیجیتال هلیوم شده است. بلاک چین این پروژه به جای استفاده از پروتکل اثبات کار (مانند بیت کوین) یا اثبات سهام (مانند پالی گان) برای تولید بلاک‌های خود از پروتکل اجماع ویژه‌ای با نام Proof Of Coverage یا اجماع فضا استفاده می‌کند.

ارز هلیوم

در این روش آن‌چه که برای تأیید بلاک‌ها مهم است، فضای موجود است. این امر باعث گشته تا بلاک‌ها در بستری امن و با سرعت مناسبی تأیید شوند. همین‌طور غیر از این موارد، راهکارهای امنیتی دیگری نیز در این شبکه استفاده شده که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

شبکه مردم

بسیاری از فعالان در حوزه ارزهای دیجیتال و البته اینترنت اشیاء، به پروژه ارز دیجیتال Helium، شبکه مردم نیز می‌گویند. دلیل این اطلاق نام‌گذاری ترکیب دو مورد از جدیدترین فناوری‌های دنیا است. این فاکتور باعث شده است تا پروژه هلیوم در زمینه خود بسیار پیشتاز باشد.

سرعت عالی

سرعتی عالی در شبکه را می‌توان یکی دیگر از فاکتورهایی دانست که باعث رشد ارز دیجیتال Helium شده است. در این پروژه از پروتکل خاصی جهت اجماع نودها استفاده می‌شود. این پروتکل مصرف انرژی پایینی داشته و می‌تواند با سرعت بسیار بیشتری بلاک‌ها را تأیید نماید. همین امر نیز باعث شده تا این شبکه بسیار سریع عمل کند.

اتصال به انواع دستگاه‌های IOT

یکی دیگر از خاص‌ترین ویژگی‌های شبکه هلیوم، سازگاری بسیار بالای آن است. به‌صورتی که تمامی دستگاه‌های بستر شبکه اینترنت اشیاء نیز می‌توانند به آن متصل شوند. اتصال هر دستگاهی در نوع خود یک ویژگی بسیار منحصر به فرد می‌باشد.

ارز هلیوم

تولیدات شبکه هلیوم

همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، شبکه هلیوم یک شبکه برای اینترنت اشیاء می‌باشد. به همین دلیل است که تولیدات و محصولات مختلفی را علاوه بر ارز دیجیتال خود دارد. درواقع این شبکه برای عملکرد صحیح خودش نیازمند به طیف مشخصی از سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای ویژه می‌باشد.

وجود این تجهیزات خاص کمک می‌کند تا کارایی و همین‌طور عملکرد این شبکه به صورت ایده‌آل‌تر و بهینه‌تر انجام پذیرد. به همین دلیل است که هر سال گروه هلیوم، دستگاه‌ها و سخت‌افزارهای ویژه‌ای را معرفی می‌کند تا به صورت مشترک برای شبکه بلاک‌چین و اینترنت اشیاء استفاده شوند. با ما در ادامه و معرفی چند مورد از این تجهیزات همراه باشید.

هلیوم کنسول  

هلیوم کنسول را می‌توان به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین و همین‌طور ایده‌آل‌ترین تولیدات گروه هلیوم به حساب آورد. این محصول که ابزاری مبتنی بر وب است؛ امکان مدیریت دستگاه‌های مختلف را فراهم می‌کند. با کمک این سیستم، کاربران می‌توانند در پروژه ثبت نام کرده و دستگاه‌های جدید خود را ثبت نمایند.

از سمت دیگر آن‌ها می‌توانند با کمک کنسول خود دسترسی دستگاه‌ها را بررسی کرده و به آنها امتیاز و نظر دهند. این همان عاملی است که باعث شده است که این ابزار برای مدیریت دستگاه‌های متصل به شبکه گزینه‌ای مناسب باشد .

دستگاه ماینر هلیوم کنسول برای بررسی و البته هدایت داده‌ها دو روش مختلف را درپیش می‌گیرد. روش اول آن مبتنی بر پروتکل HTTPS است. این روش امنیت حداکثری را با خود به همراه دارد. دومین روش نیز MQTT است. درست است که در این روش امنیت کمتری وجود دارد ولی به دلیل سبک بودن پروتکل، سرعت انتقال داده‌های این روش بسیار بیشتر است.

نکته قابل‌توجهی که در رابطه با این ابزار وجود دارد ساختار ویژه آن است. این گونه که شما می‌توانید کاربران جدیدی را ثبت‌نام کرده و به آنها درجه و یا دسترسی‌های مختلف دهید. این امر در نوع خود یک قابلیت مناسب برای تعریف کارمندان و زیر مجموعه‌های داخل شبکه است.

مؤلفه حیاتی دیگری که در این پلتفرم به چشم می‌خورد، امکان استفاده از توکن Data Credit می‌باشد. این توکن تنها برای پرداخت‌های درون شبکه استفاده می‌شود. کاربرد اصلی این توکن برای پرداخت کارمزدهای درون شبکه بوده و فقط از طریق هلیوم کنسول ممکن شده است.
شایان ذکر است که این توکن مانند ارز دیجیتال هلیوم عرضه نشده و بنابراین امکان خرید و فروش آن در داخل صرافی‌ها وجود ندارد. به همین دلیل تنها کاربرد آن در داخل شبکه هلیوم می‌باشد.

Helium Tabs

هلیوم تبز را می‌توان یکی دیگر از ابزارهای برجسته ساخته گروه هلیوم دانست. این فناوری برای عملکرد صحیح شبکه هلیوم بسیار حیاتی است. تأثیر زیادی نیز برروی نحوه کارایی و کاربردهای این شبکه دارد. وظیفه اصلی این تکنولوژی رصد کردن اجزای متصل به شبکه هلیوم می‌باشد. حال این اجزا هر چیزی که میخواهند باشند. از جمله این موارد می‌توان به اشخاص، ماشین، لامپ و… اشاره نمود که داده‌های آن‌ها برای شبکه هلیوم ارسال می‌شوند.

هات اسپات، ماینر هلیوم

دستگاه هات اسپات (ماینر هلیوم) را می‌توان مهم‌ترین و همین‌طور اساسی‌ترین محصول تولید شده توسط گروه هلیوم در نظر گرفت. درحقیقت شبکه هلیوم بدون دستگاه هات اسپات ماینر هلیوم هیچ‌گونه کارایی خاصی ندارد. فلذا نمی‌توان از اهمیت کارایی این فناوری برای پروژه هلیوم صرف نظر کرد. دستگاه ماینر هلیوم یا همان هات اسپات دستگاهی کوچک با ابعادی به اندازه‌ی یک جعبه شیرینی است که می‌توانید به‌سادگی آن را در گوشه و کنار خانه‌تان قرار دهید. این دستگاه کوچک و بی‌صدا هم به‌عنوان یک ماینر و هم به‌عنوان یک گیرنده اینترنت عمل می‌کند.

نکته قابل‌توجه این است که خود دستگاه ماینر هلیوم نیز امواج رادیویی مختلفی را ارسال می‌کند. مزیت خاصی که این دستگاه دارد قدرت انتقال امواج آن می‌باشد. به این صورت که این روتر می‌تواند قدرتی معادل 20 برابر بیشتر از مودم‌های عادی را داشته باشد؛ که این سرعت در نوع خود بسیار ایده‌آل است. از طرف دیگر این دستگاه ماینر هلیوم از تکنولوژی مختص به خود، یعنی LoRaWAN استفاده می‌کند. به همین دلیل می‌تواند ضعیف‌ترین امواج را نیز به‌خوبی دریافت و تحلیل کند. نکته قابل توجه دیگری که در رابطه با دستگاه ماینر هلیوم وجود دارد، قدرت بالای آن در حفظ ساختار شبکه است.

این دستگاه می‌تواند داده‌های موجودش را (حتی در زمانی که سیگنال‌های شبکه متفاوت باشند) به خوبی دریافت و تنظیم نماید. همین امر نیز باعث می‌شود تا در زمانی که سیگنال شبکه ضعیف است، نودها به اجماع برسند. این مزیتی بسیار منحصر به فرد برای شبکه هلیوم می‌باشد. باید این نکته را در نظر داشته باشید که تعداد دستگاه‌های هات اسپات ماینر هلیوم محدود است. بنابراین در تمام مناطق جهان وجود ندارد. از طرف دیگر این دستگاه‌ها قیمت نسبتاً بالایی نیز دارند. به گونه‌ای که قیمت هز گدام از آن‌ها به محدوده 400 دلاری می‌رسد. این عدد در حالی است که هر دستگاه فقط می‌تواند ارز دیجیتال هلیوم را ماین کند. در حالی که با چنین مبلغی می‌شود ماینرهای مشابهی را خریداری نمود که قابلیت استخراج تعداد زیادی از توکن‌ها را دارند. این امر باعث شده تا برخی از سرمایه‌گذاران نسبت به سرمایه‌گذاری و خرید دستگاه ماینر هلیوم مردد شوند.

مزایا و معایب پروژه هلیوم

تقریباً تمامی شبکه‌های بلاک چینی دنیا متناسب با ساختار و طراحی خودشان، دارای نقاط ضعف و قوت مختص به خودشان هستند. همین نقاط ضعف و قوت است که این شبکه‌ها را برای طیف مشخصی از وظایف مناسب کرده است. با این وجود چیزی که کارایی و البته به صرفه بودن هر شبکه را تعیین می‌کند، نسبت مزایا به معایب می‌باشد.

در این شکی نیست که هراندازه میزان مزایا نسبت به معایب بیشتر باشد، کارایی آن شبکه نیز بیشتر خواهد بود. این موضوع در رابطه با ارز دیجیتال هلیوم نیز صادق است. همین امر سبب شده تا این ارز رشد و نفوذ بالایی را تجربه نماید. در ادامه با اشاره به برخی از این مزایا و معایب در خدمت شما هستیم.

مزایا

 1. امیدواری بالای تحلیل‌گران نسبت به آینده
 2. قابلیت استخراج
 3. ترکیب دو فناوری ویژه اینترنت اشیاء و بلاک چین
 4. پروتکل ویژه برای حفظ اجماع در صورت متغیر بودن قدرت شبکه
 5. محبوبیت بالا در بین عاشقان IOT

معایب

 1. هزینه بالای دستگاه‌های هات اسپات یا ماینر هلیوم برای استخراج این ارز دیجیتال

نباید این نکته را فراموش کرد که دستگاه هات اسپات که همان ماینر این شبکه است در زمان نگارش این مطلب قیمتی معادل با 440 دلار دارد. این دستگاه شامل یک حافظه SSD یک ترابایتی و 8 گیگ رم مجزاست.

امنیت ارز دیجیتال Helium

همان‌طور که کمی پیش‌تر به آن اشاره کردیم، امنیت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و البته حیاتی‌ترین فاکتورهای ارز دیجیتال هلیوم تلقی می‌شود. این شبکه به گونه‌ای ایجاد شده است که می‌تواند امنیت بسیار منحصر به فردی را در بستر خود داشته باشند. نخستین عاملی که این امنیت را به ارمغان آورده است، پروتکل اجماع این شبکه می‌باشد.

درواقع هلیوم برای تأیید بلاک‌های خود از فناوری اختصاصی اثبات فضا استفاده می‌کند. این فناوری سبب شده است که تمامی داده‌های موجود در دفتر کل توزیع شده، به شیوه‌ای دقیق و البته سریع ثبت شوند. افزون بر این موارد، نودهای شبکه نیز مانع از بروز هرگونه خرابکاری می‌شوند.

یکی دیگر از مؤلفه‌هایی که امنیت این شبکه را به‌شدت افزایش می‌دهد، استفاده از کلیدهای نامتقارن است. این فناوری درون کیف پول اختصاصی هلیوم استفاده شده و برای افرادی که این ارز را در این کیف پول ذخیره کرده‌اند، بکار می‌رود. در این روش کلیدهای نامتقارن مانع از دست‌کاری داده‌ها می‌شوند. همین موضوع باعث می‌شود تا امنیت کلید خصوصی افزایش‌یافته و مانع از بروز سرقت احتمالی شود.

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد: کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

توکن Helium

شبکه هلیوم نیز مانند دیگر بلاک چین‌های موجود در دنیا، اقتصاد توکنی خود را دارد. این شبکه برای پرداخت پاداش‌ها در شبکه و البته حفظ و نگهداری آن، نیازمند به توکن‌های ویژه‌ای است. برخلاف تصور اکثر مردم، این شبکه دارای دو توکن ویژه است.

توکن اول آن، همان ارز دیجیتال Helium با نماد HNT می‌باشد. این ارز در سال 2018 تولید شد ولی ورود آن به بازارهای جهانی در سال 2020 اتفاق افتاد. البته این ارز در طی یک سال توانست رکورد بسیار بالایی را به ثبت برساند که در نوع خود نیز بی‌نظیر بود.

ارز هلیوم

ارز دیجیتال هلیوم در حال حاضر بازاری به ارزش 3.38 میلیارد دلاری دارد که آن را در رتبه 43 بازار ارزهای دیجیتال قرار داده و تسلط 0.14 درصدی را از آن خود کرده است. شایان ذکر است که ارزش معاملات روزانه ارز دیجیتال HNT به 163 میلیون دلار رسیده و به همین دلیل می‌توان اذعان داشت که قدرت نقدشوندگی بالایی دارد.

تعداد تمامی توکن‌های هلیوم 223 میلیون عدد می‌باشد که تاکنون 104 میلیون واحد از آن منتشر شده است. طبق برنامه ریزی های تیم توسعه دهنده، عرضه باقی این توکن‌ها تا 20 سال آینده طول می‌کشد. این اتفاق در نوع خود باعث می‌شود تا شرایط عرضه و تقاضای مناسبی ایجاد شده که قیمت را روبه‌جلو هدایت کند.

البته باید این را عنوان کنیم که این توکن تنها ارز دیجیتال این شبکه نیست. در بستر بلاک چین هلیوم یک ارز دیجیتال دیگر نیز با نام Data Credit وجود دارد. این ارز برای پرداخت کارمزدهای داخل شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارز دیجیتال Data Credit در حال حاضر قابلیت مبادله نداشته و تنها در داخل شبکه هلیوم کاربرد دارد.

صرافی های عرضه کننده ارز دیجیتال Helium

خلاقیت و همین‌طور کارایی شبکه هلیوم سبب شده است تا بسیاری از صرافی‌های بزرگ، این ارز دیجیتال را لیست کنند. در حقیقت طیف زیادی از کاربران و معامله گران دنیای ارزهای دیجیتال نام این پروژه منحصر به فرد را شنیده و تمایل دارند که آن را معامله نمایند. به همین دلیل است که صرافی‌های مختلفی نیز آن را عرضه کرده‌اند. برخی از این صرافی‌ها از قرار زیر است.

 • بایننس (Binance)
 • وزیر اکس (WazirX)
 • بیلکسی (Bilaxy)
 • اف تی ایکس (FTX)
 • هو (Hoo)
 • هات بیت (Hotbit)

کیف پول های ارز هلیوم

کیف پول‌ها را می‌توان به عنوان یکی از مهم ترین مؤلفه‌ها برای خرید هر ارز دیجیتالی دانست. اکثر سرمایه‌گذاران قبل از اینکه ارز دیجیتالی خاصی را خریداری نمایند، در رابطه با کیف پول‌های قابل پشتیبانی آن دست به تحقیق می‌زنند. امری بدیهی است که هراندازه یک ارز دیجیتال با کیف پول‌های بیشتری سازگار باشد، می‌تواند گزینه‌ای بهتر برای سرمایه‌گذاری باشد.

ارز هلیوم

ارز دیجیتال هلیوم در این زمینه بسیار ایده‌آل عمل کرده است. باید عنوان کرد که این ارز با بسیاری از کیف پول‌های مطرح دنیا سازگاری دارد. در ادامه برخی از آن‌ها را خدمت شما عزیزان بیان کردیم.

Helium App wallets

این کیف پول را می‌توان بهترین انتخاب برای نگهداری از ارز دیجیتال Helium تلقی نمود. این کیف پول نرم افزاری بوده و توسط تیم توسعه دهنده خود بلاک چین هلیوم طراحی و ساخته شده است. برای امنیت بیشتر در این کیف پول از کلیدهای نامتقارن استفاده می‌شود.

به همین دلیل می‌توان بیان کرد که گزینه بسیار امنی برای سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال به حساب می‌آید. نکته حائز اهمیت این است که این کیف پول در دو نسخه اندروید و IOS در دسترس کاربران بوده و هر فردی می‌تواند به‌سادگی آن‌ها را از گوگل‌پلی یا اپ‌استور دانلود نماید.

Math Wallet

این کیف پول به‌عنوان دومین انتخاب ایده‌آل برای ارز دیجیتال هلیوم در نظر گرفته می‌شود. کیف پول math wallet به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند از 38 شبکه بلاک چین اختصاصی در دنیا پشتیبانی کند. یکی از این شبکه‌ها، بلاک چین هلیوم می‌باشد. از طرف دیگر این کیف پول امنیت بسیار بالایی داشته و در نسخه‌های اندروید و آی‌اواس نیز در دسترس می‌باشد. همین امر باعث شده است تا انتخاب بسیار منحصر به فردی برای سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال باشد.

Ledger

کیف پول لجر (Ledger) یکی دیگر از گزینه‌های مناسب برای نگهداری ارز دیجیتال HNT در نظر گرفته می‌شود. این کیف پول به عنوان امن ترین کیف پول سخت‌افزاری شناخته می‌شود و پروتکل‌های بسیاری نیز برای تأمین امنیت دارد. کیف پول لجر می‌تواند از زنجیره هلیوم نیز پشتیبانی کند. به همین دلیل گزینه مناسبی برای نگهداری از این ارز در حجم زیاد می‌باشد.

Trezor

ترزور (Trezor) را دومین کیف پول سخت‌افزاری مناسب برای ارز دیجیتال هلیوم در نظر گرفته می‌شود. این کیف پول با استفاده از پروتکل‌های امنیتی خود، ریسک سرقت یا از دست رفتن ارزهای دیجیتال شما را به صفر خواهد رساند. استفاده از این پروتوکل‌ها در نوع خود یک امتیاز بسیار منحصربه‌فرد می‌باشد.

آینده ارز دیجیتال Helium

بسیاری از فعّالان در دنیای ارزهای دیجیتال، تمایل دارند تا تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های مختلفی در رابطه با یک ارز خاص را بدانند. این فاکتور به آنها کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری بهتری در معاملات خود داشته باشند. این امر در رابطه با ارز دیجیتال هلیوم نیز صدق می‌کند.

معامله‌گران بلند مدت علاقه دارند که دید روشنی در رابطه با قیمت ارز دیجیتال هلیوم داشته باشند. قبل از هر چیز نباید این نکته را فراموش کرد که نمی‌توان در دنیای ارزهای دیجیتال هیچ پیش‌بینی دقیقی در رابطه با قیمت یک ارز به‌خصوص انجام داد. به دلیل آن‌که این قیمت تحت تأثیر فاکتورهای زیادی مانند رقبا، عملکرد تیم، شرایط بازار و… تغییر خواهد کرد. ولی با در نظر داشتن این موارد، می‌توان عنوان کرد که پیش‌بینی اکثر تحلیل‌گران برای ارز دیجیتال Helium درخشان و روشن است. اغلب تحلیل‌گران اعتقاد دارند که این ارز دیجیتال می‌تواند در آینده نفوذ بسیار بیشتری را در جامعه داشته باشد.

این پروژه تلفیقی از دو فناوری بسیار منحصر به فرد اینترنت اشیاء و بلاک چین است. هر دوی این فناوری‌ها به نوبه خود دریچه‌ای تازه را برروی انسان باز می‌کنند. البته این موضوع به شرطی است که هر دوی آن‌ها تحت کنترل ارگان خاصی نبوده ویا از گزند دستکاری و هک دور باشند.

پروژه هلیوم راهکاری است که این مشکل را برطرف کرده است. به‌عبارتی این پروژه نه‌تنها امنیت داده‌های IOT را افزایش داده است، بلکه آن را نیز غیرمتمرکز می‌کند. این در نوع خود امتیازی بسیار منحصر به فرد می‌باشد. ترکیب کلی این موارد باعث شده که این شبکه در بین طرفداران IOT و بلاک چین محبوب شده و غالباً آینده درخشانی را برای آن تصور نمایند.

جمع‌بندی

پروژه هلیوم به‌عنوان یکی از منحصر به فردترین و همین‌طور ایده‌آل‌ترین بلاک چین‌های دنیا شناخته می‌شود. هدف خلق این پروژه، ترکیب دو فناوری بلاک چین و اینترنت اشیاء بود. این پروژه قصد داشت تا مزایای بلاک چین و IOT را با یکدیگر ترکیب نماید. به همین دلیل بود که امنیت و تمرکززدایی بلاک چین را به اینترنت اشیاء بخشید. در این پروژه فرآیند تأمین امنیت با کمک نودهای فیزیکی به نام هات اسپات یا همان ماینر هلیوم انجام می‌شود که می‌توانند این ارزها استخراج نمایند.

این نودها در ازای نظارت بر روند کلی شبکه، ارز دیجیتال HNT را پاداش می‌گیرند. بغیر از این موارد، این پروژه پروتکل ویژه‌ای به‌عنوان اثبات فضا دارد که می‌تواند سرعت و کارایی پایین شبکه را تا مقدار محسوسی افزایش دهد. این در نوع خود امتیازی بسیار منحصر به فرد می‌باشد. مجموع این موارد در کنار یکدیگر باعث شده است که شبکه و ارز دیجیتال Helium منحصر به فرد باشد.

سؤالات متداول

آیا ارز دیجیتال هلیوم امن است؟

این ارز دیجیتال برای تأمین امنیت خود از پروتکل اجماع ویژه‌ای با نام اثبات فضا یا اثبات پوشش استفاده کرده است. پروتکل خاص این شبکه می‌تواند احتمال دست‌کاری و خرابکاری در داخل شبکه را به حداقل رساند. از طرف دیگر استفاده از کلیدهای نامتقارن راهکار دیگری است که امنیت نگهداری از توکن‌های HNT را بیشتر خواهد کرد.

چگونه می‌توان ارز دیجیتال هلیوم را خریداری نمود؟

برای خرید ارز دیجیتال هلیوم می‌توان به صرافی‌های معتبر زیادی در دنیا مراجعه نمود. صرافی‌های فعال، ارز هلیوم را با نماد HNT لیست کرده‌اند. برخی از این صرافی‌ها از قرارزیر می‌باشند:

 • بایننس (Binance)
 • وزیر اکس (WazirX)
 • بیلکسی (Bilaxy)
 • اف تی ایکس (FTX)
 • هو (Hoo)
 • هات بیت (Hotbit)

نحوه نگهداری ارز دیجیتال Helium به چه صورت است؟

برای نگهداری ارز دیجیتال هلیوم می‌توان از کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مختلفی استفاده نمود. از جمله این کیف پول‌ها می‌توان به Math Wallet, Helium App wallets, Trezor, Ledger و… اشاره کرد. هرکدام از این کیف پول‌ها امنیت منحصر به فرد خود را دارند.

آیا قیمت هلیوم رشد می‌کند؟

قیمت را می‌توان جزء مؤلفه‌هایی دانست که نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی را در رابطه با آن ارائه داد. قیمت هر ارز دیجیتال به فاکتورهای زیادی وابسته است و نمی‌توان یک پیش‌بینی دقیق را در این رابطه ارائه نمود. ولی برای ارز دیجیتال و ماینر هلیوم باید عنوان کنیم که این پروژه، ایده بسیار مناسبی را به شیوه‌ای عالی پیاده کرده است. به همین دلیل اغلب تحلیل‌گران معتقدند تا در چند سال آینده قیمت ارز دیجیتال Helium به رقم‌های بالاتری برسد.