۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

در ۲۴ ساعت گذشته بیت کوین بزرگترین سقوط خود طی یک سال اخیر را تجربه کرد. این ریزش در حالی اتفاق افتاد که اصلاح شدید بازار ارزهای دیجیتال، اکثر کسب و کارهای فعال در این صنعت را دچار ضرر و سرمایه گذاران را بیشتر از هر زمان دیگری نگران آینده پروژه‌های فعال در این حوزه کرده است؛ اما چه اتفاقاتی باعث شد که یک شبه چنین ریزش عظیمی در بازار رخ بدهد؟

در حال حاضر در زمان نگارش این مقاله بیت کوین با قیمت ۲۲,۷۳۹ دلار معامله می‌شود؛ اما در چند ساعت گذشته قیمت BTC برای دقایقی تا ۲۰٬۸۰۰ دلار هم پایین آمد. بیت کوین در این ۲۴ ساعت خونین ۱۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است و اتریوم که دومین ارز مطرح بازار است هم با سقوطی هم اندازه بیت کوین، اکنون به ۱,۲۲۶ دلار رسیده است.

نمودار قیمت بیت کوین (نمای ۱ ساعته بازار بیت کوین/ دلار)

این سقوط تا حد زیادی تحت تأثیر تصمیم عجیب مدیران پلتفرم وام دهی سلسیوس (Celsius) است. گفته می‌شود این پلتفرم وام دهی ارز دیجیتال طی بررسی های صورت گرفته چیزی حدود ۳.۵ میلیارد دلار بیت کوین در اختیار دارد، دیروز به طور ناگهانی برداشت‌های کاربران را به حالت تعلیق در آورد.

اتفاقاتی که در ۲۴ ساعت اخیر به وقوع پیوست، همه‌ی آنها یک چیز را نشان می‌دهند؛ اینکه وضعیت بازار ارزهای دیجیتال با سرعت زیادی در حال بدترشدن است.

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال دیروز برای اولین بار از ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی به زیر یک تریلیون دلار سقوط کرد. همزمان با آن توکن‌هایی مانند دوج کوین و ترون ریزش‌های شدیدی را در پی داشتند. ارزش سهام شرکت مایکرواستراتژی هم که اکنون یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران سازمانی بیت کوین محسوب می‌شود، به‌دلیل سقوط قیمت‌ها، در ۲۴ ساعت اخیر ۲۵ درصد کاهش داشته است.

بایننس که بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان است دیروز به‌دلیل نقص فنی، بصورت موقتی و برای ساعاتی برداشت‌های بیت کوین را متوقف کرد. پلتفرم وام دهی بلاک‌فای (BlockFi) و صرافی کریپتو (Crypto.com) نیز اعلام کردند که قصد دارند به زودی برخی از کارمندان خود را تعدیل کنند. در کنار تمام این اتفاقات نگران‌کننده، قیمت استیبل کوین الگوریتمی شبکه ترون، یعنی «USDD» هم در مقطعی تا ۰.۹۱ دلار سقوط کرد.

ادوارد مویا (Edward Moya) که تحلیلگر ارشد کارگزاری اواندا (Oanda) است، با بیان اینکه «احساسات حاکم بر بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر در وضعیت بسیار وخیمی قرار دارد»، گفته است:

اکنون بیت کوین در تلاش برای یافتن یک حمایت و ثبات قیمت خود است؛ اما اگر نوسانات بازار در ادامه به سقوط قیمت به زیر ۲۰٬۰۰۰ دلار منجر شود، وضعیت از این هم بدتر خواهد شد.

این ریزش گسترده در بازار ارزهای دیجیتال در حالی رقم خورده است که سرمایه‌گذاران بازارهای مالی سنتی نیز به شدت تحت فشار سقوط قیمت‌ها قرار گرفته‌اند. برای مثال، شاخص بورسی «S&P500» با ۴ درصد سقوط طی ۲۴ ساعت گذشته، اکنون به پایین ترین سطح خود در یک سال اخیر رسیده است. محرک اصلی این ریزش اما، ترس دوباره سرمایه‌گذاران از این مسئله است که بانک مرکزی آمریکا چاره ای جز شدید‌ترکردن سیاست‌های پولی انقباضی به منظور مقابله با تورم افسارگسیخته در این کشور ندارد؛ تورمی که اکنون به بالاترین سطح خود در ۴۰ سال گذشته رسیده است.

امروز و فردا بانک مرکزی ایالت متحده جلسه‌ای در رابطه با سیاست‌های پولی این کشور برگزار خواهد کرد که نتیجه نهایی آن فردا و در جریان یک کنفرانس خبری اعلام خواهد شد. به طور کلی خروجی این جلسه می‌تواند در شرایط حساس فعلی، بر بازار ارزهای تأثیر بگذارد.

منبع : “coindesk