۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

تنش‌های اخیر بین دو صرافی بزرگ FTX و بایننس که با فروش گسترده توکن‌های FTT همراه بوده است، منجر به فروپاشی حدوداً ۱۳۰ شرکت مرتبط با FTX Group – از جمله FTX Trading، US، West Realm Shires Services و Alameda Research شد. یک آدرس کیف‌پول روز گذشته وجوهی را از کیف‌پول‌های مختلف بین‌المللی و مستقر در ایالات متحده که به FTX مرتبط هستند دریافت کرد که تنها در دو ساعت بیش از ۸۳۸۷۸.۶۳ ETH به ارزش بیش از ۱۰۵.۳ میلیون دلار جمع‌آوری کرده است.

چه بحرانی برای صرافی FTX در حال اتفاق افتادن است؟

پس از استعفای سام بنکمن-فرید (Sam Bankman-Fried) مدیرعامل این صرافی و افشای قصد شرکت برای تشکیل پرونده به منظور ورشکستگی، داده‌های آن‌چین حاکی از آغاز روند ورشکستگی  در این صرافی بود، زیرا کیف‌پول‌های متعدد این شرکت در حال انتقال وجوه به یک آدرس کیف‌پول مشترک اتریوم بودند. این آدرس کیف‌پول روز گذشته وجوهی را از کیف‌پول‌های مختلف بین‌المللی و مستقر در ایالات متحده که به صرافی FTX مرتبط هستند دریافت کرد که تنها در دو ساعت بیش از ۸۳۸۷۸.۶۳ ETH به ارزش بیش از ۱۰۵.۳ میلیون دلار جمع‌آوری کرده است.

با توجه به شایعات پیرامون این صرافی ، نقل و انتقالات اواخر جمعه شب سوالاتی را در مورد قصد این شرکت ایجاد کرد. در حالی که برخی از محققان بلاک چین آن را شروع فرآیند ورشکستگی می‌دانستند، گمانه‌زنی‌ها نیز در مورد سوء‌قصد یا هک خارجی در سراسر دنیای کریپتو منتشر شد.

صاحب کیف‌پول در حال مبادله ۲۶میلیون دلاری تتر (USDT) به DAI از طریق پلتفرم 1inch پیدا شد. با پیش‌روی اوضاع، این کیف‌پول انتقال و فروش سایر ارزهای دیجیتال از جمله Chainlink را نیز تأیید کرد. وجوهی که از کیف‌پول‌های این صرافی به دست می‌آمد نیز بعداً به آدرس‌های جدیدی منتقل شد که یکی از آنها در Etherscan به عنوان FTX برچسب‌گذاری شده است. تحقیقات بعدی همچنین تایید کرد که ۸۰۰۰ ETH از سولانا به یکی از آدرس‌های جدید منتقل شده است.

 

همچنین دراینجا بخوانید؛ دو درس اساسی از بحران نقدینگی FTX از زبان مدیر عامل بایننس

 

آیا FTX  هک شده است؟

وجود و دخالت یک هکر در این زمان بعید به نظر می‌رسد، زیرا آنها معمولاً وجوه را از کیف‌پول FTX به کیف‌پول خود منتقل می‌کردند. تا زمانی که گرد و غبار فروکش کند، جامعه به نظارت بر جابجایی وجوه ادامه می‌دهد. با این حال، به سرمایه‌گذاران این صرافی توصیه شده است تا زمانی که گزارش‌های تایید شده منتشر نشود، از حدس و گمان خودداری کنند.

منابع صرافی FTX به رویترز گفتند که بین ۱ تا ۲ میلیارد دلار از پول مشتریان تاکنون از شرکت خارج شده است. این گزارش تایید نشده همچنین نشان می‌دهد که بنکمن-فرید مخفیانه ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های FTX را به Alameda Research منتقل کرده است، در حالی که اشاره می‌کند که محل اختفای این وجوه مفقود هنوز ناشناخته است.

منبع: Cointelegraph