Rate this post

استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری بنک آو آمریکا (Bank of America)، بیت کوین را «مادر همه حباب‌ها» قلمداد کرده است. وی ضمن مقایسه روند صعودی اخیر ارزهای دیجیتال با حباب‌های دیگر، سفته‌بازی‌های این بازار را عامل اصلی ایجاد این حباب می‌داند.

روند صعودی اخیر بیت کوین تعدادی از تحلیلگران برجسته مالی را در خصوص شکل‌گیری یک حباب بزرگ در این قیمت نگران کرده است. یکی از این تحلیل‌گران مایکل هارتنت (Michael Hartnett) استراتژیست ارشد مجموعه بنک آو آمریکا است.

هارتنت در روز جمعه گفته است که افزایش غیرمعمول قیمت بیت کوین ممکن است یکی دیگر از موارد افزایش دیوانه‌وار سفته‌بازی باشد و بر روی این تأکید کرد که بیت کوین «مادر همه حباب‌ها» است. این استراتژیست اعتقاد دارد که وجود تورم شدید در بازارها به روند صعودی دو ماه اخیر بیت کوین کمک کرده است. هارتنت همچنین این نکته را نیز بیان کرد که بیت کوین در چند دهه گذشته در مقایسه با سایر دارایی‌ها عملکرد بهتری را داشته است و افزایش ۱,۰۰۰ درصدی قیمت را از ابتدای سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۷) تجربه کرده است.

هارتنت همچنین بر این باور است که بیت کوین در مقایسه با حباب‌های قبلی عملکرد بهتری را داشته است. افزایش بیش از ۴۰۰ درصدی قیمت طلا در اواخر دهه ۱۹۷۰ (۱۳۴۸)، بازار سهام ژاپن در اواخر دهه ۱۹۸۰ (۱۳۵۸) و بازار سهام تایلند در میانه دهه ۱۹۹۰ از جمله این حباب‌ها در تاریخ به حساب می‌آیند. او همچنین روند صعودی قیمت بیت کوین را با حباب دات‌کام در اواسط دهه ۱۹۹۰ و افزایش شدید قیمت مسکن در اواسط دهه ۲۰۰۰، مقایسه کرده است. این استراتژیست همچنین خاطرنشان کرد که درصد بازدهی این بازارها قبل از سقوط، سه‌رقمی بوده است.

البته استراتژیست بنک آو آمریکا به این موضوع اشاره‌ای نکرده که قیمت بیت کوین مانند دیگر حباب‌ها سقوط خواهد کرد یا خیر. با این حال گفت که افزایش شدید قیمت ارزهای دیجیتال مثال دیگری از سفته‌بازی‌های بیش از اندازه به شمار می‌آید.

دیوید روزنبرگ (David Rosenberg)، استراتژیست و اقتصاددان ارشد مؤسسه تحقیقاتی روزنبرگ، از جمله دیگر افرادی است که اخیراً در خصوص حباب بیت کوین هشدار داده است. وی از ماه دسامبر (آذر) هشدارهای خود را آغاز کرده است. او بیت کوین و بازار آن را یک «سفته‌بازی کلاسیک، گله‌ای و بسیار شلوغ» خوانده که بدین معناست که بیت کوین صرفاً به‌دلیل رفتار گله‌ای و بدون تفکر عوام این‌چنین مورد توجه قرار گرفته است. نوریل روبینی (Nouriel Roubini)، ملقب به دکتر دوم (Dr. Doom) که استاد اقتصاد دانشگاه نیویورک است نیز از جمله دیگر افرادی است که در خصوص بیت کوین هشدار داده است. او در اواخر ماه دسامبر (اوایل دی) چنین ادعایی را مطرح کرد:

گروه کوچکی از افراد و تعداد انگشت‌شماری نهنگ به طور کامل قیمت بیت کوین را دست‌کاری می‌کنند. بیت کوین هیچ ارزشی به صورت بنیادی ندارد. ما به لحظه ترکیدن این حباب اغراق‌آمیز نزدیک می‌شویم.