Rate this post

مهرداد تاوتلی، دبیرکل جامعه هتل‌داران جزیره کیش از شروع شدن برنامه راه‌اندازی دستگاه‌های تبدیل چهار رمزارز در کیش و همزمان با بازی‌های جام‌ جهانی فوتبال ۲۰۲۲ خبر داد. تاوتلی در مصاحبه اخیر خود، از آماده شدن دستگاه‌های تبدیل چهار رمزارز به ریال و نصب آن در جزیره کیش گفت. مطابق با صحبت‌های او استفاده از این دستگاه‌ها تنها برای گردشگران خارجی یا ایرانیان ساکن خارج کشور با پاسپورت خارجی امکان‌پذیر است.

مدت زمان مدیدی است که با نزدیک‌ترشدن به برگزاری بازی‌های جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در قطر و اعلام شدن پشتیبانی جزیره کیش برای اقامت میهمانان این بازی‌ها، بحث ابزاری به نام «رمزارز کیش» مطرح شده است. برای اولین بار انجمن بلاکچین بود که رمزارز کیش را عنوان کرد. ولی هیچ‌گونه اطلاعاتی در مورد این رمزارز وجود نداشت. شیوه پرداخت هم در گزارش‌هایی با بررسی این موضوع که اساساً نام «رمزارز کیش» کمی غلط‌‌‌انداز است.

به دلیل آن‌که قرار نیست ارز دیجیتالی مختص به خود راه‌اندازی شود. بلکه تنها قرار است ابزاری برای تبدیل رمزارز به ریال به‌صورت آنی طراحی شود. به‌گفته کارشناسان تا به اینجای این طرح، بدعت و نوآوری انجام نشده است. پیش از این نیز چنین امکانی وجود داشت. ولی اکنون مهرداد تاوتلی، دبیرکل جامعه هتل‌داران کیش در مصاحبه خود توضیحات روشن‌کننده‌تری را درباره برنامه‌های رمزارزی در کیش ارائه داده است. این توضیحات روند این فرآیند را بیشتر مشخص می‌کند. همین‌طور اینکه دقیقاً قرار است چه اتفاقی در این جزیره درطول جام جهانی بیفتد.

مهرداد تاوتلی در این رابطه توضیح داد که:

با نزدیک‌شدن به بازی‌های جام جهانی فوتبال در دوحه و نزدیکی کشور میزبان به جزیره کیش ما به صورت جدی به ورود مهمانان مسابقات به جزیره کیش فکر کردیم. براساس برآوردهایی هم که کردیم، طبعاً جمعیتی از گردشگران جام جهانی به کیش و مکان‌های مختلفی به‌جز دوحه خواهند آمد. به این دلیل که پیش‌بینی می‌شود این دور بازی‌ها یک میلیون گردشگر داشته باشد. در حالی که ظرفیت دوحه درنهایت ۳۰ الی ۴۰ درصد گردشگران را می‌تواند پوشش دهد. به‌هرحال تعدادی از آنها، به‌جز امارات و عربستان به سمت کیش سرازیر خواهند شد. ضمن اینکه گردشگران ایرانی مقیم خارج از کشور نیز ترجیح می‌دهند که به کیش بیایند. مهم‌ترین چالش در این زمینه با توجه به تحریم‌ها بحث رزرواسیون و انتقال مالی برای گردشگران خارجی است. یکی از راهکارهای خوب، استفاده از رمزارز بود. بنده شاید اولین نفری بودم که از ضرورت رفتن به سمت این راهکار و عملیاتی‌کردن آن صحبت کردم.

چهار رمزارز مشخص شده برای راه‌اندازی دستگاه‌های تبدیل چهار رمزارز

دبیرکل جامعه هتل‌داران جزیره کیش در ادامه بیان کرد:

پروژه‌ای که ما در پیش داریم، بسیار بزرگ‌تر و بلندمدت‌تر از بازی‌های جام جهانی فوتبال است. خوشبختانه تاکنون مذاکراتی نیز درطی چهار جلسه با دوستان بانک مرکزی داشته‌ایم. همین‌طور با دو صرافی رمزارز داخلی نیز مذاکرات برای همکاری انجام شد و تقریباً نهایی است. برنامه اصلی نیز این است که در جزیره کیش و بعد از آن در دیگر شهرهای توریستی ایران، دستگاه‌های مختلفی مانند ATM نصب و راه‌اندازی شود. این دستگاه‌ها قابلیت تبدیل آنی رمزارز به ریال را خواهند داشت. تجهیزات لازم در حال حاضر آماده است. به‌زودی خبر نصب آنها را به‌صورت عمومی اعلام خواهیم کرد. در واقع فقط ما منتظر رفع آخرین ملاحظات قانونی که خیلی هم جزئی است، هستیم و دستگاه‌ها و تجهیزات کاملاً آماده است.

براساس صحبت‌های تاوتلی، در مورد کار کردن با این دستگاه‌ها محدودیت‌‌هایی وجود دارد. دبیرکل جامعه هتل‌داران کیش در این خصوص توضیح داد:

ما در مرحله نخست چهار رمزارز را مشخص کردیم. درحال حاضر تنها امکان تبدیل این چهار رمزارز به ریال در این برنامه وجود دارد. تبدیل دیگر رمزارزها فعلاً ممنوع است. بیت کوین، اتریوم، تتر و  ترون، چهار رمزارز مورد انتخاب ما هستند. ولی به دلیل مسائل پول‌شویی این امکان تنها در اختیار گردشگران خارجی یا ایرانیان مقیم خارج از کشورو تنها با پاسپورت خارجی و نه دوتابعیتی است. ایرانیان اکنون نمی‌توانند از آن استفاده کنند. دستگاه‌های مورد ذکر قابلیت تحویل ریال به‌صورت آنی به گردشگران خارجی را دارد. با توجه به اینکه برای گردشگر خارجی دشوار است که در شرایط کنونی ایران پول نقد با خودش به ایران بیاورد، این امکان می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

او در ادامه بر روی این امر تأکید کرد که:

حتی با دوستان بانک مرکزی نیز صحبت شد که در فرودگاه این دستگاه‌ها (به قولی این ATMها) دایر شود تا توریست واردشده به ایران در همان مکان کار تبدیل رمزارز به ریال را انجام دهد و در زمان خروج نیز ریال باقی‌مانده را بتوانند به رمزارز تبدیل کنند.

پس بر اساس گفته‌های دبیر جامعه هتل‌داران کیش، به‌زودی گردشگران خارجی در کیش با دستگاه‌های کارت‌خوان تبدیل رمزارز به ریال، امکان رزرو هتل و استفاده از امکانات را خواهند داشت.

منبع:”way2pay