Rate this post

پلتفرم شرکت تحلیل بلاک چین Chainalysis سقوط صرافی Mt. Gox را با FTX قیاس کرده است تا مشخص کند ورشکستگی FTX چه تاثیری بر اکوسیستم بازار کریپتو خواهد داشت. به گفته این شرکت، سقوط اخیر صرافی FTX احتمالاً تأثیر نسبتاً کمتری نسبت به نابودی صرافی Mt. Gox بر اکوسیستم کریپتو خواهد داشت.

بررسی نتایج مقایسه پلتفرم Chainalysis

طبق بررسی‌های داده های Chainalysis، صرافی FTX بخش نسبتاً کوچک‌تری از صنعت کریپتو نسبت به شرکت Mt. Gox در آن زمان را در اختیار دارد و این صنعت قوی‌تر از همیشه باز خواهد گشت.

در یک رشته توییت در ۲۳ نوامبر، اریک جاردین، سرپرست تحقیقات شرکت Chainalysis، مقایسه خود را با نگاهی به سهم بازار این دو شرکت آغاز کرد و فهمید که Mt. Gox در سال منتهی به سقوط آن (سال ۲۰۱۴) به طور متوسط ۴۶ درصد از کل جریان‌های ورودی به صرافی‌ها را به خود اختصاص داده بود. این رقم برای صرافی FTX که از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ فعالیت می‌کرد تنها حدود ۱۳درصد است.

همچنین دراینجا بخوانید؛ بازرسی از صرافی FTX در ایالت باهاما

جاردین اشاره می‌کند، در سال ۲۰۱۴ زمانی که Mt. Gox سقوط کرده بود، صرافی‌های متمرکز (CEX) تنها بازیگران میدان بودند، در حالی که در اواخر سال ۲۰۲۲ تقریباً بیشتر از نیمی از کل جریان‌های ورودی در اختیار صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مانند Uniswap و Curve میباشد.

جریان‌های ورودی به صرافی‌های متمرکز در مقایسه با صرافی‌های غیر متمرکز بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲

با این حال، جاردین بیان می‌کند که FTX به آرامی در حال افزایش سهم بازار خود بود در صورتی که سهم بازار شرکت Mt. Gox پیوسته در حال کاهش بود و این روند‌ها ارزش در نظر گرفته شدن را دارند.

با این وجود ، جاردین به این نتیجه رسید که شرکت Mt. Gox در زمانی که CEX ها تسلط داشتند، نقش اصلی را در اختیار داشت که این موضوع، آن را به بخش بزرگ‌تری از اکوسیستم کریپتو در زمان فروپاشی Mt. Gox نسبت به FTX تبدیل کرد.

جاردین سپس با بررسی بهبود صنعت کریپتو پس از سقوط Mt. Gox دریافت که در حالی که حجم تراکنش‌های درون زنجیره‌ای (On-chain) برای مدت یک سال یا بیشتر راکد بود، فعالیت‌ها به سرعت دوباره افزایش یافت.

در فوریه ۲۰۱۴، صرافی Mt. Gox معاملات را به حالت تعلیق درآورد و همچنین وب سایت خود را بست و پس از از دست دادن ۸۵۰ هزار بیت کوین در یک هک، درخواست حمایت از ورشکستگی را داد.

مشتریانی که دارایی‌های سپرده گذاری شده در این صرافی داشتند هنوز وجوه خود را پس نگرفته‌اند، اما سرپرست Mt. Gox در ۶ اکتبر اعلام کرد که طلبکاران تا ۱۰ ژانویه ۲۰۲۳ فرصت دارند تا روش بازپرداخت ۱۵۰ هزار بیت کوینی را که گزارش شده در اختیار دارند؛ انتخاب کنند.

جریان ماهانه ورودی به صرافی‌ها قبل و بعد از فروپاشی Mt. Gox

جاردین معتقد است که اگرچه عوامل دیگری مانند حضور گسترده عمومی سم بنکمن‌ فرید نیز قابل بررسی میباشد، اما مقایسه ما باید موجب خوش‌بینی به صنعت شود. زمانی که تحلیل فاندامنتال بازار را بررسی می‌کنیم، در می‌یابیم هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم صنعت نمی‌تواند قوی‌تر از قبل بازیابی شود.

منبع: Cointelegraph