Rate this post

بعد از آنکه قیمت ارز ملی اوکراین به پایین‌ترین سطح تاریخی خود رسید. در حالی که بانک مرکزی اوکراین با وضع قوانین متعدد سعی در کنترل نرخ ارز و تثبیت آن داشت. یکی از بزرگ ترین و با سابقه ترین صرافی‌‌های اوکراین که کیونا (Kuna) نام دارد. از تغییر سریع و شدید حجم مبادلات ارزهای دیجیتال در آن صرافی خبر داد.

داده‌های دریافتی از یکی از اصلی‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال اوکراین بیانگر این است. که حجم معاملات بیت کوین و آلت کوین‌ها پس از تهاجم روسیه گسترش یافته است.

در ۲۴ فوریه (پنج‌شنبه ۵ اسفند) حجم ارزهای دیجیتال صرافی کیونا با ۳ برابر رشد از ۴ میلیون دلار عبور کرد.

ارزهای دیجیتال در رادار اوکراینی‌ها

با شروع درگیری کلی روسیه و اوکراین، ارزهای فیات در هر دو کشور بلافاصله تحت تأثیر قرار گرفتند.

در حالی که ارزش روبل روسیه (ruble) به شدت نزولی شده است. گریونای اوکراین (hryvnia) نیز کاهش یافته و در پایین‌ترین سطح تاریخی خود قرار دارد. اکنون هر دلار معادل ۳۰ گریونا شده است.

ماه قبل بود که اوکراین قانون مجاز بودن ارزهای دیجیتال را پس از کش و قوس های فراوان تصویب کرد. حالا استقبال از ارزهای جایگزین، به شدت روند رو به رشدی دارد.

صرافی کیونا که ۷ سال از تأسیس آن گذشته است. قبل از ۲۱ فوریه (۲ اسفند) تنها معادل ۱ میلیون دلار ارز دیجیتال داشت، اما در حال حاضر پس از گذشت ۳ روز به حدود ۴.۱ میلیون دلار رسیده است.

البته این نکته را باید در نظر گرفت که پس از گذشت شور و شوق اولیه و همزمان با تثبیت نرخ ارزهای فیات این کشورها در برابر دلار آمریکا و سایر ارزهای اصلی، تقاضا نیز کاهش یافته است.

هرچند وضعیت قیمت‌ها در کیونا خیلی مشخص نیست؛ داده‌ها افزایش قیمت بیت کوین در بازار آنی این صرافی را نشان می‌دهند. در زمان گذاشتن این پست، قیمت در بازار بیت کوین صرافی بیت‌استمپ برابر با ۳۸,۳۰۰ دلار است. در حالی که قیمت بیت کوین در بازار دلاری صرافی اوکراینی کیونا به بیش از ۴۰,۰۰۰ دلار می‌رسد. از طرفی دیگر، جفت ارز بیت کوین و تتر با قیمت ۳۷,۸۰۰ دلار در کیونا معامله می‌شود.

حجم مبادله جفت‌ارزهای معروف در صرافی اوکراینی کیونا

حجم مبادله جفت‌ارزهای معروف در صرافی اوکراینی کیونا

محدودیت‌های ارزی بانک مرکزی اوکراین

یکی دیگر از الزامات استفاده از بیت کوین در اوکراین، محدودیت‌های اعمال شده روی ارز دولتی این کشور است.

بانک مرکزی اوکراین در روز چهارشنبه سقف برداشت گریونا را به ۱۰۰,۰۰۰ واحد (معادل ۳,۳۵۳ دلار) در روز محدود کرد. در ادامه نیز خرید و برداشت ارزهای بین‌المللی نیز ممنوع شدند.

یکی از کاربران فیسبوک هم این موضوع را تایید کرد که بانک مرکزی این کشور به دنبال تثبیت نرخ گریونا است.

در همین حال، بانک مرکزی روسیه نیز دخالت در بازارهای ارز داخلی خود را از پنج شنبه آغاز کرده است. که در ادامه به نظر می رسد اقدامات زیادی در شبانه روز گذشته به این منظور انجام داده است.