Rate this post

دولت ایران درحال انجام اقداماتی جهت آماده‌سازی مراحل راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی جدید خود موسوم به رمز ریال است. رئیس کل بانک مرکزی اعلان کرد دولت ایران امیدوار است که تا دو ماه آینده اولین مرحله آزمایشی عرضه رمز ریال را آغاز کند.

دولت ایران به زودی نسخه‌ای آزمایشی از ارز دیجیتال ملی (CBDC) جدید خود را با نام «رمز ریال» عرضه خواهد می‌کند. علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در جمع خبرنگاران و در تاریخ ۵ تیر اعلام کرده است که انتظار می‌رود در طی ۲ ماه آینده مراحل آزمایشی رمز ریال آغاز شود. او در این خصوص گفت:

مقامات ایرانی در حال انجام اقدامات لازم جهت راه‌اندازی آزمایشی رمز ریال از ابتدای شهریور سال جاری (1401) هستند.

رمز ریال با ارزهای دیجیتال غیر متمرکز تفاوت دارد

به نقل‌قول از پرتال خبری انگلیسی زبان ایرانی صفحه اول (Front Page)، رئیس کل بانک مرکزی بر روی این امر تاکید کرد که رمز ریال با ارزهای دیجیتالی غیرمتمرکز جهانی متفاوت خواهد بود. وی خاطر نشان کرد، این پروژه تنها برای «جایگزینی اسکناس‌هایی که مردم در حال حاضر دارند» طراحی شده است. صالح آبادی در ادامه بیان کرد:

این طرح آزمایشی در ابتدا فقط یکی از مناطق کشور را مورد پوشش قرار خواهد داد. رمز ریال که اکنون مدت مدیدی است در حال توسعه بوده، در مرحله بعد به سایر مناطق جمهوری اسلامی ایران نیز معرفی خواهد شد.

بانک مرکزی ایران در اردیبهشت ماه اعلام کرده بود که بعد از اطلاع رسانی به بانک‌ها و سایر موسسات اعتباری درخصوص مقرراتی که با معرفی رمز ریال همراه خواهد بود، برای راه‌اندازی آتی ارز دیجیتال ملی ایران آماده می‌شود.

بانک مرکزی، ناظر عملکرد رمز ریال

بانک مرکزی، تنها صادرکننده رمز ریال خواهد بود. حداکثر عرضه آن را نیز این مجموعه تعیین خواهد کرد. براساس گزارش‌های قبلی، این ارز دیجیتال مطابق با یک سیستم دفتر کل توزیع شده است که توسط موسسات مالی مجاز نگهداری می‌شود. همین‌طور رمز ریال قادر به پشتیبانی از قراردادهای هوشمند نیز خواهد بود.

رمز ریال به‌عنوان واحد پول جدید ایران بر اساس مقررات مربوط به انتشار اسکناس صادر شده و تنها برای معاملات در داخل ایران قابل استفاده خواهد بود. همین‌طور بانک مرکزی مسئول نظارت بر تأثیر مالی و اقتصادی پول نقد دیجیتال و اطمینان از اینکه تأثیری منفی بر سیاست‌های پولی آن نگذارد، خواهد بود.

در ادامه بانک مرکزی بر روی این امر تاکید کرد که رمز ریال در تثبیت حضور ارزهای دیجیتال در کشوری که پرداخت با بیت کوین (BTC) و دیگر ارزهای دیجیتالی مانند آن مجاز نیست، نقش مهمی  را خواهد داشت. درحالی شروع مراحل آزمایشی رمز ریال توسط بانک مرکزی ایران انجام می‌شود که ده‌ها بانک مرکزی در سراسر جهان در حال بررسی یا توسعه CBDC‌های خود هستند.

منبع: “news.bitcoin