۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
5/5 - (1 امتیاز)

دولت ازبکستان پیش از این گام‌های مهمی در جهت رویکردی معتدل به ارزهای دیجیتال برداشته بود. این دولت درروز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که دسترسی به تعدادی از صرافی‌های بزرگ بین‌المللی ارزهای دیجیتال را محدود کرده است. علت این اقدام اتهامات مربوط به فعالیت‌های بدون مجوز عنوان شده است.

اقدامات ازبکستان در حوزه ارز دیجیتال

در بیانیه‌ای که درتاریخ ۱۰ اوت، آژانس ملی پروژه‌های آتی (NAPP) اعلام کرد: «پلتفرم‌های الکترونیکی مختلف» برخلاف قوانین موجود، خدمات تجارت و مبادله دارایی‌های دیجیتال را بدون اخذ مجوز لازم ارائه می‌کنند. به همین دلیل دسترسی به آن‌ها به دلیل فعالیت‌های بدون مجوز نیز محدود شده است.

با این تفاسیر، لحن این بیانیه حاکی از آن است که پس از اخذ مجوز و انجام الزامات استقرار سرورها در خاک جمهوری ازبکستان براساس قانون، هیچ‌گونه مانعی برای ارائه خدمات خود توسط صرافی‌ها وجود ندارد. در حال حاضر:

آنها هیچ‌گونه مسئولیت قانونی را در قبال معاملات با دارایی‌های کریپتو ندارند. به همین دلیل نمی‌توانند مشروعیت تراکنش‌ها و همچنین ذخیره‌سازی مناسب و حفاظت از محرمانه بودن داده‌های شخصی شهروندان جمهوری ازبکستان را تضمین کنند.

قانون موجود که در این بیانیه به آن اشاره شده، فرمان ریاست جمهوری از 3 ژوئیه 2018، “در مورد اقدامات برای توسعه اقتصاد دیجیتال و حوزه گردش دارایی‌های کریپتو در جمهوری ازبکستان” است.

NAPP به تازگی (در پایان آوریل 2022) جایگاه تنظیم کننده اصلی ارزهای دیجیتال را در این کشور به‌دست آورده است. رئیس جمهور، شوکت میرضیایف با صدور فرمانی، دستور تنظیم این صنعت را اعلام کرد. این آژانس تازه تاسیس، دولت را به مأموریت اتخاذ “رژیم مقررات ویژه رمزارز” در ازبکستان متعهد کرده است.

در ماه ژوئن، NAPP اعلام کرده بود که تنها به شرکت هایی که از انرژی خورشیدی استفاده می‌کنند اجازه می‌دهد تا بیت کوین (BTC) یا دیگر ارزهای دیجیتال را در این کشور استخراج کنند. همین‌طور این فرمان اجرایی هر اپراتور استخراج را موظف به اخذ گواهینامه و ثبت نام در سامانه ملی شرکت‌های استخراج ارز دیجیتال می‌کند.

بایننس، FTX و Huobi نمونه‌ای از صرافی‌هایی هستند که توسط سرمایه گذاران ارز دیجیتال در ازبکستان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

منبع: “Cointelegraph