5/5 - (1 امتیاز)

قیمت بیت کوین در طول  مدت ۳۰ روزه اخیر، یکی از بدترین عملکردهای ماهانه تاریخ خودش را به ثبت رسانده است. با شرایط کنونی بسیاری از تحلیلگران در انتظارند روند نزولی با شکسته شدن حمایت ۱۸٬۰۰۰ دلاری باز هم ادامه‌دار باشد.

ماه ژوئن (خرداد) ماه سختی برای تمام بازار ارزهای دیجیتال بود. بیت کوین در این بازه ۳۰ روزه، ۳۷.۳ درصد از ارزش خودش را از دست داد. این روند بدترین عملکرد ماهانه این ارز دیجیتال از سال ۲۰۱۱ میلادی محسوب می‌شود. اتریوم نیز شرایط بهتری نسبت به بیت کوین نداشته و با ریزش ۴۵ درصدی مواجه شد.

این سقوط تا مقدار زیادی نتیجه مشکلات و تحولات اقتصادی کلانی است که سرمایه‌گذاران را ریسک گریزتر از پیش کرده است.

جف دورمن (Jeff Dorman)، مدیر ارشد بخش سرمایه‌گذاری مؤسسه آرکا فاندز (Arca Funds)، بیان کرد:

سه ماه گذشته یکی از بدترین فصل‌های ثبت شده در تاریخ برای تقریبا تمام بازار سهام، بازار اوراق قرضه و بخش‌های مختلف دیگر بود.

در حال حاضر همچنان تورم در آمریکا در بالاترین سطح خود از ۴۰ سال گذشته قرار دارد. زنجیره تأمین و تجارت جهانی در موقعیت نامشخصی قرار گرفته است. درگیری میان روسیه و اوکراین نیز هنوز ادامه دارد. به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران بازارهای مالی احساس ترس کرده و البته ترس‌ آنها نیز کاملاً منطقی است.

شاخص GDPNow

شاخص «GDPNow» که یکی از ابزارهای مورد استفاده دفتر بانک مرکزی آمریکا در آتلانتا برای سنجش وضعیت تولید ناخالص داخلی این کشور است، در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲، یک درصد سقوط را به ثبت رسانده است. همین‌طور، اقتصاد آمریکا برای دومین ماه متوالی با رشد منفی مواجه شده و این بدان معناست که همین حالا هم رکود اقتصادی در این کشور آغاز شده باشد.

با وجود این تفاسیر، نمی‌توان اظهار داشت که سقوط بازار ارزهای دیجیتال به طور کامل از عوامل بیرونی نشئت می‌گیرد. در ماه گذشته، بازار ارزهای دیجیتال با شوک بزرگی روبرو شد که در پی آن ریزش بیشتر قیمت‌ها نسبت به شاخص‌های مهم بازار سهام بود.

دو هفته قبل، بعد از آنکه پلتفرم سلسیوس برداشت‌های کاربران خود را به حالت تعلیق در آورد، قیمت «CEL»، توکن اصلی این پلتفرم وام‌دهی، ۵۰ درصد سقوط را ثبت کرد. هرچند که این ارز دیجیتال در ادامه با بازیابی بخشی از ارزش از دست رفته خود توانست تا پایان ماه ضرر خودش را به ۲۴ درصد کاهش دهد.

صرافی ارزهای دیجیتال کوین فلکس (CoinFLEX) نیز که تمرکز اصلی‌اش برروی معاملات مشتقه است، برداشت‌های خودش را متوقف کرده است. توکن این صرافی (FLEX) هم در ۲۴ ساعتی که گذشت بیش از ۶۵ درصد از ارزش خودش را از دست داد.

دورمن در این باره اذعان داشت:

این ماجرا دو بخش دارد. در یک طرف پلتفرم‌های فعال در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) هستند که در این مدت به صورت تحسین‌برانگیزی و بدون هیچ مشکلی به کاربران خود خدمات ارائه کردند. در طرف مقابل پلتفرم‌های متمرکزی مانند سلسیوس قرار دارند که نابود شده‌اند.

برخی از تحلیلگران باور دارند که بیت کوین با شروع ماه ژوییه (تیر) محدوده حمایتی ۱۸٬۰۰۰ تا ۲۰٬۰۰۰ دلاری خود را که در ماه ژوئن (خرداد) حفظ کرده بود، از دست می‌دهد.

جو دیپاسکواله (Joe DiPasquale)، مدیرعامل مؤسسه سرمایه‌گذاری بیت بول (BitBull)، در این خصوص گفت:

اکنون،‌ بازگشت موفقیت آمیز قیمت پس از برخورد با این حمایت اتفاق محتملی است و می‌تواند پیش‌زمینه‌ای برای یک بازیابی تدریجی در طول چند ماه پیش‌رو باشد. بااین‌حال، شکسته‌شدن حمایت این ناحیه (۱۸٬۰۰۰ دلار) می‌تواند بیت کوین را تا ۱۳٬۰۰۰ الی ۱۵٬۰۰۰ دلار پایین کشیده و بازار را وارد چرخه‌ای کند که در آن برای بازیابی قیمت‌ها به زمان بیشتری نیاز است.

تأثیر ردشدن درخواست راه‌اندازی ETF نقدی بیت کوین در آمریکا

تخفیف یا اختلاف قیمت هر سهم صندوق سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل نسبت به بیت کوین (Grayscale Discount) که شاخص مهمی نیز به حساب می‌آید، به تازگی و با رد درخواست مؤسسه گری‌اسکیل برای راه‌اندازی یک صندوق بورسی (ETF) نقدی در کمیسیون بورس آمریکا، شکاف بیشتری پیدا کرده است. این بدان معناست که اختلاف قیمت هر سهم این صندوق نسبت به بیت کوین بیشتر شده است.

هر سهم صندوق سرمایه‌گذاری در بیت کوین گری‌‌اسکیل (GBTC) در حال حاضر با قیمتی معادل با ۳۱ درصد پایین‌تر از بیت کوین معامله می‌شود. در حالی که پیش از اعلام تصمیم کمیسیون بورس آمریکا، اختلاف قیمت سهام صندوق گری‌اسکیل و بیت کوین برابر با ۲۸.۴ درصد بود.

پابلو جودار (Pablo Jodar)، از مدیران ارشد استورم پارتنرز (Storm Partners)، بیان می‌کند که افزایش این شکاف نشانه کاهش خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به‌نسبت تغییر تصمیم کمیسیون بورس در رابطه با ETF نقدی در کوتاه‌مدت است. اتفاقی که کاملاً برعکس آن هفته گذشته افتاد. سرمایه‌گذاران با امید به پذیرفته‌شدن درخواست گری‌اسکیل برای خرید سهام صندوق بیت کوین این مؤسسه دست به کار شدند.

جودار در این خصوص گفت:

اکنون انتشار اخبار مخالفت کمیسیون بورس آمریکا با عرضه ETFهای نقدی بیت کوین روی وضعیت سهام صندوق گری‌اسکیل تأثیری معکوس می‌گذارد.

منبع:”coindesk