Rate this post

با اعلام خبر فروش ۷۵ درصد از بیت کوین‌های تسلا، بازار ارزهای دیجیتال متلاطم شد. بیت کوین پس از عبور از مرز ۲۴هزارو۲۶۷ دلاری، در چند کندل نزولی متوالی به زیر محدوده ۲۳ هزار دلاری سقوط کرد. بسیاری از معامله‌گران این ریزش را ناشی از خبر مدیرعامل تسلا و ناخوشایندی آن تلقی کردند.

در روزی که گذشت، بیت کوین توانست پس از سقوط به زیر محدوده ۲۳هزار دلاری، دوباره آن را پس گیرد. کندل روزانه بیت کوین برای امروز از ۲۳هزار و ۱۵۰دلار شروع شد. البته تا زمان نگارش این مطلب، بازار مانند روز گذشته با رنگ قرمز، روند خود را آغاز کرد و در حال ادامه دادن است. از دیدگاه برخی از تحلیلگران این شروع پس‌لرزه‌های ایلان ماسک برروی بازار است. باید منتظر ماند تا ببینیم آیا بیت کوین می‌تواند از این شرایط خارج شود تا بازار کمی رنگ آرامش ببیند.

ترس و طمع

درپی صحبت‌های ایلان ماسک و جوی که در بازار ایجاد شد، بسیاری از معامله‌گران اقدام به فروش بیت کوین‌های خود کردند. شاخص ترس و طمع نیز به دنبال این ریزش قیمت بیت کوین، یک واحد نسبت به روز گذشته خود کاهش داشت. این شاخص، همچنان در منطقه ترس قرار گرفته است. با وجود اعلام خبر فروش بیت کوین‌های تسلا احتمال می‌رود که این شاخص اعداد پایین‌تری را تجربه کند.

پس از کندل‌های سبز به‌دنبال هم، در حال حاضر این شاخص از عدد ۴۳٫۷۶درصد تا ۴۲٫۸ درصد کاهش را تحربه کرده است. همچنان نیز در حال پایین آمدن است.

این شاخص بیان کننده تسلط بیت کوین بر بازار می‌باشد. با کاهش شاخص در صورتی که در بیت کوین صعودی رخ دهد، در سایر آلت‌کوین‌ها من‌جمله اتریوم، حرکت صعودی قوی‌تری شکل خواهد گرفت. همین‌طور که قابل مشاهده است رمزارزهای دیگری مانند اتریوم، ریزش قبلی خود را جبران کردند. یا مانند اتم، حتی به سطوح بالاتری نیز رسیده‌اند. توجه به این شاخص در طول معاملات و تحلیل‌های معامله‌گران امر بسیار مهمی است.

پس لرزه‌های ایلان ماسک و تسلا در کریپتو

به‌نظر بسیاری از فعالان در حوزه کریپتو افرادی مانند ایلان ماسک و سایر سلبریتی‌های معروف دنیا تنها به نفع شخصی خود فکر می‌کنند. این افراد با ورود به صنعت کریپتو به فکر سوءاستفاده از طرفداران و دنبال‌کننده‌های خود برای بالابردن دارایی شخصی خودشان هستند.

اما این امر درباره ایلان ماسک کمی تفاوت دارد. به این دلیل که او ثروتمندترین فرد دنیاست. بسیاری از سرمایه‌گذاران از اظهار نظر او به عنوان فرصت سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند. این امر باعث شده تا در ابتدا ایلان ماسک در نقش حامی بازار کریپتو و بیت‌کوین در بالا رفتن قیمت به سطوح بالای مرز ۶۰هزار دلاری ایفای نقش کند. ولی در ادامه شروع فاز نزولی بازار، ایلان ماسک هم مانند دیگر افرادی که اهداف نجومی برای بیت کوین پیشنهاد می‌کردند، باعث شد از این بازار حمایت خود را بردارد و حتی در توییتر و سخنرانی‌های مختلف خود مردم را از خرید ارز دیحیتال و سرمایه‌گذاری در آن منع کند.

حمایت‌های قبل ماسک از بیت کوین

از حمایت‌های مختلف تسلا که پیش از این برای بیت کوین انجام داده است می‌توان به چند مورد اشاره کرد. به‌عنوان مثال، برای مدتی تسلا به مصرف‌کنندگان آمریکایی خود این امکان را داده بود تا خودروی مورد نظر خود را با بیت کوین خریداری کنند. این اتفاق از نظر بسیاری از فعالان در حوزه رمزارز خبر بسیار مهمی بود. به این دلیل که عملاً دارندگان بیت‌کوین را مانند دارندگان ارزهای فیات قادر به خرید کالا با رمزارز می‌کرد. ولی تسلا در ادامه پشتیبانی از این اقدام را نیز لغو نمود. هنوز مشخص نیست که چند نفر توانستند با بیت کوین از این کمپانی ماشین دریافت کنند.

در ادامه کار هم این کمپانی ۷۵ درصد از دارایی بیت کوین‌های خود را در سه ماهه گذشته فروخت. دلیل این فروش را نگرانی‌های ناشی از نقدینگی شرکت اعلام کردند. برخی از تحلیلگران معتقدند که تسلا هم مانند سایر کمپانی‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری اعتقادی به طول عمر بیت کوین ندارند. اینگونه شرکت‌ها تنها به آن به شکل یک دارایی برای سرمایه‌گذاری در زمان‌های مناسب نگاه می‌کنند؛ نه روشی برای پرداخت.

تا زمان نگارش این مطلب، بیت کوین زیر محدوده ۲۳ هزار دلاری درحال معامله است. باید منتظر ماند تا پس‌لرزه‌های ایلان ماسک برروی بازار کریپتو تمام شود. آن زمان این بازار دوباره به روند طبیعی خودش بازمی‌گردد. شایان ذکر است که برخی از تحلیلگران اینگونه پیش‌بینی می‌کنند که شاید برای مدتی بازار روند نزولی خودش را ادامه دهد. باید برای بازگشت یک روند صعودی مناسب، کمی صبر داشت.