۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
5/5 - (2 امتیاز)

این امر بر کسی پوشیده نیست که طولانی‌شدن روند نزولی بازار ارزهای دیجیتال، بسیار طاقت‌فرساست. در حالی که اکثریت سرمایه‌گذاران در تلاش هستند تا با استفاده از تحلیل تکنیکال کف روند نزولی فعلی را پیدا کنند، اتفاقاتی خاص و البته نه‌چندان دور از ذهنی نیز وجود دارند که می‌توانند شرایط بازار را تغییر و باعث پایان روند نزولی شوند.

هم‌اکنون اکثر سرمایه‌گذاران در بازار ارزهای دیجیتال از شرایط کنونی بازار ناراضی هستند. بازار نزولی از مدت‌ها قبل آغاز شده است. تعداد نسبتاً کمی از فعالان بازار از این سقوط ویران‌کننده اخیر قیمت‌ها در امان مانده‌اند.

حال موضوع داغ درمیان فعالان صنعت ارزهای دیجیتال پیش‌بینی زمان تغییر ‌روند نزولی بازار است. اکثر فعالان می‌خواهند بدانند که قیمت بیت کوین تا کجای نمودار پایین می‌آید و زمستان ارزهای دیجیتال تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. دراین میان، افراد باتجربه‌تر این را می‌دانند که پیش‌بینی کف بازار تقریباً امری محال است. بنابراین آن‌ها انرژی خود را جای دیگری صرف می‌کنند.

به جای تمرکز برروی زمان پایان روند نزولی، شاید بهتر باشد به‌دنبال آن باشیم که بفهمیم چه اتفاق‌هایی می‌تواند بازار را از اعماق روند نزولی بیرون بکشد و آن را در مسیر چرخه صعودی بعدی قرار دهد.

در این مطلب قصد داریم تا پنج عامل بالقوه را که می‌توانند بازار ارزهای دیجیتال را از وضعیت بد فعلی بیرون کشیده و منجر به پایان روند نزولی شوند بررسی کنیم.

  1. به‌روزرسانی موفقیت‌آمیز شبکه اتریوم
  2. تأیید اولین ETFهای نقدی بیت کوین در آمریکا
  3. تغییر سیاست‌های بانک مرکزی آمریکا
  4. پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول قانونی در کشورهای مختلف
  5. پذیرش بیت کوین توسط یک شرکت بزرگ

به‌روزرسانی موفقیت‌آمیز شبکه اتریوم

یکی از اتفاق‌هایی که بسیاری از سرمایه‌گذاران از حدود پنج سال قبل انتظار آن را می‌کشند، انتقال شبکه اتریوم از سازوکار اثبات کار به مدل مبتنی بر اثبات سهام است.

شایان ذکر است که این فرآیند تا همین حالا هم بسیار طولانی شده است. فرآیند به‌روزرسانی در این مدتی که گذشت با مشکلات زیادی روبه‌رو شد. با این حال، بعد از اینکه فرآیند ادغام (یکی‌کردن شبکه مبتنی بر اثبات کار فعلی و شبکه مبتنی بر اثبات سهام بیکن چین) به‌صورت موفقیت‌آمیز در شبکه آزمایشی و عمومی سپولیا (Sepolia) اجرا شد، کاربران بسیاری به این نتیجه رسیدند که ادغام اصلی نزدیک‌تر از همیشه است.

اگر این انتقال بدون هیچ‌گونه مشکلی انجام شود، این احتمال نیز وجود دارد که هیاهوی پیرامون آن بتواند به بازار ارزهای دیجیتال کمک شایانی کند. همین کمک باعث می‌شود تا بازار از وضعیت نزولی موجود خارج شود. اگر ادغام مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم را افزایش دهد و تجربه کاربری را سریع‌تر کند، این احتمال نیز بیشتر خواهد شد. این‌طور که از شواهد پیداست قرار است ادغام در ماه اوت ۲۰۲۲ (مرداد) انجام شود.

اگر این ادغام موفقیت‌آمیز باشد، ممکن است سبب شود تا معامله‌گران به استراتژی «شایعه را بخر، خبر را بفروش!» روی بیاورند. در این صورت، قیمت‌ها به‌دلیل سرخوشی هولدرها افزایش می‌یابدو ولی وقتی وضعیت مالی وخیم جهان دوباره نمایان شود، بازار نیز سقوط می‌کند.

تأیید اولین ETFهای نقدی بیت کوین در آمریکا

اتفاق دیگری که شایعات مربوط به آن سال‌های متمادی است که در بازار وجود دارد و می‌تواند ارزهای دیجیتال را احیا کند، صادر شدن مجوز راه‌اندازی یک صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) نقدی بیت کوین در بازارهای ایالات متحده آمریکا خواهد بود.

دوقلوهای وینکلواس (Winklevoss) در سال ۲۰۱۷ بود که اولین ETF بیت کوین را پیشنهاد کردند. البته کمیسیون بورس آمریکا نیز آن را رد کرد. از آن زمان تا به حال هر پیشنهادی که برای راه‌اندازی ETF بیت کوین با پشتوانه نقدی ارائه شد، یکی بعد از دیگری رد شده است.

معمولاً دلیل کمیسیون بورس آمریکا برای رد ETF نقدی بیت کوین این است که بازار ارزهای دیجیتال به‌راحتی قابل دست‌کاری است و سیاست‌های مناسبی برای محافظت از سرمایه‌گذاران آن تعیین نشده و وجود ندارد.

اگر مجوز یک ETF نقدی بیت کوین تأیید شود، دعاوی بلندمدت موجود به پایان خواهد رسید و بیت کوین و به‌صورت کلی صنعت ارزهای دیجیتال بیش از پیش مشروع می‌شود. این اتفاق درجای خود باعث می‌شود با موج جدیدی از پذیرش ارزهای دیجیتال درمیان سرمایه‌گذاران سازمانی روبه‌رو شویم. در پی این امر نیز با سرازیرشدن سرمایه‌های جدید به بازار، زمستان ارزهای دیجیتال به پایان خواهد رسید.

تغییر سیاست‌های بانک مرکزی آمریکا

یکی از عبارات رایجی که اکثریت سرمایه‌گذاران همیشه از آن استفاده می‌کنند این است که: «با فدرال رزرو در نیفتید». سرمایه‌گذاران از این عبارت برای توضیح یکی از تأثیرگذارترین نیروهای موجود در بازارهای مالی جهانی استفاده می‌کنند. چندی پیش بود که فدرال رزرو افزایش ۰.۲۵ واحد درصدی نرخ بهره بانکی را تصویب کرد. درحالی که سال‌ها از سیاست‌های پولی تسهیلی (افزایش عرضه پول) و نرخ بهره نزدیک به صفر استفاده می‌کرد. این رقم افزایش هم اولین رشد نرخ بهره در آمریکا درطول سه سال گذشته محسوب می‌شود.

از آن زمان تا به حال، فدرال رزرو در دو مرتبه دیگر نیز نرخ بهره را به‌ترتیب ۰.۵ و ۰.۷۵ واحد درصد افزایش داد. شایان ذکر است که نرخ بهره بانکی در آمریکا هم‌اکنون در محدوده ۱.۵ تا ۱.۷۵ قرار گرفته است.

هم‌زمان با این اتفاق، قیمت دارایی‌های پرریسک نیز کاهش یافت. به عنوان نمونه، بیت کوین از سطح ۴۸,۰۰۰ دلاری در انتهای ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) به قیمت فعلی خود (حدود ۲۰٬۰۰۰ دلار) رسیده است.

رشد تاریخی بازار ارزهای دیجیتال و جهش قیمت‌ها در سال ۲۰۲۱ تا مقدار زیادی به‌دلیل سیاست‌های پولی تسهیلی فدرال رزرو بود. درنتیجه آن، اگر فدرال رزرو پس از مدتی دوباره به چنین سیاست‌هایی روی آورد، دوباره جریان سرمایه به اکوسیستم ارزهای دیجیتال باز خواهد گشت.

پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول قانونی در کشورهای مختلف

در سال ۲۰۲۱، السالوادور به اولین کشور دنیا تبدیل شد که بیت کوین را به‌عنوان ارزی قانونی برای استفاده شهروندان خود می‌پذیرد. در ماه آوریل ۲۰۲۲ (فروردین) نیز جمهوری آفریقای مرکزی (CAR) به دومین کشوری بدل شد که این کار را انجام داده و بیت کوین را پذیرا شد و به این روند رو‌ به رشد می‌پیوندد.

از سالیان پیش هدف دیرینه طرفداران بیت کوین این بود که این ارز دیجیتال به ارز قانونی کشورها تبدیل شود. البته که تصمیم السالوادور و جمهوری آفریقای مرکزی جای تجلیل دارد. ولی اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، پذیرش بیت کوین در چنین کشورهای کوچکی تأثیر چندانی نخواهد گذاشت.

با این حال، اگر کشورهای پیش‌رو و بزرگتری مانند ژاپن یا آلمان تصمیم بگیرند که بیت کوین را به‌‌عنوان ارز قانونی خود بپذیرند و شهروندان آنها از این ارز دیجیتال برای خریدهای روزانه خود استفاده کنند، به احتمال زیاد تغییری اساسی اتفاق خواهد افتاد.

تحولات اخیر جهان، من‌جمله درگیری‌های نظامی بین کشورها و کمبود مواد غذایی، دولت‌ها را مجبور کرده تا دست به انجام کارهایی بزنند که هرگز فکرش را هم نمی‌کردند. بنابراین، چندان دور از ذهن نیست که کشور بزرگی نیز از بیت کوین به‌عنوان آخرین گزینه خود استفاده کند. به دلیل آن‌که ارزهای فیات همچنان در حال از دست دادن قدرت خرید خود هستند.

پذیرش بیت کوین توسط یک شرکت بزرگ

یک بهانه رایج در این خصوص که چرا مردم از بیت کوین یا ارزهای دیجیتالی برای خریدهای روزانه‌شان استفاده نمی‌کنند، این است که ارزهای دیجیتالی در هیچ‌کجا پذیرفته نمی‌شوند.

البته که روش‌های زیادی برای دسترسی به ارزش در قالب ارزهای دیجیتال وجود دارد. در این زمینه به عنوان نمونه می‌توان به کارت‌های اعتباری و ادغام برنامه‌های پرداخت آنلاین با پلتفرم‌هایی مانند شاپیفای (Shopify) اشاره کرد. با این تفاسیر، امکان انجام خرید‌های روزمره با استفاده از انجام تراکنش مستقیم در یک شبکه بلاک چینی، نسبتاً محدود است.

ایلان ماسک بارها نشان‌ داد که فقط صحبت کردن درباره پرداخت‌های مبتنی بر یک شبکه خاص، می‌تواند باعث رشد توکن وابسته به آن شبکه شود. شایان ذکر است که یکی دیگر از شرکت‌های او به نام بورینگ کمپانی (Boring Company) نیز در ماه ژوییه (تیر) دوج کوین را به‌عنوان یک روش پرداخت پذیرفت.

براساس تجربه‌‌ای که از اقدامات ماسک به دست آمده و همین‌طور موارد دیگری که در آنها قیمت یک ارز دیجیتال به‌ دلیل شایعاتش مربوط به پذیرش آن توسط شرکتی بزرگ افزایش یافته است، می‌توان بیان کرد که اگر شرکت‌های بزرگی مانند آمازون (Amazon) یا اَپل از پرداخت‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال استفاده کنند، ممکن است روندی صعودی جدیدی را در بازار رقم زنند.

منبع:”cointelegraph