Rate this post

با افزایش تعداد توکن‌های BRC-20 در بلاکچین بیت کوین، دسته ای از کاربران با استفاده از قراردادهای هوشمند صرافی یونی سواپ،یک پروتکل با نام تراست‌‌‌ لس مارکت (Trustless Market) را در این شبکه بارگذاری کردند. هم اکنون حجم معامله های روزانه این پروتکل با بیش از ۲۰۰۰ کاربر، به ۵۰۰،۰۰۰ دلار رسیده است. همچنین، عرضه کنندگان نقدینگی تا ۲٪ از کارمزد تراکنش‌ها در این پروتکل را می‌گیرند.

کوین دسک در گزارشی اعلام کرد، توکن‌های موجود در فهرست معاملاتی تراست‌لس مارکت، به جای توکن‌های پر کاربرد پروتکل‌های متنوع دیفای، میم کوین‌ها هستند، راه‌اندازی چنین پروتکلی دربیت کوین شروعی بزرگ به حساب می آید.

محیط پروتکل Trustless Market

punk3700، یکی از برنامه نویسان تراست‌لس مارکت در توییتی درباره ی این موضوع گفت:

ما می‌خواهیم  به کاربردهای بیت کوین اضافه کنیم  تا ارزشش بیشتر از یک ارز دیجیتال باشد. اول با هنر وارد شدیم، بعد هوش مصنوعی وارد شد و دیفای حوزه بعدی هستش که باید به این شبکه اضافه شود

او در ادامه گفت:

هنوز خیلی زود است. این پروتکل جدید حس و حالی شبیه یونی سواپ در سال ۲۰۱۸ دارد ولی سرگرم‌کننده است.

صنعت دیفای برای عرضه خدمات مالی متنوع مثل وام‌دهی و وام خواهی به قراردادهای هوشمند خودکار اکتفا می کند. بر اساس داده‌های DefiLlama، ارزش متوقف شده در پروتکل‌های صنعت دیفای نزدیک به ۴۷ میلیارد دلار است.

در ابتدا برای استفاده از بیت کوین در پروتکل‌های مختلف دیفای در شبکه‌های دیگر مثل اتریوم یا سولانا، کاربران مجبور بودند کوین‌های خود را به نسخه‌های دیگر از جمله توکن‌های رپد شده تبدیل کنند. در هر صورت، با رونمایی استاندارد BRC-20، امکان صادر کردن توکن‌ها و راه‌اندازی پلن های غیرمتمرکز دیفای در شبکه بیت کوین ارائه شد. در هفته‌های گذشته نیز شاهد هجوم آثار هنری دیجیتال و همچنین       میم کوین‌های مختلف به شبکه بیت کوین بودیم.

بر اساس دیتاهای OrdSpace، تا روز دوشنبه هفته ای که  گذشت بیش از ۱۱،۰۰۰ توکن مبتنی بر استاندارد BRC-20 در شبکه بیت کوین ارائه شد و ارزش آنها در مجموع به ۵۰۰ میلیارد دلار رسید. جالب است بدانید اوایل هفته گذشته ارزش بازار این توکن‌ها تا ۱.۵ میلیارد دلار افزایش یافت.

ORDI، توکن بومی بازار پروتکل اوردینالز با ارزش بازار ۴۰۰ میلیون دلاری و ۸۳۰۰ هولدر،یکی از با ارزش‌ترین توکن BRC-20 است. ORDI اولین توکن BRC-20 ای است که در شبکه بیت کوین ساخته شد و که باعث قیمت بالای آن میان هولدرها شد.

همچنین در این مطلب بخوانید که: ۶٪ ذخایر تتر از بیتکوین و طلا می باشد!

Trustless Market یکی از پروتکل‌های رو به رشدی است که با هدف بالا رفتن اکوسیستم بلاکچین بیت کوین فعالیت می‌کند. جالب است بدانید راه‌اندازی این پروتکل در روزهای گذشته باعث بالا رفتن کارمزد تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین شد.

شبکه DefiLlama روز پنجشنبه در توییتی نوشت:

افراد شبکه بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته بیشتر از ۱۷.۴۲ میلیون دلار کارمزد پرداخت کردند که در رتبه دوم روزهایی که بیشترین مقدار کارمزد  قرار می‌گیرد.

از نظر افرادی مانند punk3700 مشکلات مربوط به کارمزدها درسیستم بیت کوین راه پیشرفتی برای پذیرش این ارز دیجیتال در مدت طولانی خواهد بود.

وی در این رابطه گفت:

همیشه معتقدم اول کاربردها و ابزارها به وجود می‌آیند و بعد ارتقای زیرساخت‌ها را به همراه دارد.

منبع: CoinDesk