Rate this post

سیزده سال پیش ، یک نفر برای خرید دو پیتزا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین پرداخت. این بیتکوین‌ها با قیمت حال حاضر حدود ۱۴هزار میلیارد تومان است. هر سال مخاطبان بیتکوین این روز را به‌عنوان روز پیتزای بیتکوین جشن می‌گیرند.

در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹، لازلو هانیچ یکی از کاربران انجمن بیت کوین‌تاک بیان کرد حاضر است برای خرید دو پیتزای خانگی ۱۰,۰۰۰ واحد بیت کوین پرداخت کند.

لازو در پست خود گفت:

برای دو تا پیتزا ۱۰,۰۰۰ بیتکوین می پردازم. شاید دو تا پیتزای بزرگ که بتونم برای فردام هم نگه دارم. پیتزای مونده در یخچال رو که بتونم کم کم بخورم دوست دارم. می‌تونید خودتون برام پیتزا درست کنید و یا برام سفارش بدید تا بیارن خونه‌ من، اما هدف من این است که پولشو با بیتکوین بپردازم. نمی‌خوام خودم پیتزا درست کنم یا سفارش بدم. مثل هتل که درخواست صبحانه می‌کنی و اونا برات میارن و تو لذت می بری! دوست دارم روی پیتزام پیاز، فلفل، سس، قارچ، گوجه فرنگی، پپرونی باشه. یه چیز معمولی؛ نه اینکه ادویه های عجیب بهش اضافه بشه. پیتزای پنیری معمولی هم دوست دارم که درست کردنش سخت نیست وهزینه زیادی هم لازم نداره. اگر علاقه‌ دارید، بهم خبر بدید تا معامله رو انجام بدیم. با تشکر لازلو.

۱۰,۰۰۰ بیت کوین برای دو پیتزای بزرگ؛ هزینه ای است که امروز با آن می توان ده‌ها شعبه پیتزافروشی  مجلل راه‌ انداخت. آن زمان لازلو متهم به این شد که می‌خواهد با کلک، پیتزای مجانی بگیرد، چونکه در آن موقع ارزش ۱۰,۰۰۰ بیت کوین ۴۰ دلار بود. یکی از کاربران در جواب به لازلو نوشت:

۱۰،۰۰۰ تا ؟؟؟ خیلی کمه ! این بیتکوین‌ها رو می‌تونید با قیمت ۴۱ دلار بفروشید. با پیتزای مفتی موفق باشی.

 

همچنین در این مطلب بخوانید که: دومین نامزد ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا بیت کوین را به عنوان کمک مالی پذیرفت 

 

وقتی که لازلو آن پست را گذاشت، هر واحد بیتکوین حدود ۷۰ تومان قیمت داشت. الان با مثلا  قیمت ۲۷,۰۰۰ دلاری برای بیتکوین، داشتن ۱۰,۰۰۰ بیتکوین، معادل ثروت ۲۷۰میلیون دلاری می شود. رویایی که در آن زمان فقط ۴۰ دلار هزینه‌ داشت.

یک مدت طول کشید تا لازلو بتواند کسی را پیدا کند که بخواد درمقابل چیزی که آینده مشخص ندارد، دوتا پیتزا بدهد. سرانجام در روز ۱ خرداد ۱۳۸۹، لازلو توانست با پرداخت ده‌هزار واحد بیت کوین به کسی که نام مستعارش جرسوس (jercos) بود و دریک محل زندگی می‌کردند، دو پیتزای بزرگ بخرد. بعدها اسم واقعی جرسوس لو رفت، جرمی استردیونت (Jeremy Sturdivant) اسم واقعی او بود.

دو پیتزای ۱۰,۰۰۰ بیتکوینی

در آبان ۱۳۸۹، ارزش این بیتکوین‌ها به ۲,۶۰۰ دلار رسید. در سال ۲۰۱۱، ده‌هزار بیتکوین ۱۸,۰۰۰ دلار ارزش داشت و مخاطبان بیت کوین‌تاک قیمت این بیتکوین‌ها را آپدیت می‌کردند؛ اما مخاطبان بیتکوین حتی فکرش هم نمی‌کردند که ۴۱ دلار بیتکوین روزی ۲۰۰میلیون دلار ارزش داشته باشد.

لازلو چند بار دیگر با بیت کوین، پیتزا و وسایل دیگر خرید و حدود ۱۰۰,۰۰۰ بیت کوین در این راه خرج کرد که امروز ارزش آن ۲.۵میلیارد دلار است.این پایان کار نبود. بهمن ۱۳۹۶، لازلو این دفعه برای کمک به گسترش شبکه لایتنینگ بیتکوین، دو پیتزا با لایتنینگ خرید.

جرمی استردیونت، کسی که توانسته با دادن دو پیتزا یک ثروت پنهان را به دست آورد هم این روزها حسرت می خورد که چرا بیشتر صبر نکرد. او در مصاحبه‌ای با کوین تلگراف گفت: اخیرا با رسیدن ارزش بیت کوین‌ به چندصد دلار، آن ۱۰,۰۰۰ بیت کوین را فروخت.

در سالی که گذشت، ارزش تومانی ۱۰,۰۰۰ بیت کوین حدود ۹هزار میلیارد تومان بود و امسال این مقدار بیت کوین با توجه به بالا رفتن نرخ دلار در کشور، ۱۴هزار میلیارد تومان ارزش دارد.به نظرشما سال آینده ارزش ۱۰,۰۰۰ بیت کوین چقدراست؟ 

منبع: COINTELEGRAPH