۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
5/5 - (1 امتیاز)

ویتالیک بوترین، از بنیانگذاران اتریوم، اعتقاد دارد که تلاش‌های موجود شرکت‌ها برای ایجاد متاورس موفقیت آمیز نخواهد بود. وی متا را به‌عنوان یکی از مواردی که اعتقاد دارد مسیر اشتباهی انتخاب کرده معرفی می‌کند.

عدم موفقیت متاورس فیسبوک از دیدگاه ویتالیک بوترین

بوترین در پاسخی به توییتر از بنیانگذار دیالکتیک، دین ایگنمن، که اعتقاد دارند سرمایه گذاران خطرپذیر ممکن است در مورد آنچه که یک متاورس ایده آل باید باشد، اشتباه کنند، این سخنان را عنوان کرد. البته او اعتقاد دارد که متاورس ایده آل بالاخره ساخته خواهد شد. ولی فکر نمی‌کند که هیچ کدام از تلاش‌های فعلی شرکت‌هایی مانند متای مارک زاکربرگ به جایی خواهند رسید.

متاورس

متاورس به‌صورت کلی به‌عنوان دنیای آنلاین سه بعدی تعاملی توصیف می‌شود. این دنیا برروی ارتباط اجتماعی متمرکز شده است. برخی افراد نیز درصدد آن هستند که در نهایت آن را با واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) تقویت کنند.

نظر ویتالیک بوترین با وجود تعدادی از پروژه‌های متاورس موفق مانند دسنترالند (MANA) و سندباکس(SAND) که به‌تازگی در فناوری بلاک چین راه‌اندازی شده‌اند، بیان شده است. با این تفاسیر، بوترین بیان کرد که موارد استفاده از آن هنوز مشخص نیست. وی در ادامه اضافه کرد که فکر نمی‌کند تلاش متا برای ایجاد متاورس در شکل فعلی‌اش به موفقیت برسد.

ما هنوز درحقیقت تعریف « متاورس» را نمی‌دانیم. هنوز بسیار زود است که بدانیم مردم واقعاً چه می‌خواهند. به همین دلیل هر چیزی که فیس بوک در حال حاضر ایجاد کند، ناموفق خواهد بود.

متا تعدادی برنامه AR و VR ، مانند Meta Horizons Workroom و یک اتاق VR برای همکاران جهت اتصال و همکاری بر روی ایده‌ها را ساخته است. همین‌طور متا اولین نسل از عینک‌های هوشمند ساخته است. این عینک‌ها به کاربران اجازه می‌دهند که با ضبط صدا و تصویر و احاطه شدن توسط دنیای مجازی به متاورس متصل شوند.

منتقدان دیگر نیز اعتقاد دارند که متاورس‌های متمرکز مانند آنچه که توسط متا و مایکروسافت پیشنهاد شده است، ممکن است برروی تمرکززدایی مالکیت کالاها و خدمات در آن متاورس‌ها تأثیر گذارد.

نقش وب 3

از طرف دیگر، توسعه‌دهندگان متاورس مثل دسنترالند و سندباکس با چندین پروژه وب 3 گرد یکدیگر آمده‌اند. این گردهمایی باعص شده تا اتحادِ متاورسِ باز (OMA3) راه‌اندازی شود. OMA3 برروی ایجاد متاورس‌های شفاف، فراگیر، غیرمتمرکز و دموکراتیک تمرکز دارد.

انجمن استانداردهای متاورس (MSF) هم در تلاش هستند تا براساس این ارزش‌ها، استانداردهایی را برای یک متاورس بازتر و تعامل‌پذیر‌تری را ایجاد کند. متا، مایکروسافت، انویدیا، علی بابا، یونیتی و سونی از جمله بزرگترین 35 شرکت فناوری هستند که عضو MSF شد‌ه‌اند.

پیام مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا به سهامدارانش در اکتبر سال گذشته، زمانی که او متاورس را فصل بعدی اینترنت دانست، به خوبی نشان می‌دهد که سیاست این شرکت چیست. وی اضافه کرد:

«ما به‌عنوان یک شرکت رسانه‌های اجتماعی دیده می‌شویم. ولی در DNA خود، شرکتی هستیم که فناوری ایجاد می‌کند. تا بدینصورت مردم را به یکدیگر متصل کند. متاورس مرز بعدی خواهد بود.»

منبع: “Cointelegraph