۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

شبکه پولکادات که یکی از بهترین ایده‌ها را میان بلاک چین‌های مطرح فعال در حوزه ارز دیجیتال دارد. مدتی است که در رقابت با سایر شبکه‌ها برای جذب کاربران بیشتر، ناموفق بوده است. با این حال، چند عامل کلیدی وجود دارد که می‌تواند در ادامه باعث رشد بیشتر این اکوسیستم و افزایش قیمت توکن پولکادات شود.

اکوسیستم پولکادات در سال گذشته و در مقایسه با دیگر شبکه‌های لایه اول عملکرد ضعیف تری داشته است. با این حال، برگزاری تدریجی حراج‌ پاراچین‌ها (Parachain) و راه اندازی شبکه اصلی باعث شد تا پولکادات بتواند در کورس رقابت باقی بماند.

به نظر می‌رسد این روند رو به رشد پس از برگزاری حراج پاراچین‌ها خیلی زود و در اواسط ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) به پایان رسید. در آن زمان پروژه‌های متعددی در اکوسیستم پولکادات با افزایش قیمت توکن‌های خود مواجه شدند. این رشد قیمت تا حد زیادی تحت تأثیر استقبال کاربران از شبکه‌هایی بود که قابلیت‌های جدیدی ارائه می‌دادند. و به سمت سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM) حرکت می‌کردند.

پولکادات

مقایسه قیمت پولکادات، مون‌بیم، اکالا، استار، سیتو، سنتریفیوژ و کایلین؛ توکن‌های فعال در اکوسیستم پولکادات

در تصویر بالا می‌توانید روند قیمتی شش پروتکل برتر موجود در اکوسیستم پولکادات را مشاهده کنید. که به این شبکه کمک می‌کنند تا در فضای ارزهای دیجیتال حضوری موفق داشته باشد.

تعامل‌پذیری برگ برنده پولکادات

تعامل پذیری یکی از عوامل محرک بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱ بود. مون بیم (GMLR) و استار (ASTR)، دو نمونه از پاراچین‌های موجود در شبکه پولکادات هستند که بر ایجاد تعامل پذیری چندزنجیره ای با اتریوم و سایر شبکه‌ها متمرکز شده‌اند.

مون‌بیم یک پاراچین با امکان پشتیبانی از قراردادهای هوشمند است. که هدف آن آسان تر کردن استفاده از ابزارهای توسعه‌‌ای اتریوم است. که برای ایجاد یا استقرار پروژه‌های مبتنی بر زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی (Solidity) در محیطی مبتنی بر پولکادات است.

مون‌بیم اولین پاراچینی بود که در شبکه اصلی پولکادات شروع به کار کرد. این پروژه قصد دارد حاکمیت درون‌زنجیره‌ای، سهام‌گذاری و تعامل میان‌زنجیره‌ای را به مجموعه ویژگی‌های اساسی اتریوم اضافه کند.

استار (Astar) یک برنامه غیرمتمرکز است که از استانداردهای گوناگونی از جمله اتریوم، وب‌اسمبلی (WASM) و راه‌حل‌های لایه دومی مثل زی‌کِی رول‌آپس (zk-Rollups) پشتیبانی می‌نماید. هدف پروتکل استار این است که به یک پلتفرم قرارداد هوشمند چندزنجیره‌ای تبدیل شود و بتواند از چندین شبکه بلاک چینی و همین طور ماشین مجازی اتریوم پشتیبانی نماید.

طبق داده‌های سایت تحلیلی دیفای لاما (DefiLlama)، پس از اینکه شبکه استار در اواخر ژانویه ۲۰۲۲ (دی ۱۴۰۰) راه‌اندازی شد. توانست ارزش کل سرمایه قفل‌شده خود را به اوج ۱.۴۷ میلیارد دلاری برساند. در حال حاضر نیز ارزش کل سرمایه قفل‌شده در این شبکه ۱.۳۱ میلیارد دلار است.

پولکادات

ارزش کل سرمایه قفل‌شده در پروتکل استار‌

می‌توان گفت مون‌بیم و استار خدمات مهمی را به اکوسیستم پولکادات اضافه کرده‌اند؛ چراکه ریلی‌چین (Relay Chain) این شبکه از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند. گفتنی است که ریلی‌چین یکی از مهم‌ترین بخش‌های پلتفرم پولکادات است که هریک از بلاک چین‌های مستقل شبکه، با اتصال به آن و اشتراک‌گذاری بلاک‌های خود در این زنجیره، از مدل امنیت اشتراکی پولکادات بهره‌مند می‌شوند.

اکوسیستم دیفای پولکادات همچنان در مراحل ابتدایی خود قرار دارد

اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) پولکادات در این مدت به لطف پیشرفت‌های جدید اکالا (Acala) و سنتریفیوژ (Centrifuge) توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرده است.

اکالا نقش مهمی در اکوسیستم دیفای پولکادات ایفا می‌کند و توانسته است اولین استیبل کوین بومی خود به نام «aUSD» را به پولکادات بیاورد.

استیبل کوین‌ها یکی از بخش‌های اصلی زیرساخت‌های دیفای محسوب می‌شوند و پیدایش aUSD باعث شد استیبل کوین غیرمتمرکزی با پشتوانه توکن پولکادات (DOT)، مشتقات آن و دارایی‌های از شبکه‌های دیگر مثل بیت کوین یا اتریوم، وارد بازار شود.

با ورود اکالا و aUSD، اکوسیستم پولکادات به شرکت‌هایی مانند ترا (Terra)، فرکس شیر (Frax Share) و کرو فایننس (Curve Finance) پیوست. که در بازار داغ عرضه استیبل کوین‌ها فعالیت می‌کنند. حوزه‌ای که دیگر به یکی از بخش‌های تأثیرگذار در سیر تکاملی امور مالی غیرمتمرکز تبدیل شده‌ است.

سنتریفیوژ یک پروتکل غیرمتمرکز تأمین نقدینگی برای وصل‌کردن دنیای واقعی و امور مالی غیرمتمرکز به یک‌دیگر است. این پلتفرم قصد دارد با ساخت توکن برای دارایی‌هایی مانند صورت‌حساب کالا و خدمات، املاک ومستغلات و حق‌ امتیاز در صنایع مختلف، به اهداف خود دست یابد.

یکی از اهداف اصلی این پروتکل کمک به کاربران است. تا بتوانند از دارایی‌هایی سود کنند که به ارزهای دیجیتال متکی نیستند. کاهش رقم سرمایه لازم برای شروع پروژه‌های مختلف در شرکت‌های کوچک و متوسط و ایجاد منبع درآمدی پایدار برای سرمایه‌گذاران از دیگر اهداف این پلتفرم مبتنی بر پولکادات است.

ضمن اینکه مؤسسات مختلف با کمک سنتریفیوژ می‌توانند دارایی‌های واقعی خود را به توکن تبدیل کنند. که در ادامه می‌توانند با وثیقه‌گذاری آنها از پروتکل تین لیک (Tinlake) وام دریافت کنند.

WEB 3 رشد پولکادات را سریع تر می‌کند

web 3 یکی دیگر از مفاهیم پرطرفدار در اکوسیستم ارزهای دیجیتال و در حقیقت تنها یک اصطلاح ساختگی برای ادغام فناوری بلاک چین با اینترنت است.

سیتو (Saito) و کایلین (Kylin) دو پروتکل در اکوسیستم پولکادات هستند که بر تسهیل تکامل web 3 از طریق مقیاس‌پذیری و مدیریت داده‌ها تمرکز کرده‌اند.

شبکه بلاک چین سیتو برای پردازش ترابایت‌ها داده طراحی شده است. که به‌جای ماینرها یا سهام‌گذاری، از روش پرداخت پاداش به نودها در شبکه‌‌ای همتا‌به‌همتا (P2P) استفاده می‌کند. این شبکه وابستگی‌ای به مسئله مجوز ندارد و مقیاس‌پذیر است.

سایت‌ها و پلتفرم‌های محبوبی مانند فیس‌بوک، توییتر و آمازون که در حال حاضر به‌شکلی انحصاری در نسل فعلی اینترنتی، یعنی وب ۲.۰ فعال هستند. برای تقویت نسخه‌های غیرمتمرکز خود بالاخره به این قابلیت‌ها نیاز پیدا خواهند کرد.

کایلین نیز زیرساخت‌های غیرمتمرکز لازم برای مدیریت داده‌های اکوسیستم پولکادات در دنیای web 3 را فراهم کرده است. که این زیر ساخت DeData نام دارد. پروتکل کایلین شامل یک اوراکل داده‌‌ (Data Oracle)، ابزارهای تجزیه و تحلیل و همچنین یک بازار داده‌‌ است.

بخش تجزیه و تحلیل داده‌های کایلین مجموعه ای از ابزارهای طراحی شده برای پایگاه‌های داده تحلیلی است. که یافته‌ها، الگوها و تفاسیر هدفمند را استخراج می‌کند. تمام اینها در عین حال شرایط لازم برای تجاری سازی قابلیت‌های مرتبط با حوزه داده را هم به شکلی کم هزینه برای عموم مردم فراهم می‌کند.

اوراکل داده کایلین هم یک پروتکل غیرمتمرکز و پیشرفته برای تغذیه داده‌ است. که می‌تواند هر نوع داده‌ درون‌زنجیره‌ای و برون‌زنجیره‌ای را به‌شکل معتبر پردازش کند.

منبع:”cointelegraph