Rate this post

حدود دوازده سال پیش، فردی برای خرید دو پیتزا ۱۰,۰۰۰ واحد بیت کوین پرداخت کرد. ارزش این بیت کوین‌ها با احتساب قیمت امروز چیزی حدود ۳۰۰ میلیون دلار، معادل تقریباً ۹,۰۰۰ میلیارد تومان است. هرساله طرفداران بیت کوین این روز را به‌عنوان «روز پیتزای بیت کوین» (Bitcoin Pizza Day) جشن می‌گیرند.

در روز ۱۸ مه ۲۰۱۰ (۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹)، لازلو هانیچ (Laszlo Hanyecz) یکی از کاربران انجمن بیت کوین‌تاک (BitcoinTalk)، انجمن اینترنتی جامعه بیت کوین، با ایجاد یک موضوع (تاپیک) اعلام کرده بود که حاضر است برای خرید دو پیتزای خانگی ۱۰,۰۰۰ واحد بیت کوین پرداخت کند.

او در پست خودش اینگونه نوشته بود:

برای دو تا پیتزا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین پرداخت می‌کنم. میشه گفت شاید دو تا پیتزای بزرگ که بشه برای فردام هم نگه دارم. پیتزای مونده رو که بتونم اونو آروم‌آروم بخورم دوست دارم. می‌تونید خودتون برام پیتزا درست کنید و بیارید یا اینکه برام سفارش بدید تا بیارن دم خونه‌ام، امّا هدفم اینه که پولشو با بیت کوین پرداخت کنم. نمی‌خوام خودم درستش کنم یا اینکه سفارش بدم. یه جورایی مثل هتل که درخواست میز صبحونه می‌کنی و اونا برات میارن و تو حالشو می‌‌بری! اینجوری دوس دارم که روی پیتزام پیاز، فلفل، سس، قارچ، گوجه فرنگی، پپرونی و از اینجور چیزا باشه. یه چیز استاندارد و معمولی؛ نه اینکه چاشنیای عجیب و غریب بهش اضافه شده باشه. پیتزاهای پنیری معمولی هم دوست دارم که درست کردن اونا خیلی سخت و هزینه‌بر نیست. اگر علاقه‌مند هستید، بهم خبر بدید تا معامله رو انجام بدیم.

با تشکر لازلو

پرداخت ۱۰,۰۰۰ واحد کامل بیت کوین برای تنها دو عدد پیتزای بزرگ. رقمی که امروز با آن می‌شود ده‌ها شعبه پیتزافروشی بزرگ و مجلل را راه‌اندازی کرد. با این حال، آن زمان لازلو متهم شده بود به اینکه می‌خواهد با کلک، پیتزای مجانی به‌ دست بیاورد. به دلیل اینکه آن زمان ارزش ۱۰,۰۰۰ واحد بیت کوین تنها ۴۰ دلار بود. همان روز یکی از کاربران در پاسخ به لازلو نوشت:

۱۰،۰۰۰ تا… واقعاً کمه… این بیت کوین‌ها رو می‌تونید در سایت www.bitcoinmarket.com [اولین صرافی بیت کوین] با قیمت ۴۱ دلار بفروشید… در گرفتن پیتزای مفتی موفق باشی.

آن زمان که لازلو آن پست را منتشر کرد، هر واحد از بیت کوین حدود ۰.۰۰۴ دلار (حدود ۷۰ تومان) قیمت داشت. اکنون با توجه قیمت رایج در صرافی‌های مختلف و با فرض قیمت ۳۰,۰۰۰ دلاری برای بیت کوین، داشتن ده‌هزار بیت کوین، به معنی یک ثروت ۳۰۰ میلیون دلاری است. رویایی که آن زمان تنها ۴۰ دلار هزینه‌اش بود.

چند روز طول کشید تا لازلو بتواند فردی را پیدا کند که حاضر باشد در ازای چیزی که ریشه و آینده خیلی مشخصی ندارد، دو پیتزا بدهد. در نهایت و در روز ۲۲ مه ۲۰۱۰ (۱ خرداد ۱۳۸۹)، لازلو توانست با پرداخت ده‌هزار واحد بیت کوین به فردی با نام مستعار جرسوس (jercos) که با هم در یک محله زندگی می‌کردند، دو پیتزای بزرگ را بخرد. بعدها مشخص شد که اسم واقعی جرسوس، جرمی استردیونت (Jeremy Sturdivant) است.

پیتزای بیت کوین

تصویر دو پیتزایی که با ۱۰,۰۰۰ بیت کوین خریداری شدند

تنها چند ماه بعد و در نوامبر ۲۰۱۰ (آبان ۱۳۸۹)، ارزش این بیت کوین‌ها به ۲,۶۰۰ دلار رسید. در سال ۲۰۱۱، ده هزار واحد بیت کوین حدود ۱۸,۰۰۰ دلار ارزش پیدا کرد. هر از چند گاهی کاربران بیت کوین‌تاک، قیمت این بیت کوین‌ها را به‌روز می‌کردند؛ ولی حتی خوش‌بین‌ترین طرفداران بیت کوین نیز فکر نمی‌کردند که ۴۱ دلار بیت کوین روزی بیش از ۳۰۰ میلیون دلار ارزش داشته باشد.

لازلو پس از آن چند بار دیگر نیز برای خرید پیتزا و وسایل دیگر، بیت کوین پرداخت کرد و به ادعای خودش حدود ۱۰۰,۰۰۰ بیت کوین را در این راه اهدا کرده است که امروز ارزشی بیش‌تر از ۳ میلیارد دلار دارند. اما این پایان کار نبود. فوریه سال ۲۰۱۸ (بهمن ۱۳۹۶)، لازلو بار دیگر و این بار برای کمک به گسترش شبکه لایتنینگ بیت کوین، دو پیتزا را با لایتنینگ خریداری کرد.

پیتزای بیت کوین

خرید دو پیتزا با شبکه لایتنینگ توسط لازلو – فوریه ۲۰۱۸

جرمی استردیونت، کسی که با دادن دو پیتزا توانسته بود یک ثروت نهان را به دست آورد نیز این روزها احتمالاً حسرت صبرنکردنش را می‌خورد. او در مصاحبه‌ای که با کوین تلگراف داشت، گفته بود که خیلی وقت پیش با رسیدن ارزش این بیت کوین‌ها به چندصد دلار، آن ۱۰,۰۰۰ بیت کوین را فروخته است.

در سال گذشته و در چنین روزی، ارزش تومانی ۱۰,۰۰۰ بیت کوین حدود ۹,۰۰۰ میلیارد تومان بود و امسال نیز با وجود اینکه بازار نوسانات زیادی را پشت سر گذاشته است، این مقدار بیت کوین همچنان همین قدر ارزش دارد. فکر می‌کنید سال آینده ارزش ۱۰,۰۰۰ بیت کوین چقدر خواهد شد؟