Rate this post

بر اساس اطلاعاتی که وب‌سایت کوین گیکو (CoinGecko) ارائه داده است، ارزش بازار ارزهای دیجیتال برای اولین بار از مرز یک تریلیون دلار عبور کرد. این امر در حالی است که ارزش بازار ارزهای دیجیتال در اوج قبلی و در اواخر سال ۲۰۱۷ (۹۶)، تنها تا مرز ۷۶۰ میلیارد دلار توانسته بود پیش رود.

بر اساس اطلاعات وب‌سایت مساری (Messari)، بیت کوین ۶۹ درصد از ارزش کل بازار را در اختیار خود دارد. نکته جالب توجه اینجاست که معامله‌گران از افزایش سریع ارزش بازار متعجب نیستند.

کیائو وانگ (Qiao Wang)، یکی از بنیان‌گذاران شرکت دیفای الاینس (DeFi Alliance)، که یک شتاب‌دهنده در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) است، در پاسخ خود به سؤالی که آیا افزایش ارزش بازار ارزهای دیجیتال یک حباب است؟ عنوان می‌کند:

در کوتاه‌مدت اندکی حباب دارد.

کیائو وانگ که سابقه کار در شرکت تاور ریسرچ (Tower Research) را با سمت یک معامله‌گر دارد، در ادامه این سؤال را مطرح کرده است که آیا این خنده‌دار است؟ او در پاسخ این سؤال خود را نیز تنها با «خیر» داد.

در طی ۱۲ ماه گذشته افزایش قیمت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در حالی رخ داده است که سرمایه‌گذاران نهادی ثروتمند علاقه فزاینده خود را به بیت کوین بروز داده‌اند. علاوه بر این، گروهی از سرمایه‌گذاران خرد جدید نیز این مسیر را دنبال کرده و علاقه خود را به سرمایه‌گذاری در آلت‌ کوین‌ها در بازار نشان داده‌اند.

قیمت بیت کوین در ماه ژانویه (دی) ۲۵ درصد افزایش داشت که این موضوع در ادامه روند بازدهی ۳۰۰ درصدی در سال ۲۰۲۰ محسوب شده است. قیمت اتریوم هم در ۱۲ ماه گذشته افرایش داشته است و پس از رسیدن به بالای ۱,۲۰۰ دلار در معاملات روز چهارشنبه برای اولین بار از اوایل سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) بیش از ۸۶۰ درصد بازدهی را به ثبت رسانید.

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال

 جک پوردی (Jack Purdy)، تحلیل‌گر دیفای در شرکت مساری، در این زمینه بیان می‌کند:

ارزش بازار یک تریلیون دلاری، ارزهای دیجیتال را به‌عنوان یک کلاس داراییِ مناسبِ سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است و دیگر در حاشیه بازارهای سنتی به آن به‌عنوان یک اسباب‌بازی برای سرمایه‌گذاران خرد نگاه نمی‌شود. این موضوع نشان دهنده این است که این کلاس دارایی به‌اندازه کافی بزرگ است تا سفارش‌های بزرگی را به خود جلب کند، همان‌طور که اخیراً با ورود تعدادی از مؤسسات به این حوزه در ماه‌های گذشته شاهد این موضوع بودیم.

برخی از این سرمایه‌گذاری‌های بزرگ از طرف شرکت‌هایی مانند مایکرواستراتژی (MicroStrategy) که در حوزه فناوری فعالیت می‌کند، انجام شده است. این شرکت بیش‌تر از ۷۰ هزار بیت کوین را خریداری کرده و برنامه‌هایی برای خرید بیشتر نیز در سر دارد. شرکت مدیریت دارایی رافر اینوستمنت (Ruffer Investment) که مقر آن در لندن قرار دارد نیز در اواخر سال ۲۰۲۰، حدود ۷۴۰ میلیون دلار در بازار بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است.

کیائو وانگ عنوان می‌کند:

اکنون ارزهای دیجیتال تقریباً یک گزینه سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز در سطح نهادی به‌شمار می‌آیند. بازار به‌اندازه کافی نقدشونده است که بتواند حجم زیادی از سرمایه را به کار گیرد؛ اما هنوز برای بازده ۱۰ برابری زود است.

برای برخی از سرمایه‌گذاران چنین بازده‌هایی از طریق آلت کوین‌ها حاصل می‌شود. در صورتی که بیت کوین به روند صعودی خود بالاتر از ۳۰ هزار دلار ادامه بدهد، شاخص‌های آلت کوین نیز شتاب خواهند گرفت.

مطابق بازارهای FTX، شاخص ۱۰ آلت کوین برتر بیش‌‍‌تر از ۳۰ درصد در سال ۲۰۲۱ بازدهی داشته است. شاخص شت کوین (shitcoin) که نمایانگر آلت کوین‌هایی باارزش بازار محدود است هم بیش‌تر از ۲۰ درصد در ماه ژانویه افزایش داشته است.

نات مادری (Nate Maddrey) تحلیلگر تحقیقات بازار در کوین متریکس (Coin Metrics) در پیامی به وبسایت کوین دسک گفته است:

ارزش بازار یک تریلیون دلاری نقطه عطف بزرگی برای ارزهای دیجیتالی است. به‌ویژه آنکه این عدد در کمتر از یک سال پیش‌تر ۲۰۰ میلیارد دلار بود؛ با این حال ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال هنوز هم در مقایسه با طلا، سهام و بسیاری از دارایی‌های دیگر، ناچیز است.

خریداران نهادی و سفته‌بازان خرد همپای نیز می‌توانند از آلت‌کوین‌ها گرفته تا دارایی‌های پیشگامی چون بیت کوین، چیزهایی پیدا کنند که علاقه به این بازار تریلیون دلاری تازه کشف‌شده را تحریک می‌کند.

مادری می‌گوید:

ارزهای دیجیتال در موقعیت منحصربه‌فردی قرار گرفته‌اند تا به مهم‌ترین کلاس دارایی قرن ۲۱ تبدیل شوند و هنوز  هم فضای زیادی برای رشد دارند.

منبع: “coindesk