۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

«عمر سلطان العلما»، وزیر هوش مصنوعی (AI) امارات متحده عربی در طول جریان نشست مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوئیس خواستار شکل‌گیری قوانینی جدید برای متاورس شد تا مانع از انجام جنایت‌های سنگین مانند قتل شوند. البته که در صورت وقوع چنین جرم‌هایی، افراد با عواقب آن‌ها در دنیای واقعی روبه‌رو شوند.

بر اساس این درخواست البته در صورت وقوع چنین جرم‌هایی، افراد با عواقب آن‌ها در دنیای واقعی روبه‌رو خواهند شد.

متاورس تبدیل به موضوع داغ این روزهای دنیای فناوری تبدیل شده است. شرکت‌های مختلفی نیز برروی آن تمرکز کرده‌اند. ولی از طرف دیگر، همین سرعت پیشرفت و افزایش سرمایه‌گذاری‌ها، نگرانی‌هایی را برای کارشناسان و البته سیاستمداران ایجاد کرد؛ یکی از آن‌ها، وزیر AI امارات است.

عمر سلطان العلما در داووس اینگونه بیان کرد که ماهیت واقع بینانه متاورس می‌تواند به مردم اجازه دهد تا با روش‌هایی که در حال حاضر غیرممکن هستند، دیگران را بترسانند و به آن‌ها آسیب بزنند:

اگر برای شما در واتس‌اپ پیامی بفرستم، شاید تا شما را بترساند و شخصیت‌تان را ترور کند، اما باعث نمی‌شود در آینده خاطره‌ای در ذهن‌تان بماند که دچار PTSD (اختلال اضطراب پس از سانحه) شوید. اما اگر وارد متاورس، دنیای واقع‌گرایانه در آینده، شویم و من شما را به قتل برسانم، شما آن را می‌بینید. این کار شما را تا آن‌جایی می‌رساند که باید در هر جای جهان که هستید به آن واکنش نشان دهید، به دلیل آن‌که همه قبول دارند برخی کارها غیرقابل قبول هستند.

درخواست العلما از ITU

العلما از «اتحادیه بین‌المللی مخابرات» (ITU)، آژانس اختصاصی سازمان ملل متحد برای فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات درخواست کرد تا درباره تنظیم استانداردهای امنیتی بین‌المللی برای متاورس جلسه داشته باشند. وزیر هوش مصنوعی امارات درصدد آن است تا مردم در هرجای دنیا که هستند، به این قوانین پایبند بمانند. در حقیقت باید قوانینی مانند غیرقانونی بودن فروش مواد مخدر در دنیای اینترنت وضع شود.

از دیگر درخواست‌های العلما، امکان حرکت میان پلتفرم‌های مختلف متاورس است:

اگر متا در حال توسعه چیزی است و مجیک‌لیپ روی پلتفرم دیگری کار می‌کند، باید نوعی تعامل نیز بین آن‌ها وجود داشته باشد.

در نشست داووس مدیر ارشد محصول متا، «کریس کاکس» نیز به استاندارد‌های بین‌المللی اشاره‌ای کرد و اذعان داشت که باید این قوانین به متاورس بیایند:

احتمالاً چیزی مانند یک سیستم رتبه‌بندی مانند آنچه برای صنعت فیلم، موسیقی و محتواهای مشابه داریم، باید در متاورس نیز داشته باشیم. جوانان باید درباره قوانین محیطی که در آن راه می‌روند، آگاهی لازمی داشته باشند.

با توجه به این نکته که سال‌های زیادی تا همه‌‌گیری متاورس فاصله داریم، احتمالاً در همین مدت دولت‌ها به دنبال وضع قوانینی برای این دنیای مجازی خواهند بود. هرچند که همانند قوانین اینترنت، تضمینی وجود ندارد که حتی در صورت وضع قوانینبرای متاورس، مشکلی در دنیای متاورس ایجاد نشود.

منبع:”thesun