Rate this post

با وجود اینکه قیمت دوج کوین در روزهای اخیر به‌لطف فعالیت‌های ایلان ماسک افزایش یافته است، روی نمودار این ارز دیجیتال یک الگوی نزولی دیده می‌شود که ممکن است در ادامه قیمت را با سقوطی ۳۰ درصدی مواجه کند.

رشد کوتاه قیمت دوج کوین در هفته پیش زمانی شروع شد که ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا، اعلام کرد میزانی از سهام توییتر را خریداری کرده است. با این‌که دوج کوین توانست کندل هفتگی خود را با رشدی بیش از ۸% ببندد، به نظر می‌آید که جریان صعودی آن رو به اتمام است.

قیمت دوج کوین در ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین) به اوج ۰.۱۴۹ دلاری رسید و 3 روز بعد، در ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) تا ۰.۱۴۲ دلار کاهش قیمت داشت. اصلاح این ارز دیجیتال، هر میزان هم کوچک باشد، پتانسیل این را دارد که یک الگوی بازگشتی نزولی کلاسیک را شکل دهد. گفتنی است که بر اساس آمارهای موجود این الگو در ۸۵% مواقع درست عمل می‌کند.

قیمت دوج کوین ممکن است به زیر ۰.۱۰ دلار برسد

الگوی سروشانه زمانی ایجاد می‌شود که قیمت یک دارایی سه قله پشت سر هم ایجاد کند. دومین قله ایجادشده «سر» نام می‌گیرد و وسط دو قله دیگر قرار دارد. اولین و سومین قله ایجادشده یا همان «شانه‌های چپ و راست» هم معمولاً‌ ارتفاع یکسانی دارند.

این 3 قله بالاتر از یک خط حمایت مشترک به نام (خط گردن) قرار دارند. معمولاً پس از این‌که قله سوم یا شانه راست ایجاد می‌شود، جریان قیمت حمایت خط گردن را می‌شکند و به زیر آن می‌رسد. قصد این الگوی نزولی هم با محاسبه حداکثر ارتفاع آن، به معنای فاصله بین (سر) و (خط گردن)، به دست می‌آید.

به نظر می‌آید که ارز دوج کوین، حداقل از ۲۴ مارس (۴ فروردین) در حال ساخت الگوی مشابهی بوده است. حال که این ارز دیجیتال شانه راست را ساخته است، احتمال این هست که به سمت خط گردن ریزش کند. همان گونه که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، اگر چنین اتفاقی بیفتد، ممکن است قیمت دوج کوین به شدت سقوط کند.

نمودار روزانه قیمت ارز دوج کوین به دلار همراه با الگوی سروشانه نزولی

در نتیجه احتمال این‌که دوج کوین وارد یک جریان اصلاحی شود و به سوی خط گردن خود در نزدیکی ۰.۱۳۲ دلار حرکت کند، بسیار است. این محدوده با قیمت فعلی فاصله بسیار زیادی ندارد. دقیقاً در این سطح میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (SMA ۵۰ – خط آبی در تصویر) با نمودار آن برخورد می‌کند و حمایت دیگری را برای آن ایجاد می‌نماید.

اگر دوج کوین قاطعانه به زیر این نقطه برخورد برسد و حمایت خود را از دست بدهد، خطر ایجاد الگوی سر و شانه بیشتر خواهد شد. قصد این الگوی نزولی زیر ۱ دلار قرار می‌گیرد که تقریباً ۳۰% کمتر از قیمت فعلی دوج کوین است.

نکته جالب توجه این است که قصد الگوی سر و شانه نزدیک به خط جریان پایین کانال نزولی دوج کوین قرار دارد. این ارز دیجیتال از ماه دسامبر ۲۰۲۱ (اسفند ۱۴۰۰) در کانال مذکور (خطوط سیاه رنگ در تصویر) در حرکت بوده است.

تاثیر ایلان ماسک

ایلان ماسک همچنان عامل موثری بر جریان‌های موقت دوج کوین حساب می‌شود. وقتی که او ۹.۲ درصد از سهام توییتر را در ۴ آوریل (۱۵ فروردین) خرید، قیمت دوج کوین در عرض تنها یک رو ۲۰ درصد رشد کرد و تقریباً به بالاترین سطح سه ماهه خود، یعنی ۰.۱۷۴ دلار رسید.

بعد، وقتی معامله گرها سود‌های موقت خود را برداشت کردند و دوج کوین جریان اصلاحی خود را شروع کرد، معلوم شد که ایلان ماسک قصد دارد توییتر را به صورت کامل و با پرداخت ۴۳ میلیارد دلار خریداری کند. همین مسئله موجب شد که قیمت این ارز دیجیتال دوباره بیشتر شود.

طرفدارها دوج کوین باور دارند که تاثیرات ایلان ماسک و نفوذ روبه رشد او در توییتر می‌تواند مقدار پذیرش و نیز قیمت دوج کوین را بیشتر کند. پس از این‌که ولادیمیر تنف (Vladimir Tenev)، مدیرعامل پلتفرم معاملاتی رابین‌هود (Robinhood)، در هفته پیش ادعا کرد دوج کوین می‌تواند به (ارز اینترنت) تبدیل شود، این اشخاص بیشتر امیدوار شدند.

البته ماسک هم به نوعی از این ایده‌ حمایت و به هیئت مدیره توییتر پیشنهاد کرده است که از دوج کوین برای پرداخت‌های مربوط به سرویس اشتراک ماهانه توییتر استفاده کنند.

منبع:”cointelegraph