Rate this post

چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل صرافی ارز دیجیتال بایننس، گفته است که اعتقاد دارد برنامه دو کوان برای نجات اکوسیستم لونا، کارساز نخواهد بود. کوان چندی پیش پیشنهادی را در وب‌سایت رسمی بلاک چین تِرا به انتشار رساند که در آن توصیه شده بود برای نجات اکوسیستم لونا، یک فورک جدید از شبکه ترا راه‌اندازی شود.

ژائو در این خصوص بیان کرد:

این [ایده] کارساز نخواهد بود. [ارز دیجیتال] یک فورک جدید [لزوماً] به این دلیل که از شبکه‌ای دیگر جدا شده است، ارزشی را پیدا نمی‌کند. این تصور تنها خیالی واهی است. [به عبارتی دیگر] نمی‌توان تمام تراکنش‌ها را، چه درون‌زنجیره‌ای و چه برون‌زنجیره‌ای (درون صرافی‌های متمرکز) از یک اسنپ شات (Snapshot) قدیمی به بعد بی‌اعتبار کرد.

اسنپ شات ساعت یا تاریخی مشخص است که موجودی و فعالیت آدرس‌های شبکه درون آن ثبت می‌شود.

ظاهراً برای ژائو نیز سؤال است که بیت کوین‌های بنیاد لونا پس از آنکه در قالب وام به بازارسازهای (Market Makers) شبکه ترا داده شده‌اند، سر از کجا در آورده‌اند. ولی کوان می‌گوید گزارش‌هایی که تاکنون منتشر کرده‌اند، این موضوع را به صورت کامل توضیح می‌دهد و بنیاد لونا نیز در حال مستندسازی موارد استفاده از این بیت کوین‌هاست.

وی از افراد درگیر با اتفاقات اخیر درخواست کرده است تا «صبر» داشته باشند، به دلیل آنکه در حال حاضر «تیم آنها به صورت هم‌زمان چند کار مختلف را پیش می‌برند». ژائو در پیامی دیگر و با لحنی طعنه‌آمیز استراتژی کوان را با این ایده مقایسه کرده است که بخواهیم از شبکه بیت کوین در تاریخ ۱۸ نوامبر ۲۰۲۱ (مصادف با ۲۷ آبان ۱۴۰۰ و زمان رکوردشکنی قیمت بیت کوین) یک اسنپ شات بگیریم و سپس با اطلاعات آن اسنپ شات یک فورک جدید را راه‌اندازی کنیم و انتظار داشته باشیم تا قیمت بیت کوین‌های موجود در زنجیره‌ جدید همان ۶۸,۰۰۰ دلار باشد!

ژائو بیان کرد که هیچ وقت هولدر UST نبوده است و شناخت کاملی هم از این استیبل کوین ندارد. او در ادامه اضافه کرد که معمولاً زمانش صرف چیزهای دیگری می‌شود، ولی اکنون ناچاراً با این موضوع درگیر شده است. به صورت کلی، از توییت‌های ژائو اینگونه پیداست که او احترامی برای دو کوان و همین‌طور شبکه ترا قائل نیست.

او حتی در توییتر خود لینکی را به محتوای مربوط به مطلب «جهش گربهٔ مرده» یا «Dead Cat Bounce» داده است. این حرکت وی به صورتی غیرمستقیم به جهش روز گذشته قیمت لونا پس از انتشار پیشنهاد دو کوان برای جبران خسارت هولدرها اشاره دارد. منظور از جهش گربهٔ مرده، افزایشی جزئی برای قیمت یک دارایی است که در مجموع در یک روند نزولی بزرگ گرفتار شده است. به عبارت دیگر، فرض او در این اصطلاح کنایی این است که حتی یک گربهٔ مرده نیز زمانی که از ارتفاع خیلی بلند سقوط کند، پس از برخوردش به زمین، مقدار کمی به سمت بالا جهش پیدا می‌کند.

ژائو درباره راه‌اندازی مجدد فعالیت بلاک چین ترا هم اینگونه نظر داد که اگر آنها به تیم ترا فشار وارد نمی‌کردند، توقف این شبکه تا الآن ادامه پیدا کرده بود و حتی ممکن بود به این بلاک چین آسیب‌هایی جدی وارد شود.

اعتبارسنج‌های شبکه ترا هنوز هیچ پیشنهادی را برای بازیابی این بلاک چین و جبران خسارت هولدرها تأیید نکرده‌اند و اعضای جامعه این ارز دیجیتال از طریق انجمن‌های آنلاین موجود در وب‌سایت ترا، همچنان در حال گفت‌وگو با یکدیگرهستند تا بر سر موضوعی توافق کنند.